OMG czyli racje i oracje

Okładka książki OMG czyli racje i oracje Amy Dominy Fellner
Okładka książki OMG czyli racje i oracje
Amy Dominy Fellner Wydawnictwo: Egmont Polska literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
OyMG
Egmont Polska
2012-04-11
2012-04-11
Małgorzata Fabianowska
Amy Fellner Dominy literatura młodzieżowa obyczajowe romans

Gdy ją czytałam, to po jakimś czasie przestała mi się podobać, bo główna bohaterka wydawała mi się troszkę zarozumiała, a ja byłam wówczas ok. rok starsza od niej. Na pewnym etapie powieść zaczęła mnie tak denerwować, że dałam sobie z nią spokój i "wywaliłam" ją na półkę. Aczkolwiek teraz chyba mam coraz większą ochotę pewnego dnia do niej wrócić, z większym dystansem. Wydaje mi się, że teraz, z perspektywy czasu, spodoba mi się dużo bardziej.

Książka podoba mi się choć nie jest strasznie wciągająca , raczej jest typem lektury , którą łatwo się czyta . Mimo tego jest wartościowa i pokazuje jak mogą się różnić ludzie i ich poglądy , oraz jak wpływa na nas środowisko i nasze marzenia . Głównym wątkiem w tym opowiadaniu jest dążenie Ellie do celu nawet jeśli ma zataić swoje poglądy gdyż boi się dyskryminacji z powodu iż jest żydówką . Ciekawe są losy kandydatki do szkoły Benedict.Czytając te książkę miałam takie same nastawienie do postawy bohaterki co Zejde .

Moim zdaniem bardzo ciekawa, pouczająca, czytając ją odczuwa się te same emocje co główna bohaterka. Jeśli to jest pierwsza powieść tej autorki, to mam nadzieję, że nie ostatnia, bo jest naprawdę zaskakująco dobra, jak na pierwszy raz. Zastanawiałam się tylko, czemu Ellie nie powiedziała pani Yeats o swoim żydowskim pochodzeniu wtedy, na gali dobroczynnej - przecież z jej rozmowy z Devonem wynikało, że mieli to zrobić razem. Widocznie autorka się rozmyśliła albo może zmieniła zamiar, ale w takim razie powinna też trochę zmienić tę rozmowę.

Kiedy zobaczyłam tą książkę w bibliotece wzięłam ją bez większego zastanowienia. Wpadła mi w oko, a że miałam mało czasu wypożyczyłam ją.
Okazała się naprawdę ciekawa. Bardzo ją polubiłam. Od pierwszej strony do ostatniej spodobała mi się. Jest napisana lekko, z poczuciem humoru mimo, że tematyka jest poważna. Bo wiara, przyznanie się do niej, nie jest łatwą rzeczą. Przekonała się o tym główna bohaterka. Jak sobie z tym poradziła ? To już do przeczytania. :)
Książka pod względem fabuły różniąca się od innych napisanych współcześnie książek dla młodzieży... Na pewno inne jest to, że porusza temat wiary, tolerancji dla innych wyznań, ale przy okazji jest prosto napisana i myślę, że większości się spodoba. (Szczególnie, że przy okazji pojawia się inny wątek między główną bohaterką, a Devonem :))

Tytuł: OMG czyli racje i oracje
Autor: Amy Feller Dominy
Wydawnictwo: Egmont
Ocena: 7/10

Ellie uwielbia dyskutować. Zbijanie argumentacji przeciwnika to jej ukochane zajęcie. Jest to oczywiście nieco trudniejsze, gdy naprzeciwko nas stoi najprzystojniejszy chłopak ze szkoły. Ale nawet z nim Ellie daje sobie radę. Sprawy komplikują się kiedy w kwestionariuszu do szkoły marzeń Ellie pada pytanie o wyznanie. Dziewczyna ma matkę żydówkę, ojca chrześcijanina… Czy decyzja, by ukryć połowę swojego pochodzenia może okazać się słuszną?

