Aurian

Okładka książki Aurian Maggie Furey
Okładka książki Aurian
Maggie Furey Wydawnictwo: Amber Cykl: Artefakty Mocy (tom 1) fantasy, science fiction
Artefakty Mocy (tom 1)
Aurian
Amber
1996-01-01
1996-01-01
Beata Bliska, Dariusz Bilski
czarnoksiężnik uczeń tajemnica

"Do doliny, w której mieszka Eillin z rodu Magów wraz z córką Aurian, przybywa sławny wojownik Forral. Pomiędzy nim a dziewczynką rodzi się niezwykła przyjaźń. Gdy Aurian trafia do Akademii Magów w Nexis, Forral otacza ją opieką i broni przed intrygami Arcymaga, próbującego wykorzystać niezwykła moc dziewczyny do własnych celów... "

Tyle z okładki. Ja sama zresztą do książki podeszłam jak pies do jeża, bo znalazłam ją wgraną na mój telefon (tak, używam telefonu do czytania ebooków, zamiennie z moim czytnikiem). Nie mówił mi tytuł nic, okładka też nie była powalająca (wersja czarno biała z dość rozjechanym kontrastem),ale... zabrałam się za czytanie.

I w ten oto sposób w jeden dzień, w pracy, wchłonęłam w siebie tą lekką lekturkę, dziwiąc się, że to już koniec, gdy faktycznie, do końca dobiłam.

To opowieść bardzo lekka, i choć plusem jest, że autorka skupiła się na postaciach, sposobach wyrażania przez nie emocji... wydaje mi się, że czegoś w tym wszystkim brakło i postacie nie przekonały mnie specjalnie. Wydawało mi się, ze coś zostało urwane, jakiś element najbardziej interesujący, ważny... no po prostu - puff. Zniknęło. Aurian - jak na wychowywaną samopas dziewczynkę wydaje mi się być zbyt ogarnięta, matka za szybko się zmienia, Arcymag jest tak naiwny i sztampowy - jak tylko sztampowe mogły być filmy fantasy z lat 70tych i 80tych, gdzie 'ten zły' zawsze był zrobiony na styl 'orientalnego mędrca', a Forral... no dobra, póki co, tylko do Forrala nie miałam się jak doczepić, choć potężny wojownik, który znany jest wszędzie, a daje się w tak prosty sposób wmanewrować do opieki nad dzieckiem... no trochę tego nie kupowałam ;) ogólnie jednak, jeśli nie zastanawiamy się nad działaniami postaci i tym, jak błyskawicznie zmieniają zdanie z "nie lubię" na "przyjaźnijmy się", to jest to pierwsza część większego cyklu (który Amber obciął nagle i bez zapowiedzi... ale to w tym wydawnictwie chyba normalne),który wchłania się prosto, lekko i przyjemnie. jasne, jest tu spora liczba niedociągnięć, dużo ogólników, ale... w całokształcie nie jest źle.

Powiedziałabym nawet, że jak na te niespełna 210 stron, jest to książka całkiem niezła. Co więcej, kolejne strony pochłania się szybko i nie ma wielkiego problemu, by ją odłożyć i sięgnąć do niej po chwili. Błyskawicznie czytelnik orientuje się, co się gdzie działo. Więc to działa na plus. I choć wszystko w ostatecznym rozrachunku wydaje się być płaskie, cukierkowe i miałkie... nie jest to książka zła, jak pisałam. Wiadomo, wiele jej brakuje do książki genialnej, czy wybitnej, ale jak na zwykła, nieco przeciętną fantastykę... jest bardzo dobrze.

Z łapką na serduszku, w jedno popołudnie - polecam ;)

//Opinia do przeczytania również na: http://kaginbox.blox.pl/2016/09/Aurian.html

Tyle z okładki. Ja sama zresztą do...

Ciekawa opowieść, wciąga od samego początku, co jest dużym plusem. Interesujące postacie z własną osobowością, opis ich wywołuje u nas towarzyszące im emocje.
Pod koniec coraz trudniej i wolniej czytało mi się. Nie wiem dlaczego, ale to moje odczucie. Polecam sięgnąć po tę pozycję.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Naprawdę bardzo fajna książka, szybko ją przeczytałam. Podobają mi się bardzo bohaterowie, są świetnie wykreowani. Chociaż muszę przyznać, że ciekawsze dla mnie są bohaterowie poboczni wraz z ich wątkami, niż sama tytułowa Aurian. Bardzo polubiłam Anvara i Zannę. Muszę przyznać, że ciekawie też wyszło z Sarą.
Nie mam zielonego pojęcia, czemu ta okładka wygląda, jak wygląda. Niewiele ma wspólnego z książką xd Ale mniejsza.
Podobał mi się wątek kształcenia Aurian na Mag i to, że każdy z magów jest zupełnie inny od reszty.
Jak tylko znajdę chwilę, z pewnością wezmę się za drugą część, którą już mam u siebie i już czeka na swoją kolej.
Książka zdecydowanie warta polecenia!

Nie mam zielonego pojęcia, czemu ta okładka wygląda, jak...

Aurian przeradza się z dziewczynki w dojrzałą kobietę . Miłość jaką darzyła Forrnala jest czysta . To ze przybył on najszybciej jak mógł do doliny w której mieszkała i postanowił zostać by się nią opiekować pokazuje dobrego człowieka , który nie chciał skrzywdzić kogoś do kogo tak się przywiązał .Jednak kiedy widzi już dorosłą osobę nie pozwala sobie na to by emocje nad nim zapanowały .Kiedy jednak nie możne się powstrzymac okazuje się że i Aurian darzy go tymi samymi uczuciami . Pojawia się zło w osobie Arcymaga , który za wszelka cenę chce potomkinie Mag Ziemi i Maga Ognia dla siebie. Aurian ma jednak kilku sprzymierzeńców wokół siebie ,Anvara którego uratowała i został on jej służącym .Finbarra ,archiwistę jak i również Maga .D’arvana którego moc jak do tej pory się nie ujawniła . Maye zastępczynie sierżanta straży , oraz Vannora przedstawiciela rzemieślników . Każda z tych postaci dodatkowo Zanna jak i Sara wprowadzają w tę książkę życie sprawiając ze historia staje się jeszcze bardziej ciekawa.

Seria godna polecenia.Bardzo podobało mi się ,że autorka dała czytelnikowi szansę poznania różnych bohaterów 'od środka', co ich trapi, jakie emocje nimi kierują, historie które przeżyli. Również rewelacyjnie pokazane są romanse, cały przebieg od poznania i zauroczenia, do namiętnych nocy i bezgranicznej miłości. Książki nie są nudne, co chwilę coś się dzieje, bohaterowie pod wpływem wydarzeń rozwijają się, zmieniają, dojrzewają. Jedna z lepszych serii, które czytałam. Naprawdę szkoda, że jest tak mało znana ponieważ wiele osób traci szanse na przeczytanie dobrej lektury.

Cała seria mocno wciąga.Książki czyta się lekko a kończąc tom chce się od razu sięgnąć po następną część.Niestety wydawnictwo amber nie wydało na polski rynek dalszych przygód młodej Mag, seria kończy się na ''Artefakcie'' lecz chętni mogą ewentualnie zadowolić się anglojęzycznymi ebookami. Osobiście ubolewam nad takim 'urwaniem' serii i mam skrytą nadzieje, że kiedyś na polskim rynku ukażą się dalsze losy Aurian.

Naprawdę, aż szkoda, że ta książka jest tak mało znana. Jedna z moich ulubionych sag fantasy.

5 / 2004

5 / 2004