rozwiń zwiń

„Zachowaj spokój” najpopularniejszym serialem na Netflixie wśród polskich widzów

LubimyCzytać LubimyCzytać
26.04.2022

W najnowszym artykule z cyklu „Najpierw książka, później film” piszemy o kinowych premierach, serialach dostępnych na platformach streamingowych i planowanej ekranizacji powieści Wojciecha Chmielarza.

„Zachowaj spokój” najpopularniejszym serialem na Netflixie wśród polskich widzów Materiały prasowe Netflix

„Nawet myszy idą do nieba”, Iva Procházková

Za swoją książkę „Nawet myszy idą do nieba” Iva Procházková otrzymała najważniejszą czeską nagrodę literacką, Magnesia Litera. Autorkę doceniono m.in. za wrażliwość, wyobraźnię i typowo czeski humor zaprezentowany w książce, która mówi w lekki sposób o bardzo ważnych kwestiach. Zawarte w niej ilustracje Denisy Grimmovej korespondują z filmem animowanym pod tym samym tytułem, który będzie miał premierę 29 kwietnia. Oglądając tę produkcję, nad którą lubimyczytać.pl objęło patronat, będziecie się mogli przekonać, czy myszy i lis mogą zostać przyjaciółmi. Uparta Czmyszka i strachliwy Rudeusz trafiają bowiem pewnego dnia do nieba. Początkowo nic nie wskazuje na to, by mogli się ze sobą dogadać, jednak – aby stawić czoła przygodzie – muszą pokonać pierwotne instynkty. Mysz wcale nie musi się bać lisa, bo nawet tak różni bohaterowie mogą się dogadać.

Film wykonano techniką animacji lalkowej, a ponad połowa użytych w nim lalek została wykonana w Polsce. „Nawet myszy idą do nieba” jest dziełem twórców z Polski, Czech, Słowacji i Francji, za jego reżyserię odpowiadają Jan Bubeniček i Denisa Grimmová, a za scenariusz Alice Nellis i Richard Malatinský.

„Wyrwa”, Wojciech Chmielarz

25 kwietnia Wojciech Chmielarz poinformował na swoim profilu autorskim na Facebooku, że od kilkunastu już dni trwają zdjęcia do filmu na podstawie jego powieści „Wyrwa”. Obraz będzie najpierw dostępny w kinach, a potem na platformie Canal+. Reżyserem ekranizacji jest Bartosz Konopka, a scenariusz napisał Marcin Ciastoń, który wcześniej pracował m.in. przy „Hiacyncie”. A kogo zobaczymy w obsadzie? Wojciech Chmielarz zdradził, że Macieja Tomskiego zagra Tomasz Kot, Janinę Karolina Gruszka, a Wojnara – Grzegorz Damięcki. Wystąpią również m.in.: Olga Bołądź, Maria Pakulnis, Roman Gancarczyk i Konrad Eleryk. Premiera ekranizacji „Wyrwy” odbędzie się w roku 2023.

Przypomnijmy, że głównym bohaterem powieści jest Maciej Tomski, którego żona – Janina, ginie w wypadku samochodowym. Mężczyzna zostaje sam z dwójką dzieci i ma wrażenie, że właśnie zawalił się cały jego świat. Bohater nie jest w stanie zrozumieć, jak mogło dojść do śmierci żony pod Mrągowem, skoro wybierała się ona w delegację pod Kraków. Co więcej, na jej pogrzebie pojawia się tajemniczy mężczyzna, a wtedy Tomski zaczyna podejrzewać, że żona miała przed nim niejeden sekret…

Wojciech Chmielarz, oprócz opisu produkcji, dodał również kilka zdjęć z planu.

„Zachowaj spokój”, Harlan Coben

Od 22 kwietnia na Netflixie dostępny jest drugi polski serial, nakręcony na podstawie powieści Harlana Cobena. „Zachowaj spokój” cieszy się już w Polsce dużą popularnością – jest obecnie najchętniej oglądaną produkcją na platformie streamingowej w naszym kraju. Sam pisarz w wywiadach dla polskich serwisów z okazji premiery serialu mówił, że „Zachowaj spokój” to jego ulubiona ekranizacja własnych powieści, że świetnie dobrano w niej muzykę, że Warszawa pięknie prezentuje się na zdjęciach, a akcja cały czas zachowuje szybkie tempo. Jako że jej miejsce przeniesiono ze Stanów Zjednoczonych właśnie do Polski, pomiędzy książką a serialem można zauważyć istotne różnice. Głównymi bohaterami ekranizacji są Anna i Michał Barczykowie, rodzice Adama, któremu trudno pogodzić się ze śmiercią przyjaciela, Igora. Wkrótce Adam znika, a jego bliscy robią wszystko, by odnaleźć go żywego. Jego zaginięcie burzy spokój ekskluzywnego osiedla, na którym mieszka rodzina Barczyków – sekrety mieszkańców powoli zaczynają wychodzić na jaw.

Rolę Anny odegrała w „Zachowaj spokój” Magdalena Boczarska, rolę Michała – Leszek Lichota, w Adama wcielił się natomiast Krzysztof Oleksyn. Serial wyreżyserowali: Michał Gazda i Bartosz Konopka, a twórcami scenariusza są: Agata Malesińska i Wojciech Miłoszewski.

„W świetle dnia” – film na podstawie książki Pála Závady

Od 22 kwietnia w polskich kinach wyświetlany jest film „W świetle dnia”, do którego nakręcenia podstawę stanowiła nieprzetłumaczona jeszcze na język polski książka Pála Závady, „Természetes fény”. Węgierska produkcja była pokazywana na wielu festiwalach filmowych, na których zdobyła niejedną nagrodę, m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie, EFA za najlepsze kostiumy i nagrodę dla najlepszego filmu na Fajr International Film Festival. W swojej książce Závada przedstawia wydarzenia rozgrywające się na przestrzeni 20 lat, w filmie ukazano 3 dni z tego okresu. Akcja filmu rozgrywa się w 1943 roku, w czasie drugiej wojny światowej, gdy po klęsce nad Donem 100 tysięcy węgierskich żołnierzy zostaje wysłanych na rozległe tereny sowieckiego imperium, by zaprowadzić ład na okupowanych terenach i stłumić opór partyzantów zgodnie z bezlitosną taktyką „zwalczania bandytyzmu”. Wśród nich jest kapral Istvan Semetka (w tej roli naturszczyk Ferenc Szabó), którego oddział przemierza surowe, nieprzyjazne tereny, by dotrzeć do małej wioski i tam rozbić obóz. Względny spokój zburzony zostaje na skutek zasadzki, w którą wpadają żołnierze.

Odwiedź nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

Najpierw książka, poźniej film

[as]


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 26.04.2022 14:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post