Na kłopoty i chandrę – Pani Bukowa!

kryptonite kryptonite
13.12.2017

Zaczęło się od fanpage'a na Facebooku, gdzie postrach wszystkich odbiorców „Muminków” (telewizyjnych lub książkowych), czyli Buka, w ironiczny i prześmiewczy sposób komentuje rzeczywistość, swoje zachowania i myśli. Po jakimś czasie powstała pani Bukowa, której charakterystyczne teksty oraz wygląd zyskują coraz większą popularność na portalach społecznościowych, ba, niektóre ze zdań można słyszeć na co dzień! Bo kto inny stwierdziłby, że najlepszym czworonożnym przyjacielem człowieka jest łózko, lub mądrze stwierdził, że czekolada to sałatka, bo powstaje z rośliny? Sama należę do sympatyków pani Bukowej, śledzę jej profil i za każdym razem jej teksty poprawiają mi humor na cały dzień. Jeden tekst, a co dopiero cała książka! „Wielki Ogarniacz Życia, czyli jak być szczęśliwym, nie robiąc niczego” po prostu musiała wpaść w moje ręce.

Ta niewielka książeczka zawiera pamiętnik pani Bukowej, która zauważa, że jej życie to jeden, wielki chaos, i postanawia go uporządkować – w końcu jest dorosła i wie, że to konieczne. Oznacza to pozbycie się przyzwyczajeń takich jak spanie cały dzień, picie alkoholu, jedzenie wszystkiego, co zawiera mnóstwo kalorii czy marnowanie czasu na śledzenie statusów na Facebooku, aby dopasować się do świata, gdzie wszyscy ćwiczą na siłowni, jedzą produkty bez glutenu, oglądają modne seriale i biorą odpowiedzialność za siebie i swoje decyzje. Zmotywowana pani Bukowa opowiada po kolei, co udało się jej osiągnąć w różnych kwestiach życia, co nie zawsze (a może i lepiej?) wychodzi tak, jakby tego chciała. Jednak czy to oznacza porażkę? Nie zawsze, co na swój sarkastyczny sposób udowadnia pani Bukowa.

Zabawny, ironiczny, pełny ciętego dowcipu oraz trafnych obserwacji współczesnego świata – w ten sposób opisałabym każdy rozdział „Wielkiego Ogarniacza Życia”. Podczas czytania tej książki wielokrotnie śmiałam się do rozpuku, kiedy poznawałam dalsze perypetie zmian, jakie chciała dokonać pani Bukowa. Jej zapiski są pewnego rodzaju przeciwieństwem wszystkich poradników, z których dowiadujemy się, że bardzo, bardzo łatwo można zmienić życie, tylko trzeba dostosować się do kilkudziesięciu wskazówek, w większości nie mających nic wspólnego z realnymi oczekiwaniami odbiorcy. Powiedziałabym wręcz, że są parodią motywacyjnych tekstów w stylu „wystarczy chcieć, a się wszystko uda”, „nieważne są wyniki, liczy się praca” itd. Pani Bukowa miała duże chęci, które nie kończyły się po jej myśli. Dzięki temu czytelnik nie tylko ma zagwarantowaną przednią zabawę, ale również widzi, że jednak nie można mieć wpływu na wszystko, co się wokół dzieje. To w takim razie co trzeba robić? Nic. Wystarczy być sobą i wiedzieć, co się lubi, wtedy nawet największa porażka może okazać się dużym sukcesem. Tak jak robi to z wdziękiem pani Bukowa – nawet lepszym niż kultowa Bridget Jones.

Do każdego rozdziału dodawany jest krótki komiks wyjęty prosto z życia pani Bukowej, odpowiednio dostosowany do danego tematu. A pomiędzy stronami przypominamy sobie najlepsze cytaty z fanpage'a – wystarczy przypomnieć sobie m.in. że gdyby sarkazm spalałby kalorie, to pani Bukowa byłaby modelką, lub to, że wszystko łatwo stracić, z wyjątkiem wagi. Tego rodzaju teksty od razu poprawiają nastrój, zwłaszcza w ponure dni, kiedy za oknem pada deszcz lub coraz wcześniej zapada zmierzch. „Wielki Ogarniacz Życia” to pozycja idealna na dobry nastrój, przy której można popłakać się ze śmiechu. Przyznam się, że sama niekiedy odnajdywałam samą siebie w pani Bukowej (pewnie jesteśmy w podobnym wieku), a wiele czytelniczek może mieć podobne wrażenie – w końcu żadna z nas nie jest idealna, prawda?

Dla dobrego nastroju, śmiechu do łez i zdobycia dystansu do modnego, współczesnego życia - „Wielki Ogarniacz Życia” z całą pewnością się przyda. Nie tylko dla fanów pani Bukowej.

Anna Wolak