Ewangelia tłumaczona

Arnika Arnika
27.06.2017
Okładka książki Bóg szuka nas na marginesie. Słowa z Domu Świętej Marty Franciszek (papież)

Papież Franciszek jest już znany z aktywnej obecności w mediach społecznościowych. Jego krótkie wypowiedzi internetowe cieszą się ogromną popularnością i, co ważne, trafiają do współczesnego ciągle śpieszącego się człowieka właśnie dzięki swej lakoniczności. Franciszek szanuje czas swoich słuchaczy i postępuje w myśl zalecenia z Księgi Syracha: „mów zwięźle, w niewielu słowach [zamknij] wiele treści”.

„Bóg szuka nas na marginesie” to zbiór 155 syntez homilii wygłoszonych przez papieża podczas mszy odprawianych cztery razy w tygodniu w Domu św. Marty w Watykanie. Homilie poprzedza dość obszerna przedmowa o. Spadaro* analizująca styl mówienia Franciszka i główne poruszane przez niego wątki. Moim zdaniem ten wstęp nie jest istotny. Owszem, może w jakimś stopniu przybliżyć sposób głoszenia Ewangelii przez papieża, jednak nie jest niezbędny do jego zrozumienia. Mnie znużył swoją naukowością i długością.

Homilie papieża są krótkie (ok. 2 strony każda) i niezwykle treściwe. Praktycznie każde zdanie zawiera myśl godną zapamiętania. Przez to nie da się tego zbioru czytać jak zwykłą książkę, ponieważ wymaga nieustannego skupienia i co chwilę zmusza do refleksji. Mam zwyczaj podkreślania zdań lub słów, które szczególnie mnie poruszają. W tym przypadku tej pozycji pozakreślałam całe akapity i zużyłam dwa blistry zakładek indeksujących. Franciszek naprawdę zawiera maksimum treści w minimum słów. A przy tym ma dar opisywania jednym lub dwoma słowami istoty problemu.

Uważam, że w tych homiliach każdy znajdzie coś dla siebie, odkryje coś, co go poruszy, lub ułatwi zrozumienie jakiejś niejasnej kwestii. Franciszek tłumaczy Ewangelię w prosty, potoczny sposób, który trafi, wydaje mi się, do wszystkich. Wyjmuje z czytań jedną najważniejszą myśl i ją rozwija, przekładając na nasze realia. Odwołuje się do doświadczeń współczesnego człowieka, dzięki czemu o wiele łatwiej jest pojąć przekaz Jezusa. Czasami jedno zdanie lub słowo powtarza kilka razy w jednej homilii, podkreślając jego wagę.

Na końcu każdej homilii są wypisane czytania, których dotyczy, więc bardzo łatwo można znaleźć objaśnienie fragmentu Pisma św., który wzbudził wątpliwości. Warto mieć tę książkę na półce i zaglądać do niej w razie potrzeby. Można ją czytać wielokrotnie i na wyrywki i za każdym razem pewne rzeczy odczytywać w inny sposób, odnosząc je do swojej aktualnej sytuacji. Ponadto stanowią wartościowy zamiennik nie zawsze sensownych niedzielnych kazań.

Ewa Jemioł