Nie byle jaki zespół

Bartek Szpojda Bartek Szpojda
06.08.2014
Okładka książki Vader. Wojna totalna Jarek Szubrycht

Znacie jakiś krajowy zespół, który zdobył międzynarodową sławę, grając muzykę, powiedzmy szczerze – raczej niezbyt popularną? Tak, to Behemoth. Ale… akurat ta formacja nie jest naszym największym towarem importowym spod znaku hard and heavy[i/]. O wiele bardziej znany, z dłuższą historią i naprawdę „metalową” muzą, graną wszędzie na świecie, jest bez wątpienia olsztyński Vader. To Peter i kompania dokonali to, czego zazdroszczą im całe pokolenia polskiej muzyki, też rozrywkowej. Są gwiazdą formatu międzynarodowego. Ile trudu kosztowała droga na szczyt, dowiecie się z naprawdę świetnej książki „Vader. Wojna totalna”.

O tej pozycji można napisać jedno – śmierdzi potem koncertów, klei się krwią z poszarpanych od gitarowych strun palców i jest skierowana do tych, którzy w Vaderze widzą coś więcej, niźli satanistyczną kapelę. Szubrycht, wokalista (choćby Lux Occulta) a przede wszystkim dziennikarz muzyczny, fan Vadera i znawca tematu, nie owija w bawełnę, nie słodzi i nie cenzuruje tego, co mu siedzi w głowie. A siedzi sporo. Do czytelnika trafia bowiem totalna historia powstania, trwania i rozwoju zespołu, który wyniósł krajowy metal na piedestał. To opowieść nie tylko o balangach, przyjaźniach i kłótniach, ale też, a może przede wszystkim, o niesamowitej determinacji w dążeniu do upragnionego celu. Każdy, kto sięgnie po tę książkę, zobaczy, że życie muzyka, nawet grającego heavy metal (bez różnicy, jaką jego odmianę) to nie sielanka, biby, panienki i morze alkoholu. To prawdziwa harówa. I właśnie ten wątek jest prowadzącym w opowieści Szubrychta.

Ale nie tylko. To w końcu historia zespołu – zmian w jego składzie, wydawanych płyt, tworzonych teledysków, okładek i wzorów koszulek (tak, tak – takie smaczki też tu są). To kawał niezłej encyklopedii zawierającej głównie hasło Vader, ale nie tylko – na kartach książki pojawia się bowiem masa informacji dotyczących całego światka muzycznego skupionego wokół ciężkiego brzmienia. To też książka, która łamie wszelkie tabu – dotyczące głównie zmian w strukturze zespołu. W tym miejscu wielki "szacun" dla autora – nie poszedł bowiem na łatwiznę i przedstawił wszystko z punktu widzenia obu stron. To cieszy. Cieszy też styl pisarski – luźny, ale bez przesady, konkretny i wyjątkowo płynny w odbiorze. Tu jednak należy przestrzec tych, którzy wrażliwi są na wszelkie przekleństwa lub nieco obsceniczne treści – i jednych, i drugich tu sporo. Jednak – to wszak wojna totalna jest…

Historia Vadera opowiedziana piórem Szubrychta to jedna z najlepszych książek tego rodzaju, jakie można znaleźć na księgarnianych półkach. Dla fanów – absolutny must have. Dla reszty – wyjątkowo ciekawa pozycja. Polecam!

Bartek 'barneej' Szpojda