Kazania radiowe 1992 - 2002

2002-01-01
2002-01-01
83-910699-6-6
kazania Pawlukiewicz

Jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie z ks. Piotrem Pawlukiewiczem?
Moje to charakterystyczny, niezapomniany głos. Słuchałam go nieświadomie już jako mała dziewczynka, gdy pomagałam Mamie w niedzielne poranki przygotować domowy makaron. Dziś słowa z kazań w Kościele pw. św. Krzyża w Warszawie transmitowane przez Polskie Radio wracają do mnie ze zdwojoną siłą dzięki ich pisemnej formie. Po długich poszukiwaniach udało mi się nabyć książkę "Kazania radiowe 1992-2002".
Zdumiewa mnie aktualność treści, które były poruszane prawie 30 lat temu - tak jakby zupełnie nic się zmieniło. Jakby pomimo postępu techniki niezmienne pozostawały ludzkie serca, dusze i sumienia.
Styl duszpasterski ks. Pawlukiewicza jest bardzo bezpośredni, okraszony przykładami z życia, anegdotami, ciekawostkami. Dzięki temu ks. Pawlukiewicz dociera do serc tak wielu osób - nie tylko tych, którzy są blisko Boga. Nie znam drugiego takiego człowieka, który w tak dobitny, lecz subtelny zarazem sposób potrafiłby nazwać rzeczy po imieniu, zwrócić uwagę na zło bez oceniania. Słowo "kazanie" tak bardzo nie pasuje mi do ks. Pawlukiewicza.
Treści ułożone są chronologicznie, począwszy od okresu adwentu aż po ostatnią niedzielę roku liturgicznego.
Na mnie wiele z tych słów zrobiło trudne do opisania wrażenie.

Jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie z ks. Piotrem Pawlukiewiczem?

Książka z kazaniami wygłoszonymi w radiu przez księdza, którego katechezy już od dawna są mi bardzo bliskie i bardzo do mnie trafiają. Dla młodszych, starszych, dla świeckich i duchownych. Ciekawe rozważania podzielone chronologicznie wg roku kościelnego.

Niekonwencjonalne, wspolczesne spojrzenie na teksty bibijne

Jako mieszkajaca od prawie 30 lat zagranica, nie znalam kazan radiowych ks. Pawlukiewicza. Wprawdzie po przeczytaniu paru jego ksiazek odnalazlam go na youtube, ale to nie to samo - slowo mowione wroblem uleci, a zapisane pozostanie, mozna je podkreslic, wkleic fiszke, powrocic... Pomimo, ze znam juz prawie wszystkie jego ksiazki i niektore jego przyklady sie powtarzaja, w kazaniach ciagle odnajduje cos nowego, np. pytanie na Boze Narodzenie- "czy chcesz miec dziecko? " Ze wszystkimi konsekwencjami z tego wynikajacymi? Czy jestesmy w stanie ponosic na codzien konsekwencje tego, ze Jezus sie dla nas urodzil? Czytam sobie te kazania po kawalku, w wolnych chwilach, jak deser po obiedzie - ja, stara katoliczka, ktora juz niejedno wie o wierze - i ciagle odnajduje w nich cos nowego. Polecam.

Niekonwencjonalne, wspolczesne spojrzenie na teksty bibijne

Rzadko zdarza się ksiądz obdarzony taką charyzmą, otwartością i wyczuleniem na problemy współczesnego człowieka. A przede wszystkim - humorem i ciepłem, którym wprost świeci niczym neonówka.

ks. Pawlukiewicz niewątpliwie posiada talent formułowania tak celnych wypowiedzi, że czapki z głów. "Kazania radiowe" są zbiorem kilkudziesięciu (tak mi się wydaje, choć przyznaję, że nie liczyłam :) ) kazań i homilii, głoszonych z okazji różnych świąt, ale i też w zwykłe dni.

Ta książka to mój skarb. :)

Jemu zależy na ludziach, do których mówi. To się czuje. I ceni bardzo...

Co tu dużo mówić, trzeba po prostu przeczytać. Ta książka zmienia sposób postrzegania Boga, świata, wiary, miłości, życia... Gorąco polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Od tej książki rozpoczęło sie moje poważne traktowanie Kościoła katolickiego. Dzieki Bogu, że mogłem ja przeczytac i wysłuchac Katechizmu poręcznego na Radio Józef.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bierz i czytaj ,nie zawiedziesz się!Duchowo skorzystasz.

Bierz i czytaj ,nie zawiedziesz się!Duchowo skorzystasz.

• Religia
  • Religijne