Bellingham. Pomocnik inny niż wszyscy

Okładka książki Cristiano Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Cristiano Rona... Jacek Sarzało, Yvet...
Okładka książki Haaland. Norweski terminator Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Haaland. Norwe... Jacek Sarzało, Yvet...
Okładka książki Ronaldo. Po prostu fenomen. Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Ronaldo. Po pr... Jacek Sarzało, Yvet...

To jest już 10. pozycja z serii Wydarzyło się naprawdę, ale w mojej opinii nie jest strzałem w 10. Książkę o angielskim piłkarzu, podobnie jak poprzednie pozycje z tej serii, czyta się szybko. Ale, mając porównanie opowiedzianej historii Jude’a Bellinghama do wcześniejszych historii z tej serii (jak np. o Wojciechu Szczęsnym, Leo Messim czy Ronaldo),w których więcej było wątków biograficznych, w szczegółowy sposób opisujących piłkarskie i prywatne życie sportowca, to historia Bellinghama – w mojej opinii – opowiedziana została w zbyt ogólnikowy sposób. Mało jest w niej wypowiedzi samego piłkarza, a przy tym dużo jest wątków pobocznych, jak np. historia angielskiej piłki nożnej, numeracji zawodników na koszulkach czy skautingu Akademii BVB. Tematy ciekawe, ale po przeczytaniu książki czułem lekki niedosyt. Czy w takim razie warto sięgnąć po książkę? Biorąc pod uwagę, że jest to pierwsza polska pozycja na rynku o piłkarzu, to tak. Dobra na początek, szczególnie dla młodszych zawodników. Ale osoby, które chcą dokładnie poznać historię Bellinghama, będą musiały poczekać na wydanie bardziej rozszerzone napisane przez innych autorów.

Kiedy piszę o biografiach piłkarzy, które dla młodszych odbiorców przygotowują Yvette Żółtowska-Darska i Jacek Sarzało, mam wrażenie, że nieustannie się powtarzam. Ale cóż zrobić, kiedy jedna z uwielbianych w naszym domu autorek wytyczyła sobie i nam pewien standard, który jest bardzo udany i którego się trzyma. Ten standard to gwarancja jakości, bo choć - jak to biografie - opowieści trzymają się schematu, to każda z nich jest interesująca w tak indywidualny sposób, jak indywidualni są poszczególni bohaterowie książek. A najnowszym z bohaterów jest Jude Bellingham.

Choć to zawodnik bardzo młody, trudno o nim nie usłyszeć, nawet jeśli zmagania piłkarskie śledzi się jedynie pobieżnie. Ten zawodnik ma na koncie wiele bramek i asyst, choć nie jest wcale typowym napastnikiem. I choć to właśnie napastnicy przyciągają największą uwagę widzów (w końcu to ich gole przekładają się na wynik meczu),warto zauważyć, jak cenna jest wszechstronność Bellinghama i jego gra w pomocy.

Autorka przedstawia młodym czytelnikom historię zawodnika, który ma przed sobą (przynajmniej można tak założyć) jeszcze długą karierę, może więc stać się ich idolem na lata. A ponieważ nazywa go w podtytule "Pomocnikiem innym niż wszyscy", historia, którą nam prezentuje, uzasadnia tę właśnie tezę.

Jak to w biografii - opowieść toczy się liniowo, choć nie brak w niej zaskoczeń. Bo zanim poczytamy o Bellinghamie, dowiemy się co nieco o... jego tacie. Jest trochę ciekawostek z dzieciństwa, których nie będę tu przytaczać, a także o narodzinach pasji i początkach kariery. Bardzo podoba mi się, że autorka nie zakłada, że czytelnik jest znawcą systemów rozgrywek, i objaśnia jak wygląda angielska liga, jak się szkolił nasz młody zawodnik i dlaczego wybrał obcą sobie ligę niemiecką i Borussię Dortmund.

Jak zawsze - czyta się tę książkę rewelacyjnie. Autorka dba o to, żeby w tekście pojawiły się zarówno informacje związane z treningami i przebiegiem kariery, ale też mnóstwo ciekawostek i osobistych doświadczeń zawodnika. I choć nie można zarzucić książce, że pisana jest pod tezę, jest to lektura niezwykle inspirująca, z której młodzi piłkarze - nawet ci grający na innych niż Jude pozycjach - mogą się sporo dowiedzieć i nauczyć. W sposobie pisania widać zarówno pasję, jak i masę sympatii wobec bohatera, a to udziela się czytelnikom. A najważniejsze, że przystępność formy i ciekawa treść sprawiają, że po książkę sięgać mogą czytelnicy w bardzo zróżnicowanym wieku. Od dzieci, przez nastolatków, po dorosłych, dla których to również będzie ciekawa pozycja.

Lekturę urozmaicają czarno-białe grafiki, prezentujące bohatera, a także kolorowa wklejka zdjęciowa, będąca swoistym albumem prezentującym kadry z życia i kariery Bellinghama. Będzie to frajda dla odbiorców, a jednocześnie miły przerywnik w lekturze. Autorka oddaje w ręce czytelników interesującą opowieść o talencie, mądrym rozwijaniu kariery, błyskotliwej grze i ciekawej karierze, która tak na prawdę dopiero się rozkręca.

