Legendy Irlandii

Okładka książki Legendy Irlandii Margaret Simpson
Okładka książki Legendy Irlandii
Margaret Simpson Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Złota Dziesiątka literatura dziecięca
literatura dziecięca
Złota Dziesiątka
10 best Irish legends ever!
Egmont Polska
2001-01-01
2001-01-01
Małgorzata Fabianowska
legendy irlandia młodzież

Wychodzi na to, że książki Margaret Simpson mają największą wartość dydaktyczną w serii. I, niestety, że zabawa jest jednak lepsza, jeśli zna się choć trochę materiał źródłowy - nic dziwnego zresztą, bo wtedy można wyłapać, z jakim polotem autor przełożył oryginał na uproszczenie dla dzieci. Niemniej, ciekawie się czytało jedną z tych części, których w dzieciństwie nie miałam okazji.

10 najbardziej znanych legend z irlandzkiego folkloru, opisana w bardzo przystępnym młodzieżowym stylu które miło i łatwo się czyta.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fajna książeczka o legendach z Irlandii, polecam!

Znalazłem karton z książkami w piwnicy, a tam kolejne książki które przeczytałem. Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Fajna książeczka o legendach z Irlandii, polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

10 legend dotyczących Irlandii z okresu Celtów. Mamy więc: Fira, Machę, Nerę, Cuchulainna, Etaina i Midir, Fiona MacCumhalla, Diarmaid i Greine, Oisin i świętego Patryka. Do każdego z rozdziałów dołączone są wiadomości: bóstwa i wierzenia celtyckie, pochodzenie Celtów, zwierzęta, życie rodzinne i ubiór. Wszystko podane w niebanalny sposób, mamy więc opowieści, komiks, listy, wiersze, wywiady, listy do gazet, zagadki, Nie sposób czytając się nudzić.

Moje pierwsze zetknięcie się z cyklem "Złota dziesiątka" - od razu dodam, że udane. Całość ma sporo naleciałości ze "Strrrasznej historii", ale mimo to widać też unikalne cechy serii.

Przykładowo: każda historia z tego top ten jest przedstawiona w innej formie - komiksu, artykułu z czasopisma, wiersza, listów, itd., itp. Przyznam, że po przeczytaniu połowy byłam bardzo ciekawa, co jeszcze w tej kwestii wymyśli autorka. Poza tym po każdej legendzie otrzymujemy część edukacyjną nt kultury oraz historii Celtów (i te fragmenty także przybierają różne konwencje). Całość ilustrują rysunki Michaela Ticknera - sympatyczne, choć nie tak charakterystyczne jak te Martina Browna.

Do lektury tego tomiku zachęciła mnie jego tematyka - właściwie nie znałam dotąd żadnego irlandzkiego podania, więc wszystkie je chłonęłam z zainteresowaniem. Praktycznie jedyną postacią, z którą zetknęłam się wcześniej, był święty Patryk z ostatniej legendy. Poprzednie historie odsłaniały więc przede mną nowy świat celtyckiej mitologii, wraz z jego potężnymi bóstwami i dziarskimi herosami. Swoją drogą, można odnaleźć wśród nich pierwowzory Tristana i Izoldy.

Polecam, bardzo przyjemny sposób na zapoznanie się z odrobiną celtyckich wierzeń. Szkoda tylko, że większość przedstawionych legend to tylko wycinki większej całości. Niektóre kończą się w taki sposób, że aż chce się poszukać ciągu dalszego. Hmm, może taki właśnie był zamysł twórców? :)

Oto jak historia może być zabawna,:)

Oto jak historia może być zabawna,:)

+1,3cm

+1,3cm

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Szału nie ma, ale pozwala polskiemu dzieciakowi poznać irlandzkie legendy.

Szału nie ma, ale pozwala polskiemu dzieciakowi poznać irlandzkie legendy.

• Popularnonaukowe
  • Literatura angielska