Celebrując lekturę czarnego monumentu

Róża_Bzowa Róża_Bzowa
22.01.2014
Okładka książki Depeche Mode. Monument Dennis Burmeister, Sascha Lange

Po urodzajnym w polskie publikacje na temat kultowego zespołu Depeche Mode roku 2013, Wydawnictwo Anakonda w samej końcówce tegoż roku wydało książkę fascynującą, zwłaszcza dla fanatycznych wyznawców zespołu i kolekcjonerów. Monumentalna - nie tylko w warstwie tytułu, mająca swój ciężar - nie tylko gatunkowy, ale również i fizyczny (2,5 kilograma wagi!), niezwykle starannie wydana w dominującej kolorystyce bieli, czerni i czerwieni (kojarzących się z kolorystyką niezapomnianych symboli, logo i innych elementów wizualnych zespołu) księga to zaskakująco rzetelne kompendium wiedzy na temat artystycznych dokonań DM. Zawiera bowiem szczegółową prezentację fizycznych śladów działalności grupy, obejmujących materiały reklamowe, nośniki dźwięku (płyty winylowe, kasety magnetofonowe, płyty CD), artykuły merchandisingowe, wycinki z gazet, plakaty promujące trasy koncertowe oraz złote płyty z różnych krajów. Oczywiście nie jest to zbiór kompletny – z uwagi na izolację krajów bloku wschodniego do 1989 ich wydawnictwa muzyczne były – nazwijmy to delikatnie – bez licencji, natomiast w krajach zachodnich wydawano mnóstwo płyt „nieoficjalnych”, choćby bootlegi z koncertów, zaś na innych kontynentach (np. w Azji) wydawano często zamiast typowych singli czy maxi-singli wydawano składanki zawierające kilka wcześniejszych singli.

Tomisko, liczące ponad czterysta stron, prezentuje wiele materiałów dotychczas niepublikowanych. Autorzy książki: Dennis – grafik komputerowy i kolekcjoner (organizator wielkiej wystawy zbiorów fanów grupy, którą można zobaczyć on-line oraz właściciel ponad 10 tys. memorabiliów związanych z DM!) oraz Sascha – historyk kultury młodzieżowych i autor książek, to wieloletni, wierni fani formacji z Basildon. Publikacja jest owocem ich dwudziestopięcioletniej pracy kolekcjonerskiej, pasji i miłości do DM, którą chcieli się podzielić z innymi fanami. Siłą rzeczy – obaj pochodzą z Niemiec – książka pisana jest z niemieckocentrycznego punkt widzenia. Dużo miejsca poświęcają zatem niemieckim fanklubom zespołu czy unikatowym wydawnictwom i materiałom promocyjnym dostępnym tylko w tym kraju. Nie brak jednak przy tym wzmianek o fanach czy koncertach również w innych krajach, w tym w Polsce czy Japonii.

Zawartość książki zachwyca, zastanawia i zaskakuje. Oprócz całego bogactwa wydawnictw muzycznych czy wideo możemy bowiem oglądnąć reprodukcje plakatów, ulotek, komunikatów prasowych wytwórni czy artykułów w czasopismach, często z autografami członków formacji, ale także fotografie różnych gadżetów promocyjnych, wśród których znajdziemy m. in. zamykane lusterko, boa z piór czy jarmułkę (!) z wydrukowanymi tytułami płyt czy konkretnych utworów. Cieszą zamieszczone materiały związane z solowymi projektami Alana Wildera, Martina Gora i Dave’a Gahana. Niezwykle ciekawe są również wywiady z niemieckimi fanami, prowadzącymi fankluby czy wydającymi fanziny, ale każde z przedstawicielami wytwórni muzycznych, dziennikarzami czy osobami odpowiedzialnymi za trasę i pobyt zespołu w trakcie trasy koncertowej w Europie. Szczególnie dużo miejsca poświęcono społeczności fanów w Niemczech Wschodnich, gdzie – z braku dostępu do oficjalnych wydawnictw czy publikacji zespołu – kwitła twórczość własna fanów, począwszy od przerabiania elementów odzieży, aby upodobnić się fizycznie do któregoś z członków zespołu, przez zeszyty z wycinkami artykułów o zespole, po własne tłumaczenia tekstów piosenek, rysunki zespołu czy fanziny, często domowej roboty. A wszystko to działo się w klimacie niesprzyjających fanom ograniczeń, kontroli władz czy wręcz zakazów, co nie przeszkodziło ani w przepływie informacji, ani w handlu na czarnym rynku materiałami związanymi z zespołem. Wszystko to świadczy o ogromnej popularności grupy, która nie tylko od 33 lat utrzymuje się na rynku, tworząc wciąż świetną muzykę, ale – nie poddając się naciskom marketingowym czy wpływom mainstreamowej muzyki – z każdą nową płytą wciąż zaskakuje i osiąga sukces komercyjny, zdobywając nowych fanów dołączających do grupy tych wiernych zespołowi od kilkudziesięciu lat.

Ogromnym atutem książki jest jej aktualność, wydana została bowiem oryginalnie w tym roku - i już przetłumaczona na język polski (ogromne podziękowania dla Wydawnictwa Anakonda!) - zawiera zatem aktualne informacje, obejmujące kulisy nagrywania najnowszej płyty zespołu Delta Machine czy informacje o wciąż trwającej trasie koncertowej promującej płytę, której zwieńczeniem będzie – przypominam – koncert w Łodzi 24 lutego. Mocną stroną publikacji jest również bardzo staranna oprawa graficzna, mnóstwo fotografii i reprodukcji oraz zamieszczony na końcu Komplet informacji o trasach koncertowych. Jedyne czego można by jeszcze sobie życzyć to podobny wykaz zbiorczy na końcu książki wszystkich publikacji audio i wideo zespołu, które zostały porozmieszczane w całym tomie. Tom inspiruje również marzenie o obszernej publikacji zwartej (do tej pory ukazywały się na ten temat artykuły) o kulturze i specyfice polskich fanów DM. Może ktoś kiedyś podejmie się zadania opisu tego fenomenu. Na razie, czekając na lutowy koncert, możemy z przyjemnością (która jest małym skarbem) celebrować czytanie i przeglądanie tego czarnego, monumentalnego tomu. Reach out and touch faith!

Jowita Marzec