Rozkwit średniowiecza

2011-01-01
978-83-247-0353-1
Zbigniew Dalewski
historia historia świata średniowiecze

Jeśli chodzi o średniowiecze to już od jakiegoś czasu miałam problem z tym, co w praktyce pod tym pojęciem się najczęściej zawiera. Ta książka chyba trochę to potwierdza... - jakby próba powiedzenia, że jest to epoka, nieważne czy literacka, czy jakakolwiek inna, chyba nie za bardzo przystaje do tego, w jaki sposób się do niego "podchodzi" (tak trochę jakby ... badawczo?). Tutaj ukazuje mi się bardziej jako prąd, w każdym razie dużo węziej niż na pierwszy rzut oka, powiedziałabym, powinno.
Książka daje wrażenie raczej mocno okrojonej. Ale właśnie może jest po prostu dla mniem trochem problem z pojęciem.
Na plus forma - fajnie, że rozdziały są podzielone na tematy, jest kilku autorów. Praca czytelna, (jak na zagadnienie) napisana prostym językiem. Taki klarowny układ bym powiedziała. Jak dla mnie to jakoś nawet fajnie to wyszło. Ujęcie jest dążące do zsyntetyzowania, co osobiście lubię w literaturze.

Nie wiem, czy przez lapidarność tych rozdziałów i szczątkowe poruszenie wielu tematów, nie wydaje mi się taką po prostu przemyślaną książką popularnonaukową. Taki podręcznikujący zbiorek podstawowych informacji o jakiejś przyjętej ? koncepcji.
Zakończenie może troszkę daje wrażenie pisanego na kolanie? (nuum, czepiam się; może to zazdrość o nazwisko <Daniel Power, no niby czemu ja tak nie mam?... -,-...>.)

Podsumowując ten, nieco mniej niż przeczytane dzieło, klarowny ... wywód ...: trochę za bardzo poprawna, ale dla raczej bardziej niż mniej zaawansowanego lamera historycznego - całkiem niezła.

*Proszem coś lepszego, bo tamte wieki mnie nawet interesujom troch.

Bardzo dobry opis przemian, który zachodziły na terenie Europy w czasie średniowiecza.
Książka nie jest idealna z dwóch względów:
-po pierwsze różni autorzy rozdziałów powodują, że ciągle trzeba przestawiać się a inny styl pisania
-po drugie w wielu miejscach jest według mnie przeładowana informacjami, a w niektórych ważne sprawy potraktowane są po macoszemu

Książka nie jest idealna z dwóch względów:

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Średniowiecze
  • historia
  • Szafa 3a
  • Półki z literaturą
  • Historia.org.pl
  • - Świat Książki

Dodaj cytat z książki Rozkwit średniowiecza