To kolejna świetna propozycja dla młodych wielbicieli piłki nożnej. Zainteresuje zarówno tych odbiorców, którzy pozostają jedynie kibicami, jak i tych, którzy sami próbują swoich sił na boisku. Lekka, wciągająca, szczera i świetnie napisana książka, jednocześnie dostarcza wielu informacji i anegdot, i pozostawia czytelnika głodnego kolejnych odsłon. Oboje z Wojtkiem szczerze całą serię Wydarzyło się naprawdę polecamy. I mamy nadzieję, że seria nieustająco będzie się rozwijać.

Świetna książka o młodym i bardzo zdolnym piłkarzu Realu Madryt!
Ja i moja córka bawiłyśmy się świetnie czytając tę książkę i zagłębiając się w tę niesamowitą historię.

Jude Bellingham dziś jest najdroższym nastoletnim piłkarzem w dziejach futbolu. Gdziekolwiek gra, wszędzie okazuje się najlepszy i najmłodszy. Jego młodzieńcza determinacja nie zna granic. Kolejno krok za krokiem realizuje swoje marzenia.
Konsekwentnie pnie się na piłkarski szczyt. Na boisku umie już właściwie wszystko. Jego boiskowe wyczyny przebijają samego Cristiano Ronaldo.

Sama książka zawiera zdjęcia pokazujące ścieżkę kariery piłkarskiej Jude’a oraz szereg genialnych obrazkowych fotografii.

Po przeczytaniu tej historii mam ochotę na więcej. Fajnie było na chwilę przenieść się do świata futbolu, który na co dzień nie jest mi bliski.

książkę serdecznie polecam !!

Świetna książka o młodym i bardzo zdolnym piłkarzu Realu Madryt!

Zapytacie co mną kierowało przy wyborze tej książki? CIEKAWOŚĆ … i chęć zgłębienia terenów nieznanych.

Książka snuje opowieść o karierze Jude’a Bellingham’a. Opowiada jak rozwinęła się u niego pasja, jak ją kontynuował i do czego go doprowadziła. Sporo tutaj odnośników do footballu, klubów piłkarskich i praw rządzących w tym świecie.

Według mnie jest to książka dedykowana do nastoletniego czytelnika, ale dorosły (szczególnie „kompletne zero” w tej dziedzinie) też znajdzie tutaj parę smaczków. Opowieść okraszona jest prostymi statystkami (fani je uwielbiają, wiem z doświadczenia),krótkimi relacjami z kluczowych rozgrywek oraz ilustracjami, które dodają kolorytu.

Przeleciało mi się przez tą książkę „migusiem” nie tylko z racji dużego druku i sporych ilości ilustracji, ale również i przede wszystkim ciekawej narracji.

Jestem pewna, że czytelnik dedykowany będzie zachwycony. Przypadkowy też się w ciągnie, bo jest to jednak historia o odkrytej pasji, szczęściu, talencie i mozolnej pracy, które doprowadziły na same szczyty piłkarskiej kariery.

Nie sądziłam, że ta książka tak mnie wciągnie. Fani zapewne wiedzą o czym piszę, ale cała reszta mniej „ogarnięta” w temacie ciekawa będzie co wygrał Bellingham w Polsce, czym charakteryzuje się BVB i dlaczego jest częstym wyborem piłkarzy (również polskiego pochodzenia),co to jest cieszynka … takich kąsków jest tu wiele😊

Bardzo ciekawa pozycja. Wiem, że książek tego typu wydawnictwo ma więcej. Szczerze polecam.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu SQN.

Według mnie jest to książka...

Czy jestem fanem piłki nożnej ? Nie! Czy znam się na piłce nożnej? Nie! Czy jestem docelowym odbiorcą książki ? Nie! Ale książka jest tak napisana, że mam ochotę sięgnąć po wszystkie poprzednie tomy. Książka zdecydowanie jest przygotowana dla młodszego odbiorcy - stosunkowo duże litery, świetne ilustracje na bazie autentycznych zdjęć, a dodatkowo bardzo bogata wkładka z kolorowymi zdjęciami. Książkę czytałam z ogromnym zaciekawieniem i myślę, że młoda czytelniczka i czytelnik tak samo zostaną całkowicie pochłonięci lekturą, tym bardziej że bohater też jest nie tuzinkowy. Osobiście bardzo nie lubię piłki nożnej, ale po takiej lekturze mój stosunek do tej dyscypliny zdecydowanie się ocieplił.
A jako matka uważam, że książka może być idealną pomocą do rozwinięcia pasji czytania u dzieci i młodzieży, która jeszcze nie za chętnie sięga po literaturę.
Gratuluję autorce! Świetna robota!
A wydawnictwu dziękuję za udostępnienie egzemplarza książki do ocieplenia moich relacji z piłką nożną i wykonanie recenzji.

• Dla młodzieży
  • Non fiction