Stąd do wieczności i z powrotem. Poszukiwanie ostatecznej teorii czasu

Okładka książki Stąd do wieczności i z powrotem. Poszukiwanie ostatecznej teorii czasu Sean Carroll
Sean Carroll Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Na ścieżkach nauki
From Ethernity to Here. The Quest for the Ultimate Theory of Time
Prószyński i S-ka
2011-06-02
2011-06-02
Tomasz Krzysztoń
fizyka czas wszechświat wielki wybuch

Ile można napisać o czasie? Okazuje się, że z fizycznego punktu widzenia nie tak wiele. Czas nie jest zjawiskiem, które obserwujemy, a raczej towarzyszy różnym zjawiskom. To te zjawiska, takie jak ruch, skończona przędność światła, zakrzywienie czasoprzestrzeni, czy entropia są przedmiotem książki. Tak, zdecydowana większość treści przybliża nam wszystkie teorie fizyczne w jakiś sposób powiązane z czasem: teoria względności, teoria kwantów, termodynamika z entropia w szczególności, itp... Rozważania te prowadzą do zagadki (dosłownie) nieprawdopodobnie niskiej entropii u zarania obserwowalnej części wszechświata.
Zagadka ta otwiera czwartą cześć książki, gdzie znajdziemy mnóstwo hipotez\spekulacji próbujących wyjaśnić tajemnicze wyniki obserwacji: multiświaty, wszechświaty niemowlęce, nieodwracalne prawa fizyki, itp..
Taka forma jest ogromną zaletą tej ok. 500 stronicowej pozycji. Rzeczowa wiedza zostaje precyzyjnie wyjaśniona, a reszta, bardzo klarownie oddzielona, to zbiór bardziej lub mniej prawdopodobnych „teorii” z wyraźnym komentarzem o ich sensowności w opisie świata. Na deklaracje religijne została poświęcona tylko jedna strona z epilogu dodanego na zakończenie. (Osobiście, często myślę, że popularyzacja nauki nie potrzebuje tego typu opinii dołączanych do głównej treści książki, gdyż fizycy niekoniecznie są świetnymi znawcami metafizyki… i wtedy opinia staje się takim osobistym wyznaniem i grzęźnięciem w dość powierzchowne dysputy).

Drobne uwagi:
12 lat później Pruszyński wydał „Nieskończoność światów. Kosmiczna inflacja i początek Wszechświata”. To jest w zasadzie kolejna odsłona tego samego. Styl pierwszej pozycji jest zdecydowanie bardziej precyzyjny (ale może miejscami nieco trudniejszy). Dodatkowo, nie zauważyłem, by czas który upłynął pomiędzy wydaniami coś wniósł do treści drugiej pozycji. Ja preferuję bardziej precyzyjny i jasny styl Seana Carolla, choć przypuszczam, że bardziej przystępny styl Willa Kinneyego może odpowiadać mniej zaawansowanym czytelnikom.

Polecam!

Sean Carroll w swojej książce rozbiera czas na czynniki pierwsze. Robi to oczywiście z naukowego punktu widzenia, skupiając się przede wszystkim na fizycznym i kosmologicznym charakterze tego zagadnienia. W kilku pierwszych rozdziałach zwięźle i krótko wyjaśnia podstawowe pojęcia. Niestety, później zaczyna skakać po różnych pokrewnych tematach, popadając często w nic nie wnoszące dygresje. Trudno się przez to połapać, do czego on zmierza. Mam wrażenie, że książka mogłaby być znacznie krótsza, gdyby autor zwięźlej wyrażał swoje przemyślenia. Na szczęście w końcowej jej części wiele rzeczy się wyjaśnia. Mimo wspomnianych niedogodności, warto sięgnąć po ten tytuł, aby zyskać szersze spojrzenie na naturę czasu.

Książka zasługuje na uwagę ze względu na rozwinięcie pojęcia entropii i próbę uchwycenia czasu jako czynnika mającego realny wpływ na procesy fizyczne. Poziom abstrakcji niektórych zagadnień jest dosyć wysoki i osoby zainteresowane tematem na pewno powinny jeszcze poszukać pozycji dotyczących chociażby symetrii procesów fizycznych (bo tu jest to trochę zamotane). W każdym razie warto przeczytać.

Obszerne kompendium wiedzy z zakresu fizyki. Wiele przykładów wziętych z życia codziennego (rozbite jajko w kontekście II zasady termodynamiki) dające pełne zrozumienia danego zagadnienia dla laika.
Autor w książce przedstawia wiele teorii naukowych i konsekwencji z nich płynących. W niektórych momentach wymagane jest zgłębienie tematu z zewnętrznych lektur dla lepszego zrozumienia treści.
Polecam wszystkim tym, którzy "nie będąc naukowcami wykazują szczerą fascynację wewnętrznymi mechanizmami przyrody i są chętni do zadawania pytań".

• Popularnonaukowe
  • Na ścieżkach nauki
  • Nauka
  • Fizyka
  • Naukowe

Dodaj cytat z książki Stąd do wieczności i z powrotem. Poszukiwanie ostatecznej teorii czasu