Dwa życzenia

Okładka książki Dwa życzenia Małgorzata Garkowska
Okładka książki Dwa życzenia
Małgorzata Garkowska Wydawnictwo: Wydawnictwo FLOW literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo FLOW
2024-05-22
2024-05-22

Kolejna powieść pióra Małgorzaty Garkowskiej zachwyca wysokim poziomem, pomysłem, rzetelnością i pięknym językiem. „Dwa życzenia” to kawał doskonałej literatury, który wciąga czytelnika od pierwszej do ostatniej strony.
Choć najnowsza powieść Małgorzaty Garkowskiej powiązana jest z poprzednimi tytułami „Jedyny walc” i „Jedyne marzenie”, można ją czytać osobno. W „Dwóch życzeniach” autorka oddaje głos młodszemu pokoleniu Orłowskich i Sorokinów. Z wypiekami na twarzy śledzimy losy Konstantina i Helenki. Ich uczucia i przeżycia, wyzwalają w czytelniku tak ogromną gamę emocji, że wracają one wciąż żywe jeszcze długo po odłożeniu przeczytanej książki na półkę. Uwielbiam sposób w jaki autorka, lekko, swawolnie, momentami melancholijnie i żartobliwie, wiedzie mnie wespół z bohaterami przez ich życie. Te obyczajowe obrazki, myśli, pragnienia i zachowanie Konstantina, wzbudzają we mnie spore emocje. Czerpię satysfakcję, z jego sukcesów, ale i żal mi go. A Helenki żal mi jeszcze bardziej. Samotna i pogubiona wikła się w nieszczere relacje i tylko pozornie wydaje się, że wygrała pogoń za szczęściem.
„Dwa życzenia” to powieść poruszająca, dzięki czemu bardzo prawdziwa w odbiorze. Znakomicie oddane tło historyczne, sentymentalne, niechciane uczucia, namiętności i niebezpieczne rozgrywki, w które przeznaczenie wikła bohaterów sprawiają, że od powieści nie można się oderwać. Z przyjemnością obserwujemy silne relacje rodzinne, stratę, tęsknoty, głęboką przyjaźń i miłość jaką darzą się bohaterowie. Powieść prowokuje również do zastanowienia się nad tym, jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić dla dobra ukochanej osoby i jak trwałe mogą być nasze uczucia.
Fabuła „Dwóch życzeń” oprócz konwencji historycznej i romansowej, wzbogacona zostaje również o wątki szpiegowsko-przygodowe. Dodaje to powieści dodatkowego smaczku i atrakcyjności. Liczne, nieoczywiste zwroty akcji, niebezpieczne sytuacje, spora dawka humoru, niuansiki historyczne to przepis na doskonałą i wciągającą lekturę.
Małgorzata Garkowska zna ten przepis i nie waha się go używać. Kolejną swoją wyśmienitą książką odciska trwały ślad na polskim rynku wydawniczym. Ta rewelacyjna, napisana z polotem i rozmachem historia budzi wiele emocji. A taka właśnie powinna być dobra literatura. Podana bez niepotrzebnego patosu, lekko, zwiewnie.
Czytajcie, Garkowską!
Szczerze polecam!

"Jeśli nie potrafisz robić wielkich rzeczy,rób małe rzeczy w wielki sposób" (N.H.)

⬇️

"Dwa życzenia"
Autor: Małgorzata Garkowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Flow

Sorokin i Helena, przez sytuację rodzinną, razem się wychowywali. Łączą ich nie tylko więzy krwi.

Heli marzy się kariera śpiewaczki. Jest w tym wspierana przez rodzinę.

Kochający konie Kostia, pomimo sprzeciwu matki wstępuje do kawalerii.

Historia przedstawiona na kartach książki sięga czasów międzywojennych.Podróż rozpoczynamy od roku 1919,gdzie przybliżony zostaje los Pawła i Michaiła.Te ścieżki nie są łatwe.Pełniąc służbę,walcząc na wojnie są w ciągłym Niebezpieczeństwie,a brak kontaktu z rodziną i tęsknota niczego nie ułatwia.
W kolejnych latach poznajemy ich dalsze życie,ale autorka przede wszystkim skupia się na dwójce dzieci.Tu poznajemy ich marzenia I śledzimy ich dążenie do upragnionego celu.
Znajdziemy tu w większości życie w kawalerii,gdzie miłość do koni wylewa się z taką intensywnością,aż miło czytać.Nie brakuje egzaminów i konkursów jeździeckich,gdzie opisy wrzucają nas w sam środek akcji.
Bohaterowie odznaczają się wielką odwagą, wsparciem i silna miłością.Tworząc patchworkową rodzinę,na każdym kroku okazują sobie,jak są dla siebie ważni i stanowią dla siebie oparcie mimo wszystko.
Trudno nie wspomnieć o miłości,która przez uczucie samotności pcha w ramiona kogoś, kto nie zawsze ma dobre intencje,sprowadzając niebezpieczeństwo na siebie i bliskich.
Wprowadzony wątek szpiegowski wciąga bez reszty.Historia jest pełna zwrotów akcji i trzyma w napięciu.
W powieści znajdziemy najważniejsze wydarzenia historyczne i polityczne,co dodaje historii autentyczności.
Książka jest pełna emocji.Pokazuje trudne życie,gdzie wojna pozostawiła po sobie ślady,tęsknotę,pamięć o bliskich i niesamowitą więź łącząca tych ludzi.
Powieść o podróży po własnych ścieżkach i o milosci,która nie miała praws zaistnieć.Pokazuje, że życie to mieszanka smutku I radości.Nadziei i dylematów.
Autorka swoim lekkim piórem stworzyła wyjątkową historię,przenosząc nas do innej epoki,pokazując niezmienne wartości i marzenia,o które warto walczyć.

meggi.books

⬇️

"Dwa życzenia"
Autor: Małgorzata Garkowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Flow

Heli marzy się kariera śpiewaczki. Jest w tym wspierana przez rodzinę.

Kochający konie Kostia, pomimo sprzeciwu...

Bardzo udana kontynuacja Jedynego walca i Jedynego marzenia. Trudno nie polubić Konstantina i Heleny. Wartka akcja, ciekawe wątki, w tym szpiegowskie i nieoczywiste zwroty akcji. Tło historyczne też sprawia, że trudno się oderwać od tej lektury. Są konie i kobiety. Sporo romantyzmu i pasji jest tutaj ale też poczucia humoru i przyjaźni. Spodziewałam się innego zakończenia tej historii ale się nie zawiodłam.

• Przedpremierowe
  • Posiadam :)
  • Beenar
  • Na uwadze
  • Słuchawki

Dodaj cytat z książki Dwa życzenia