Lawina

2011-01-18
2011-01-18
Jerzy Chociłowski
Alpy Orle Wierchy Diabelski Wyścig zima żywioł

Mi się ta książka naprawdę podobała. I może głównie dlatego, że nie miałam wobec niej żadnych oczekiwań. Wzięłam jako zwykłe czytało do wanny i się wciągnąłem.
Natomiast, mogę zrozumieć niskie oceny, bo jeśli ktoś ma nadzieję na thriller, a do tego przeczyta opis z tyłu książki, to z całą pewnością się rozczaruje. Opis nie ma nic, ale to nic wspólnego z fabułą. Mam wrażenie, że napisała go osoba, która w ogóle tej książki nie przeczytała. No i nie jest to również thriller. Nie potrafię też zrozumieć dlaczego w książce jest bardzo, bardzo dużo wstawek w języku francuskim, które w ogóle nie zostały przetłumaczone. Pierwszy raz się z czymś takim spotykam. Nie wiem czy te problemy z odbiorem książki nie są z winy wydawcy albo tłumacza. Natomiast autorowi mogę zarzucić tylko przeładowaną końcówkę książki - te kilkanaście stron przed epilogiem mogły się nie wydarzyć. Ogólnie polecam.

Nie wrócę do tej książki, bo nie interesują mnie górskie ani zimowe klimaty. Natomiast zrobiła na mnie wrażenie sama tytułowa lawina, sposób opisania jej mechanizmu, systemów ostrzegania i problemów, które powoduje dla górskiego kurortu. Walka o życie ofiar i wizja potęgi przyrody były opisane na miarę filmu katastroficznego.

Może nie jest jakoś rewelacyjnie napisana, ale zaciekawiła mnie i przeczytałam ją z zainteresowaniem do samego końca. Niepotrzebne wstawki w języku francuskim i w mojej opinii zbyt dużo postaci wysuwających się na główny plan. Wszystko rekompensują za to opisy przyrody, ukazujące piękno, ale również okrutną naturę gór.

Jedna z nudniejszych książek jakie czytam! te francuskie wstawki - tragedia! Nawet kiedy "przewinęłam" sobie kilka rozdziałów do momentu zejścia lawiny to dalej akcja toczyła si3 w takim tempie, że zamarzłam niczym niektórzy bohaterowie. Na pewno nie polecam.

Widzę sporo negatywnych opinii. A mnie się podobało. Bardzo przyjemnie się czytało, lektura wciągnęła mnie dość mocno.

Zgodzę się z tym, że francuskie wstawki były niekoniecznie udane.

Zgodzę się z tym, że francuskie wstawki były niekoniecznie udane.

Na lawinę śnieżną trzeba długo czekać. Bo, to że zejdzie jest pewne. Natomiast od początku autor zasypuje lawiną bohaterów. Można się nieźle pogubić. Akcja rozkręca się długo, ale takie budowanie napięcia nie powinno dziwić w przypadku thrillera. Zupełnie niepotrzebne francuskie wstawki, wybijają czytelnika z rytmu. Warto ją podsunąć wszystkim tym, którzy nie rozumieją gór i niebezpieczeństw z nimi związanych.

Początkowo strasznie nudna, później się rozkręca. jednak nawet końcówka nie trzymała mnie w napięciu. Czytając opis książki spodziewałam się czegoś innego - przedstawiony opis na okładce nijak się ma do jej treści... Poza tym francuskie wstawki strasznie irytują.

Mnie książka bardzo wciągnęła. Nie mogłam się od niej oderwać.

Mnie książka bardzo wciągnęła. Nie mogłam się od niej oderwać.

Bardzo dobra książka, trzymająca w napięciu, doskonała akcja poruszająca i prawdziwa historia w Górach gdzie toczy się lawina.

Najpierw schodzi lawina, a potem napięcie rośnie....
Atmosfera jak u Hitchcock'a, do tego melanż barwnych postaci zasiedlających luksusowy alpejski kurort i wszechobecne groźne piękno zaśnieżonych gór. Zapada w pamięć.

Najpierw schodzi lawina, a potem napięcie rośnie....

• Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Horrory i thrillery
  • Prawdziwe Historie