Conan Zakazane miasto Gothan

Okładka książki Conan Zakazane miasto Gothan Robert E. Howard
Okładka książki Conan Zakazane miasto Gothan
Robert E. Howard Wydawnictwo: Andor Cykl: R.E. Howard wyd. Andor (tom -) fantasy, science fiction
R.E. Howard wyd. Andor (tom -)
Andor
1993-01-01
1993-01-01
Grzegorz Prusinowski, Paweł Stasiak, Jacek Mędrzycki
Conan fantasy heroic fantasy

Okładka książki Conan uzurpator Robert E. Howard, L. Sprague de Camp
Conan uzurpator Robert E. Howard, L...
Okładka książki Conan Grom Richard Cameron, Robert E. Howard
Conan Grom Richard Cameron, Ro...
Okładka książki Conan Władca Miasta Robert E. Howard, Jack Peters
Conan Władca M... Robert E. Howard, J...

Conan : Zakazane miasto Gotham jest kolejną pozycją z wydawnictwa Andor, która opisuje przygody Conana, ale tym razem dostajemy zbiór opowiadań z nim w roli głównej. Na okładce widnieje Robert E. Howard, twórca postaci, lecz nie znany nikomu Robert Jorrdan był prawdopodobnie właściwym autorem. Jednak pomimo tego chętnie zabrałem się do czytania, bo byłem ciekawy jakie historie na mnie czekają.

Zbiór opowieści o Conanie zabrał mnie w podróż do wielu miejsc i skrywanych sekretów przeszłości, które czekają na odkrycie. Najważniejsze jednak jest w tym wszystkim, że dostajemy historie o zaginionych rasach, niedostępnych regionach świata, potworach, tajemnicach i sekretów ukrytych w przeszłości, kapłanach oddających cześć własnym bogom, pięknych kobiet i bitwach jakie stacza nasz bohater. Podróżuje pomiędzy państwami, wikła się w niebezpieczne przygody i jak zwykle pomysłowość idzie w parze z mieczem, którym rozwiązuje wszelkie kłopoty. Może jest barbarzyńcą, ale nie obca mu jest lojalność i zemsta za śmierć towarzyszy broni lub sługi. Spłaca wszystko co do ostatniej kropli krwi dopóki nie dopełni przysięgi jaką złożył. Na swój sposób jest honorowy i zarazem bezwzględny dla wroga. Dostajemy przygody w różnych częściach świata, po którym podróżuje bohater. Nie brakuje walk, krwawych pojedynków, sztuczek i wykorzystywanie doświadczenia jakie zdobył w czasie tułaczek po świecie. Świat stworzony na potrzeby historii jest dobrze przedstawiony i oddany. Pełen niebezpieczeństw, okrucieństwa, przemocy i śmierci jaka może przyjść szybko. Bezpardonowy, okrutny i skrywający wiele sekretów nawet z przeszłości, które mogą okazać się groźne dla bohatera.

Conan : Zakazane miasto Gotham jest kolejną książką jaką przeczytałem z tej serii i okazała się całkiem dobrą lekturą po poprzedniej. Zróżnicowane opowiadania powiązane światem i bohaterem wypadają bardzo dobrze. Sam Conan tutaj wypada znacznie lepiej niż poprzednio. Oczywiście nadal jest to barbarzyńca z Cymerii jakiego znamy, lecz nie tylko mieczem rozwiązuje rożne zagrożenia. Także pomysłowością i sprytem próbuje dać sobie radę czerpiąc ze swojego doświadczenia zdobytego podczas tułaczki. Wędrujemy z nim do miast pełnych przepychu, poprzez równinę, góry skrywające zaginione cywilizacje, niebezpieczne ostępy spotykając mieszkających tam ludzi. Nie brakuje przeciwników, mrocznych sił, kapłanów i tajemnic. Opowiadania można czytać osobno i razem, bo krótkie notatki przybliżają pomiędzy przygodami losy bohatera. Zabierając się i mając w pamięci poprzednią powieść nie oczekiwałem wiele po obecnej książce tym bardziej, że napisana została przez nieznanego autora. Jednak pomimo wszystko spotkała mnie miła niespodzianka, bo kolejne przygody Conana czyta się bardzo dobrze i szybko. Książka jest nie duża i wciągnęła mnie od samego początku. Przygody Conana zostały przedstawione w sposób ciekawy, nie brakuje w nich akcji i walk pomiędzy bohaterem, a przeciwnikami jak zwykle w licznej liczbie.

Książka Conan : Zakazane miasto Gotham jest dobrym zbiorem opowiadań ze świata Conana na jaki trafiłem kiedyś i po odświeżeniu sobie mogę stwierdzić, że nadal takie wrażenie po lekturze pozostaje. Dostałem tutaj wszystko co powinna mieć książka o Conanie. Sporo akcji, walk, intryg, magie, mroczne siły i wielu przeciwników jacy stają na drodze bohaterowi. Czytając od razu wpadamy w świat stworzony przez autora i zostajemy wciągnięci w wir wydarzeń aż do samego końca. Opowiadania są bardzo dobre, pozbawione zbędnych opisów i nudy w czasie czytania. Dlatego z łatwością zostajemy wciągnięci w przygody Conana i po ostatniej historii żałujemy, że to już koniec. Na okładce jest podany Robert E. Howard, ale autorem jest nie znany mi Robert Jorrdan. Nie wiadomo kto kryje się pod tym autorem i kto jest twórcą tych kolejnych przygód. Jednak nie narzekam, bo spodziewając się średniego czytadła, a otrzymałem nawet bardzo dobre historie ze świata Conana i z nim w roli głównej. Lektura jest łatwa, przyjemna i wciągająca co dla mnie liczy się bardzo, bo można miło spędzić czas i dobrze bawić się podczas czytania. Czytało mi się świetnie i historie mnie wciągnęły. Dla fanów fantasy i Conana, którzy chcą nie zobowiązująco spędzić czas. Będzie lektura dobrym wyborem.

Jeden z kuriozalnych "Conanów" wydawnictwa Andor. Więcej o tym kuriozum:

Jeden z kuriozalnych "Conanów" wydawnictwa Andor. Więcej o tym kuriozum:

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Książki
  • Beletrystyka: Fantasy/SF