Czarnoksiężnik z Archipelagu

Okładka książki Czarnoksiężnik z Archipelagu Ursula K. Le Guin
Okładka książki Czarnoksiężnik z Archipelagu
Ursula K. Le Guin Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Ziemiomorze (tom 1) Seria: Fantastyka i Groza fantasy, science fiction
Ziemiomorze (tom 1)
1983-01-01
Stanisław Barańczak
czarnoksiężnik magia smoki

Okładka książki Miecz dla króla. Wiedźma z lasu. Ewa Bogucka Pudlis, T.H. White
Miecz dla król... Ewa Bogucka Pudlis,...
Okładka książki Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości Douglas Adams, Brian W. Aldiss, F. Anstey, Isaac Asimov, Robert Bloch, Ray Bradbury, Reginald Bretnor, Fredric Brown, James Branch Cabell, Arthur C. Clarke, John Collier, Avram Davidson, Philip K. Dick, Stephen R. Donaldson, Lord Dunsany, Peter Haining, Henry Kuttner, Ursula K. Le Guin, Fritz Leiber, C.S. Lewis, Larry Niven, Terry Pratchett, Eric Frank Russell, Kurt Vonnegut, Herbert George Wells
Czarnoksiężnic... Douglas Adams, Bria...
Okładka książki Legendy II Terry Brooks, Orson Scott Card, Raymond E. Feist, Diana Gabaldon, Neil Gaiman, Elizabeth Haydon, Robin Hobb, George R.R. Martin, Anne McCaffrey, Robert Silverberg, Tad Williams
Legendy II Terry Brooks, Orson...

"W kraju takim jak Gont czy Enlady, gdzie gęsto od czarowników, można nieraz widzieć chmurę deszczową błądzącą wolno z miejsca na miejsce w różnych kierunkach, przetaczaną przez jedno zaklęcie ku następnemu, aż wreszcie zostanie wypchnięta na morze, gdzie może się spokojnie wypadać."

"Czarnoksiężnik z Archipelagu" był balsamem dla mojej duszy, wystarczyło po prostu popłynąć z prądem książki. Ursula Le Guin pisze piękną prozą, dzięki której lektura jest jak wejście do mitycznego snu pełnego pięknych widoków, dźwięków i zapachów. Czerpie z taoizmu, którym była zafascynowana. Powieść była pierwszą wydaną w Polsce powieścią fantasy, z tego względu, że została doceniona przez Stanisława Lema, który prowadził wtedy serię "Stanisław Lem poleca".

To nie jest typowa fantasy. Przede wszystkim nie skupia się w takim stopniu na budowaniu świata, ale bardziej na postaciach - to alegoryczna opowieść o ich dojrzewaniu, o walce z lękiem. Jest powolna, brakuje w niej epickich bitew, wojen, ale jest w niej spokojna mądrość. Wydaje się, że każda strona ma coś do powiedzenia, a wszystkie szczegóły łączą się w pewnej harmonii. Czarodzieje nie tylko coś wiedzą, oni rozumieją. Szanuje się ich za mądrość, a nie za potęgę. Nie używają swojej mocy tylko dlatego, że ją mają.

Szczególnie ciekawy był wątek Cienia. Walka z nim miała aspekt intymny i epicki. To była historia o walce ze złem w swoim sercu, o ratowaniu siebie. Dla mnie natomiast - kolejny dowód, że dyskryminacja fantastyki jest czymś zupełnie nieuzasadnionym. Właściwie ta dyskryminacja występuje tylko w Polsce. Na Zachodzie w latach 60 podczas debaty akademickiej czasem mówiło się równocześnie o Hemingwayu, Camusie, ale też o Tolkienie, czy Lemie.

Wspaniała opowieść o wzmaganiu się z lękiem. Przeczytałem po poleceniu Wojciecha Eichelbergera.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Piękny język i system magiczny oparty na "prawdziwych imionach".

Piękny język i system magiczny oparty na "prawdziwych imionach".

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Linearna, jednowątkowa, cały czas bardzo blisko tytułowej postaci; konstrukcja w pełni uzasadniona z punktu widzenia drogi bohatera, choć mam nadzieję, że ten zabieg jest tylko wprowadzeniem w świat Ziemiomorza i kolejne części będą trochę bardziej rozbudowane i polifoniczne.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jest to poważna fantastyka w bardzo przyjemnym wydaniu; są życiowe mądrości i rozbudowany świat magiczny, a czytelnik nie musi się zastanawiać, któremu bohaterowi kibicować. Jedyne czego mi brakuje, to mniej zdystansowana narracja.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Alegoryczna opowieść o dorastaniu pod płaszczem fantasy. Niektóre fragmenty można byłoby zakreślać ołówkiem. Mój ulubiony: "Człowiek może poznać cel, do którego zmierza - ale nie potrafi go poznać, jeśli nie odwróci się, jeśli nie powróci do swego początku i nie zawrze tego początku w swoim istnieniu." Duża zaleta powieści: czyta się szybko i przyjemnie. Inspirująca i pobudzająca wyobraźnię powieść.

Arcydzieło. Wciąż jest to jedna z najciekawszych wizji 'magii' w fantastyce. Absolutny must have dla fanów fantastyki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytana moim 6-latkom na dobranoc. Trochę się bałem, że będzie je nudzić i faktycznie pierwszy rozdział albo dwa wydały im się nieco nudne. Przebąkiwały abyśmy coś innego poszukali. No cóż, napewno ta książka nie jest Harrym Potterem...
Po kilku wieczorach były już jednak w pełni kupione. Historia nauki Geda na Roke, walki ze smokami - to już im odpowiadało, podobnie jak ucieczka / gonitwa za Cieniem.
Książka jest bardzo spokojna, momentami wręcz kojąca. Nie ma w niej wielu zwrotów akcji, a mimo to potrafi trzymać w napięciu i przywiązywać do bohaterów.
Gdybym jednak miał wystawiać ocenę tylko ze swojej perspektywy, to pewnie dałbym 6, maksymalnie 7. Ale ponieważ muszę tę książkę ocenić przede wszystkim z perspektywy 6-letnich dziewczyn, które nie mogły się doczekać końca (i nie domagały się więcej Harrego Pottera),to wystawiam 8.

Książka jest napisana fantastycznym językiem, minimalistycznym, ale dbającym o detale i poetyckim.

Polecam ją każdemu, kto lubi motyw drogi, wartką akcje i koncentrację na jej przebiegu. Nie ma tu wątków pobocznych, akcja jest linearna, ale nie oznacza to, że nie mamy sposobności na zaniżenie się w świecie książki. To wszystko jest w ilości adekwatnej.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciężko polecić tę książkę bez spojlerowania. Powiem tyle: warto przeczytać to dzieło aby dojść do rozwiązania na ostatniej stronie:)

• Lektury