Pępek świata : wspomnienia z Zakopanego

2000-01-01
2000-01-01
83-910483-5-7
Zakopane dwudziestolecie międzywojenne

Rafał Malczewski – syn malarza Jacka Malczewskiego, a także wieloletni mieszkaniec Zakopanego – wydobywa z pamięci portret miejscowości już przed wojną nazywanej najpierw zimową, a potem także letnią stolicą kraju. W jego wspomnieniach ta niejako odcięta od świata, rządząca się swoimi prawami miejscowość jest przede wszystkim wspaniałym przykładem romantyzmu, który otacza odwieczną walkę człowieka z górami, a zwłaszcza – z własnymi słabościami. Malczewski prezentuje także kolorowy świat artystycznego i politycznego środowiska, które w międzywojniu zwykło oddawać się bachanaliom pod Tatrami, w czym wiernie towarzyszyli autochtoni. Jak to zwykle bywa w sytuacjach, gdy w grę wchodzą dionizyjskie w swym duchu opowieści, nie brakuje tu anegdot i żartów. Mimo to jednak nie sposób nie poczuć, iż Malczewskiemu towarzyszy niegasnący ładunek nostalgii, co nie może dziwić, biorąc pod uwagę, że wspominki snuje on w Kanadzie, gdzie wyemigrował w ucieczce przed wojenną pożogą. Nawet zatem tam, gdzie autor zżyma się na umasowienie tatrzańskiej turystyki w czwartej dekadzie XX wieku, należy jego złośliwości brać cum grano salis. W rezultacie Pępek świata to jedna z najbardziej uroczych pocztówek Zakopanego, jakie można sobie wyobrazić.

To książka dla wszystkich, którzy chcieliby poznać dopiero rozwijające się, kwitnące i chylące się ku upadkowi Zakopane.
Malczewski zabiera nas w podróż po górach i dolinach, które z roku na rok stają się ulubionym miejscem sportowców (zarówno taterników, jak i narciarzy),knajpach, gdzie jest szansa, iż przy stoliku spotkamy wielkie osobistości znane z gazet czy krążących opowieści, czy zabawach w prywatnych domach, w czasie których musimy być przygotowani na wydarzenia pełne humoru, niedowierzania, a może i nutki grozy. Na kartach powieści przejdziemy się ulicami zupełnie innego Zakopanego, zaczepieni zarówno przez Witkacego, Szymanowskiego, Makuszyńskiego, Chałubińskiego i wielu, wielu innych.

Mało trochę tych wspomnień. Składają się głównie z listy nazwisk. Wiele trzeba się domyślać. Pięknie za to pokazana postać Witkacego.

Fascynująca opowieść o Zakopanem sprzed 100 lat! Rafał Malczewski niezwykle barwnie opisuje życie artystów z całej Polski, którzy u stóp Tatr odnaleźli swoje miejsce na Ziemi. Poświęca również uwagę początkom górskiej turystyki i nieodzownie związanego z nią pogotowia ratowniczego. Z książki wyłania się obraz niepowtarzalnego miejsca, które uzdrawia, bawi i inspiruje. Autor opowieść kończy smutną refleksją o tym, że rzeczywistość, którą opisał bezpowrotnie przeminęła. Myślę, że na swoje szczęście nie dożył czasów współczesnych, kiedy Zakopane przeistoczyło się w miejscowość bez klimatu, zawaloną hałaśliwymi turystami, reklamami i straganami z chińskim badziewiem, a Tatry zadeptują każdego roku przypadkowi piechurzy, zbyt głupi by docenić niezwykłość miejsca, w którym się znaleźli.

Rafał Malczewski upodobał sobie w żartobliwy sposób opisywać sylwetki osób, które na przestrzeni lat pojawiały się w Zakopanem. W zabawny a nawet groteskowy sposób również opisywał życie zakopiańskich górali. Ta książka zawiera całą galerię znanych postaci, sław owianych już legendą i ówczesnych mieszkańców Zakopanego. Można zauważyć również pewne zagrywki polityczne, stąd na pierwsze wydanie nałożona została cenzura.

Na samym początku autor w przekorny sposób tłumaczy tytuł, powołując się na lokalny patriotyzm:
"Nie ma miejscowości na świecie dostatecznie małej, by ogół mieszkańców nie uważał jej za pępek świata. (…) Sto procent obywateli Zakopanego nie wątpiło nigdy, że ich osiedle jest centrum świata i będzie nim po wieki wieków. Zresztą wielu mieszkańców globu potwierdzało to mniemanie". (s. 7)

Samozwańczy mistrz kiczu potrafił w karykaturalny sposób obnażyć ludzi z ich największych wad i bez skrępowania później to opisać.

72/52/2020

72/52/2020

Dla osób, które interesują się dwudziestoleciem międzywojennym w Polsce, artystyczną bohemą, lektura obowiązkowa. Dla innym ciężka do przebrnięcia książka.

Sam nie wiem… Niby wspaniały temat. Moje ukochane Tatry i Podhale… Międzywojnie… Pisarze i malarze… Czego więcej trzeba? Ale wszystko napisane jakimś takim hermetycznym językiem, slangowym, do tego jakieś regionalizmy - momentami czyta się to z trudem. Chociaż niektóre anegdoty rozbawiły mnie do łez.

Kapitalny, niezwykle bogaty, choć nieco archaiczny już język jest równie wielką zaletą tej książki, co zajmujące informacje o nietuzinkowych postaciach, które przez krótszą czy dłuższą chwilę pomieszkiwały w przedwojennym Zakopanem.

Świetna książka dla "zakopanofili". Dzięki anegdotom Rafała Malczewskiego można przenieść się do stolicy Tatr w okresie międzywojennym. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto jak zamyka oczy "widzi Giewont".

• Góry
  • Tatry