rozwińzwiń

Stąd do wieczności i z powrotem. Poszukiwanie ostatecznej teorii czasu

Okładka książki Stąd do wieczności i z powrotem. Poszukiwanie ostatecznej teorii czasu Sean Carroll
Okładka książki Stąd do wieczności i z powrotem. Poszukiwanie ostatecznej teorii czasu
Sean Carroll Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
568 str. 9 godz. 28 min.
Kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Seria:
Na ścieżkach nauki
Tytuł oryginału:
From Ethernity to Here. The Quest for the Ultimate Theory of Time
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2011-06-02
Data 1. wyd. pol.:
2011-06-02
Liczba stron:
568
Czas czytania
9 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376487311
Tłumacz:
Tomasz Krzysztoń
Tagi:
fizyka czas wszechświat wielki wybuch
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
34 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
17
11

Na półkach:

Ile można napisać o czasie? Okazuje się, że z fizycznego punktu widzenia nie tak wiele. Czas nie jest zjawiskiem, które obserwujemy, a raczej towarzyszy różnym zjawiskom. To te zjawiska, takie jak ruch, skończona przędność światła, zakrzywienie czasoprzestrzeni, czy entropia są przedmiotem książki. Tak, zdecydowana większość treści przybliża nam wszystkie teorie fizyczne w jakiś sposób powiązane z czasem: teoria względności, teoria kwantów, termodynamika z entropia w szczególności, itp... Rozważania te prowadzą do zagadki (dosłownie) nieprawdopodobnie niskiej entropii u zarania obserwowalnej części wszechświata.
Zagadka ta otwiera czwartą cześć książki, gdzie znajdziemy mnóstwo hipotez\spekulacji próbujących wyjaśnić tajemnicze wyniki obserwacji: multiświaty, wszechświaty niemowlęce, nieodwracalne prawa fizyki, itp..
Taka forma jest ogromną zaletą tej ok. 500 stronicowej pozycji. Rzeczowa wiedza zostaje precyzyjnie wyjaśniona, a reszta, bardzo klarownie oddzielona, to zbiór bardziej lub mniej prawdopodobnych „teorii” z wyraźnym komentarzem o ich sensowności w opisie świata. Na deklaracje religijne została poświęcona tylko jedna strona z epilogu dodanego na zakończenie. (Osobiście, często myślę, że popularyzacja nauki nie potrzebuje tego typu opinii dołączanych do głównej treści książki, gdyż fizycy niekoniecznie są świetnymi znawcami metafizyki… i wtedy opinia staje się takim osobistym wyznaniem i grzęźnięciem w dość powierzchowne dysputy).

Drobne uwagi:
12 lat później Pruszyński wydał „Nieskończoność światów. Kosmiczna inflacja i początek Wszechświata”. To jest w zasadzie kolejna odsłona tego samego. Styl pierwszej pozycji jest zdecydowanie bardziej precyzyjny (ale może miejscami nieco trudniejszy). Dodatkowo, nie zauważyłem, by czas który upłynął pomiędzy wydaniami coś wniósł do treści drugiej pozycji. Ja preferuję bardziej precyzyjny i jasny styl Seana Carolla, choć przypuszczam, że bardziej przystępny styl Willa Kinneyego może odpowiadać mniej zaawansowanym czytelnikom.

Polecam!

Ile można napisać o czasie? Okazuje się, że z fizycznego punktu widzenia nie tak wiele. Czas nie jest zjawiskiem, które obserwujemy, a raczej towarzyszy różnym zjawiskom. To te zjawiska, takie jak ruch, skończona przędność światła, zakrzywienie czasoprzestrzeni, czy entropia są przedmiotem książki. Tak, zdecydowana większość treści przybliża nam wszystkie teorie fizyczne w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
208
206

Na półkach: , , ,

Sean Carroll w swojej książce rozbiera czas na czynniki pierwsze. Robi to oczywiście z naukowego punktu widzenia, skupiając się przede wszystkim na fizycznym i kosmologicznym charakterze tego zagadnienia. W kilku pierwszych rozdziałach zwięźle i krótko wyjaśnia podstawowe pojęcia. Niestety, później zaczyna skakać po różnych pokrewnych tematach, popadając często w nic nie wnoszące dygresje. Trudno się przez to połapać, do czego on zmierza. Mam wrażenie, że książka mogłaby być znacznie krótsza, gdyby autor zwięźlej wyrażał swoje przemyślenia. Na szczęście w końcowej jej części wiele rzeczy się wyjaśnia. Mimo wspomnianych niedogodności, warto sięgnąć po ten tytuł, aby zyskać szersze spojrzenie na naturę czasu.

Sean Carroll w swojej książce rozbiera czas na czynniki pierwsze. Robi to oczywiście z naukowego punktu widzenia, skupiając się przede wszystkim na fizycznym i kosmologicznym charakterze tego zagadnienia. W kilku pierwszych rozdziałach zwięźle i krótko wyjaśnia podstawowe pojęcia. Niestety, później zaczyna skakać po różnych pokrewnych tematach, popadając często w nic nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
616
204

Na półkach: ,

Książka zasługuje na uwagę ze względu na rozwinięcie pojęcia entropii i próbę uchwycenia czasu jako czynnika mającego realny wpływ na procesy fizyczne. Poziom abstrakcji niektórych zagadnień jest dosyć wysoki i osoby zainteresowane tematem na pewno powinny jeszcze poszukać pozycji dotyczących chociażby symetrii procesów fizycznych (bo tu jest to trochę zamotane). W każdym razie warto przeczytać.

Książka zasługuje na uwagę ze względu na rozwinięcie pojęcia entropii i próbę uchwycenia czasu jako czynnika mającego realny wpływ na procesy fizyczne. Poziom abstrakcji niektórych zagadnień jest dosyć wysoki i osoby zainteresowane tematem na pewno powinny jeszcze poszukać pozycji dotyczących chociażby symetrii procesów fizycznych (bo tu jest to trochę zamotane). W każdym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
111
25

Na półkach:

Obszerne kompendium wiedzy z zakresu fizyki. Wiele przykładów wziętych z życia codziennego (rozbite jajko w kontekście II zasady termodynamiki) dające pełne zrozumienia danego zagadnienia dla laika.
Autor w książce przedstawia wiele teorii naukowych i konsekwencji z nich płynących. W niektórych momentach wymagane jest zgłębienie tematu z zewnętrznych lektur dla lepszego zrozumienia treści.
Polecam wszystkim tym, którzy "nie będąc naukowcami wykazują szczerą fascynację wewnętrznymi mechanizmami przyrody i są chętni do zadawania pytań".

Obszerne kompendium wiedzy z zakresu fizyki. Wiele przykładów wziętych z życia codziennego (rozbite jajko w kontekście II zasady termodynamiki) dające pełne zrozumienia danego zagadnienia dla laika.
Autor w książce przedstawia wiele teorii naukowych i konsekwencji z nich płynących. W niektórych momentach wymagane jest zgłębienie tematu z zewnętrznych lektur dla lepszego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    265
  • Przeczytane
    51
  • Posiadam
    33
  • Teraz czytam
    8
  • Popularnonaukowe
    8
  • Na ścieżkach nauki
    6
  • Nauka
    6
  • Chcę w prezencie
    4
  • Fizyka
    3
  • Naukowe
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Stąd do wieczności i z powrotem. Poszukiwanie ostatecznej teorii czasu


Podobne książki

Przeczytaj także