Okładka książki Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006 Joaquín Navarro-Valls
Joaquín Navarro-Valls Wydawnictwo: Jedność reportaż
reportaż
Jedność
2024-04-08
2024-04-08

Jan Paweł II, dla mnie osobiście, jest osobą, której wiele zawdzięczam. Lecz nie zamierzam w tej recenzji pisać o sobie. Pragnę zachęcić Was do lektury książki „Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006”. Choć tak naprawdę jestem przekonany, że szczególnie namawiać nie muszę. Książka ta chyba jak żadna inna przybliża nam życie Jana Pawła II – Papieża, który zawsze u swojego boku miał oddanego swej pracy rzecznika prasowego, hiszpańskiego dziennikarza Joaquína Navarro-Vallsa. Dlatego też książka napisana przez człowieka, z bardzo bliskiego otoczenia Biskupa Rzymu jest prawdziwym, wiarygodnym obrazem człowieka, który został Papieżem, Papieża, który pozostał człowiekiem.
Bez wątpienia „Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006”, to książka, która jest zaproszeniem do spotkania z Janem Pawłem II. Spotkania, w którym przewodnikiem jest Joaquín Navarro-Valls, który od pierwszej chwili towarzyszył Papieżowi, praktycznie we wszystkich Jego podróżach. Autor książki w oparciu o sześćset stron własnych notatek i przemyśleń ilustruje nam bogaty profil osobowości Jana Pawła II. Książka ta jest zatem zbiorem wielu wspomnień dziennikarza, który sporządzał je „na gorąco”, będąc bezpośrednim obserwatorem oraz co ważne uczestnikiem wielu historycznych wydarzeń z udziałem Ojca Świętego.
Nie ukrywam, że lektura książki „Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006”, była dla mnie głębokim, jakże ważnym przeżyciem. Była spotkaniem tak bliskim, jakbym sam był w centrum ważnych wydarzeń z pontyfikatu Jana Pawła II. Książka Joaquína Navarro-Vallsa jest zaproszeniem za kulisy Watykanu. Jest obrazem wydarzeń, o których nie mieliśmy możliwości przeczytać w prasie. Dziś na podstawie gromadzonych przez rzecznika zapisków, otrzymujemy wiele „smaczków” czy też relacji oraz słów, które miały miejsce w nieoficjalnych sytuacjach. Autor książki przytacza wiele cytatów z wypowiedzi Jana Pawła II. Czyni to w taki sposób, że czytelnik odnosi wrażenie, jakby stał tusz obok Papieża i wsłuchiwał się w jego słowa. Słowa, które są silniejsze od najpotężniejszych armii świata.
Otwierając tę książkę, czułem się jakbym, otwierał drzwi do domu Papieża. Drzwi, które uchylając się, zdumiewały szczerością, otwartością na ukazanie Jana Pawła II, takiego, jakim był – prawdziwego, radosnego, życzliwego… i mógłbym tak bez końca wymieniać superlatywy płynące z postawy życia Biskupa w Białej Szacie. Dzięki tej książce możemy także przyjrzeć się z bliska pracy Watykanu. Jak i jakie podejmowano decyzje? Jak rozstrzygano wiele dylematów? Jakie przeprowadzano rozmowy natury społecznej czy też politycznej? Tego dowiecie się z lektury książki „Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006”, która jest pełnym, szczerym obrazem Głowy Stolicy Apostolskiej. Dlatego też z całego serca zachęcam Was do lektury książki, która pozwala być tak blisko Osoby, która w historii świata (lecz myślę, że również w naszych prywatnych, życiowych historiach) odegrał ważną, kluczową rolę.
Książka „Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006”, ukazała się nakładem Wydawnictwa Jedność