"OMG czyli... " nie jest moją pierwszą książką z serii "Różowe Okulary" Wydawnictwa Egmont, ale od razu zaznaczam, że jest najlepszą. Wśród plątaniny schematycznych powieści o wampirach, wilkołakach otoczonych eleganckimi trójkącikami miłosnymi ta powieść zdecydowanie się wyróżnia. Szkoda, że pani Amy Feller Dominy jest tak mało znaną pisarką, bo w "OMG czyli racje i oracje" pokazała, że naprawdę stać ją na wiele.

Przede wszystkim bardzo polubiłam Zejde - to on ubarwił tę powieść i sprawiał, że nie można się było od niej oderwać. Byłam zachwycona wyobraźnią autorki - pierwsza śmierć Zejde była naprawdę wymyślona mistrzowsko!

"Postawiłam tacę na stole. - Mam doła - powiedziałam do Megan. - Ja też cię witam - odpowiedziała"

Zazwyczaj, jeśli już bohaterowie książki mają zwyczajny talent (żadna tam walka z demonami różdżką i tym podobne) to - postawmy sprawę jasno - najczęściej jest to: rysowanie, śpiew, taniec, pisanie wierszy, projektowanie ubrań - szycie, sport czy rzadziej aktorstwo. Ale oracje? Naprawdę mało jest książek o oracji, a "OMG" jest pierwszą, gdzie zetknęłam się z tym tematem. Ukrywanie swego wyznania to dużo częstszy temat, ale to, że autorka go tu wplotła, było naprawdę bardzo dobrym pomysłem, z którego A. F. Dominy wywiązała się mistrzowsko. Wiem teraz o wiele więcej i o zasadach oracji; i o zwyczajach żydowskich, a także znam kilka słówek w jidysz (np. zejde - dziadek).

Jeśli chodzi o naszego przystojniaka Devona, to nawet go polubiłam. Może nie szalałam za nim tak jak za Augustusem Watersem, Finnickiem Odairem czy Jace'm Waylandem, ale go polubiłam. Chociaż jeśli chodzi o zdrowy rozsądek to Megan miała go dużo więcej.

Co mnie irytowało w tej powieści? Ta cała bzdurna gadanina o "wrzeniu". No proszę Was; to akurat było głupie w tej książce.

"OMG czyli racje i oracje" to świetna, krótka powieść na jeden wieczór, dzięki której spędzicie miły wieczór przy herbatce. Świetnie działała przed egzaminem jak i jako krótka lektura do poduszki.

recenzja także na moim blogu: http://zakochana-w-ksiazkach-i-w-czekoladzie.blogspot.com/2014/01/20-omg-czyli-racje-i-oracje.html

Tytuł: OMG czyli racje i oracje
Autor: Amy Feller Dominy
Wydawnictwo: Egmont
Ocena: 7/10

Świetna książka ,bardzo mi się podobała. Idealna dla młodzieży.Potrafi zatrzymać człowieka na kilka godzin..Wciągająca historia dziewczyny ..która miała marzenia i które (OBIECAŁA SOBIE ,ŻE SPEŁNI ) Dużo humoru ,czasem mały strach (przerażenie ),wzruszające momenty ...

Polecam :)

Polecam :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka, którą przeczytałam tzw.: ,,jednym tchem''. Dosyć ciekawa, inaczej bym jej nie przeczytała. Bardzo lubię orację, a tytuł jeszcze bardziej mnie zachęcił do przeczytania tego dzieła literatury. :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka jest świetna. Doskonale ukazuje różnice kulturowe i niechęć to osób innego pochodzenia czy religi.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobra książka polecam.

Bardzo dobra książka polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dziewczyna z marzeniami interesujące!!!;)

Dziewczyna z marzeniami interesujące!!!;)

• Pożyczone
  • Oddane/ Już nie posiadam