Pięć kogucików w Lizbonie

corbeau corbeau
27.06.2017
Okładka książki Atlas miast Georgia Cherry, Martin Haake

„Atlas miast” to idealny pierwszy przewodnik dla każdego młodego podróżnika. Ten barwny album zawiera informacje na temat 30 miast z całego świata. Schematyczne plany miast są zawsze rozpisane na dwóch kolejnych stronach, zawierających również ramkę z informacją o tym, w jakim kraju się ono znajduje, w jakim języku się w nim mówi i ilu ma mieszkańców. Na planie Martin Haake pięknie zilustrował wszystko to, co może zaciekawić każde dziecko i niejednego rodzica: najciekawsze miejsca, postacie, potrawy, stroje ludowe i wiele innych ciekawostek. Do tego towarzyszące ilustracjom krótkie teksty Georgii Cherry zachęcają do aktywnego zwiedzania i pobudzają żądzę przygód: szturmuj mury zamku, puść latawce, daj się olśnić - nie są to oklepane zachęty do zwiedzania muzeów czy oglądania pomników, ale oryginalne pomysły rozbudzające ciekawość świata. Każda plansza opatrzona jest też specjalnym poleceniem, polegającym na odnalezieniu pięciu charakterystycznych dla danego miasta obiektów: żółtych taksówek w Nowym Jorku, kawałków pizzy w Rzymie, kogucików w Lizbonie czy wiewiórek w Warszawie.

Jestem zaskoczona tym, jak wiele z tych drobnych przecież informacji wydaje mi się ciekawszych niż to, co znalazłam w „dorosłych” przewodnikach: że w Pradze warto poszukać ukrytych gargulców, w Budapeszcie można się wybrać na bożonarodzeniowy koncert czekolady, a w Toronto popływać na wielkim łabędziu. Te zabawne propozycje przeplatają się z poważniejszymi miejscami, informacjami na temat historii czy dzieł sztuki, dzięki czemu książka nie tylko bawi, ale również uczy w najprzyjemniejszy możliwy sposób. Do tego ilustracje z pewnością ucieszą tak dzieci, jak i bardziej wymagających dorosłych, dzięki zastosowaniu różnorodnych faktur, jakby niektóre elementy zostały wycięte z gazety, papieru milimetrowego, zeszytu w kratkę czy kawałków tkaniny.

„Atlas miast” trudno opisać. Trzeba wziąć go w ręce i docenić duży format, piękną okładkę, żywe kolory ilustracji, a następnie zagubić się w kolejnych miastach, podziwiając mnogość szczegółów i kreatywność autorów. Pozycja obowiązkowa dla obecnych i przyszłych podróżników.

Agnieszka Kruk