Pod burką

Okładka książki Pod burką Jamila Barakzaï, Manon Quérouil
Okładka książki Pod burką
Jamila BarakzaïManon Quérouil Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
Un uniforme sous la burka. Être femme et flic en Afghanistan
Prószyński i S-ka
2011-11-15
2011-11-15
978-83-7648-984-1
Hanna Abramowicz
Afganistan kobieta policjantka

Mundur pod burką

Książka jest krótka ale bardzo konkretna. Główna bohaterka Jamila wprowadza nas w swoje życie które jest pełne niebezpieczeństw. Dziewczyna ryzyko ma wpisane nie tylko w swój zawód ale również życie. Jako kobieta w Afganistanie wcale nie ma lekko. Zmieniająca się władza i zasady które za nią szły zmuszały ją do ciągłych przeprowadzek, zmian których nie akceptowała i do coraz większego buntu. Historia która szybko przetacza się przez rozdziały, nie jest to przeciągane na siłę. Cieszę się że mogłam poznać historię tak silnej kobiety.

Czytając to książkę, pierwsza myśl jaka mnie naszła to to, że piekło jednak istnieje na ziemi.
Niesamowita historia afgańskiej policjantki. Mimo tych wszystkich gróźb, zamachów i wciąż wiszącego w powietrzu wyroku śmierci stara się i pragnie żyć normalnie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Pod burką" to historia Jamili Barakzai - kobiety, która w kraju umęczonym ciągłymi wojnami, gdzie tradycyjna rola przedstawicielek płci żeńskiej ogranicza się do rodzenia dzieci, a ich prawa są notorycznie łamane, zostaje policjantką. Jej życie przypomina ciągłą ucieczkę przed wyrokiem śmierci, jaki w związku z pełnioną przez nią profesją wydali na nią talibowie. Pod ich rządami życie w Afganistanie nie tylko nie było usłane różami, ale też okupione bólem i terrorem. Sytuacja kobiet stała się dramatycznie ciężka. Z opowieści Jamili dowiadujemy się m.in., że mogły wychodzić z domu tylko w jednym dniu w ciągu tygodnia, w środę, przy tym obowiązkowo mając na sobie burkę.

Nie sposób nie przecierać oczu ze zdumienia, jak często udawało się bohaterce uniknąć śmierci. To bolesna lektura, przepełniona ogromem cierpienia, naprawdę niełatwa. Jamila tak bardzo pragnie wyzwolenia spod ciemiężonego losu kobiety zamkniętej w czterech ścianach domu, wciąż ciągnie ją do pracy - nawet za cenę narażania życia własnej rodziny... Można to jej zarzucić, sama zresztą wspomina o tym w książce. Mając jednak na uwadze całokształt sytuacji w Afganistanie i w innych krajach arabskich, trzeba przyznać, że cechowała ją przy tym odwaga, niezłomność i po prostu zwyczajna chęć życia. Dlaczego miałaby wyprzeć się walki toczonej o wolność nie tylko własną i swojej rodziny, ale również wszystkich dyskryminowanych kobiet?

Gdyby tę książkę napisała sama Jamila Barakzaï, zasłużyłaby na 10 gwiazdek. Wygodnie jest nam nie pamiętać, że na froncie walki z obskurantyzmem, fanatyzmem, a nawet nie używając takich wielkich słów, walki z podłością, poniżeniem, czy zwykłą ludzką bezczelnością, to właśnie kobiety stoją na pierwszej linii, i one ponoszą największe ofiary. Niekoniecznie stoją tak dosłownie jak autorka, i tym większy podziw i szacunek wzbudza jej szczera, tragiczna, budząca grozę historia, a jednocześnie dająca nadzieję na zwycięstwo postępu i cywilizacji. Jednakże to przesłanie bohaterki zostało zepsute przez redakcję tekstu. Mnie się przynajmniej wydaje, że współautorka, dziennikarka Manon Quérouil, zrobiła z tej opowieści coś pośredniego pomiędzy raportem wojskowym a reportażem pisanym w piątek popołudniu dla sobotniego porannego wydania gazety, zaprawionym lekką szczyptą agitki. Zwyczajnie wygląda to na odwaloną robotę.

Jedna tych książek którą ciężko oceniać. Książka oparta na faktach. Mam wielki szacunek dla takich ludzi jak Jamila. Postawiła na szali życie swoje swoich najbliższych aby zostać policjantką i bronić innych w takim kraju jak Afganistan. Opisuje tutaj jak wygląda życie kobiety w miejscu ogarniętym przez chorych ludzi.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka o kobiecie, która wbrew obyczajom postanawia pracować jako policjantka. Mimo, że Talibowie grożą jej śmiercią ona nie ugina się. Ciekawie napisana historia, czyta się ją bardzo szybko (ma niecałe 200 str.).

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka dobra, pokazuje okropieństwa jakie dzieją się w Afganistanie, co wyprawiają talibowie, zwłaszcza z kobietami ale nie tylko. Czytało się bardzo szybko. Lubię książki pisane w pierwszej osobie.

INTERESUJĄCO PRZEDSTAWIA REALIA ŻYCIA KOBIET W AFGANISTANIE

INTERESUJĄCO PRZEDSTAWIA REALIA ŻYCIA KOBIET W AFGANISTANIE

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Z początku do mnie nie przemawiała, ale z każdą kolejną stroną było lepiej. Kilka razy autorka wycisnęła ze mnie łzy. Polecam.

1973

Bardzo podobne do "Kobiety pustyni". Tylko tam jest reportaż i kobiety, a tu jedna kobieta i pisana z pierwszej osoby.

• Afganistan
  • Arabia