Nie wierz w bajki

Aaaaa R Aaaaa R
07.06.2013
Okładka książki Bajeczki ekonomiczne Maciej Rybiński

„Bajeczki ekonomiczne” Macieja Rybińskiego to niewielka objętościowo, zaledwie 188-stronicowa książeczka o małym formacie. Jest zbiorem felietonów, limeryków, złotych myśli, aforyzmów i dowcipów zmarłego cztery lata temu znanego ekonomisty. Niestety, wydawca nie informuje, skąd one pochodzą i nie opatruje ich żadnym komentarzem. Wypowiedzi Marcina Wolskiego i Rafała Ziemkiewicza na tylnej okładce dotyczą samej osoby autora, a nie tego akurat wyboru jego tekstów. Większość felietonów jest poddana starannej redakcji i korekcie, ale są takie, w których to akurat szwankuje. Ich poziom merytoryczny i odporność na działanie czasu również przedstawiają się różnie. Spora część tekstów - jak np. „Elementarz polityczny Rybińskiego dla klas początkujących i opóźnionych” - ma już wartość wyłącznie historyczną. Są satyryczną przypowiastką, której niektórzy bohaterowie odeszli z polityki, zmarli, popełnili samobójstwo lub zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.

O ile jednak żarty Rybińskiego dotyczące współczesnej jemu polityki niekoniecznie muszą nas dziś śmieszyć, to sedno jego poglądów nie starzeje się w najmniejszym stopniu. Polecam zapoznać się z nimi każdemu, nie tylko zwolennikom czy przeciwnikom jego liberalizmu ekonomicznego. Autor prowokuje czytelników przede wszystkim do krytycyzmu i podważania ogólnie panujących i powtarzanych zbyt często prawd, które mogą okazać się półprawdami czy zwyczajnym kłamstwem. Czym innym jest bowiem na przykład wmawianie ludziom, że nieruchomości są zawsze, nawet w niepewnych czasach, najlepszą lokatą kapitału i zabezpieczeniem na przyszłość? Czy dotyczy to również - pyta Maciej Rybiński - kamienicy w centrum Warszawy kupionej latem 1939 roku? Przypomina również, że ludzie nie są z istoty swojej racjonalni, a na ich zachowania ekonomiczne ogromny wpływ mają czynniki psychologiczne. To oznacza, że gospodarki nie da się opisać wyłącznie regułami nauk ścisłych. O tym powinniśmy przede wszystkim pamiętać, słuchając polityków, bankowców, ubezpieczycieli czy doradców finansowych. Egoista to facet, który bardziej interesuje się sobą niż mną - pisze Maciej Rybiński. Wszyscy jesteśmy takimi egoistami, więc książki inspirujące do krytycznego myślenia, twórczej inicjatywy jednostki i dbania o własne interesy są w dzisiejszych czasach rzeczą szczególnie cenną.

Anna Rycaj