Prawdziwe wspomnienia Mali K.

Okładka książki Prawdziwe wspomnienia Mali K. Adrienne Sharp
Okładka książki Prawdziwe wspomnienia Mali K.
Adrienne Sharp Wydawnictwo: Nasza Księgarnia biografia, autobiografia, pamiętnik
Nasza Księgarnia
2012-09-12
2012-09-12
978-83-10-12157-8
Bożenna Stokłosa
mali k wspomnienia balerina taniec car emigracja romans

Tancerka ze spalonego teatru

Po "Prawdziwe wspomnienia Mali K." sięgnęłam z ogromną ciekawością. Bo czyż nie jest cudownie, cofnąć się w czasie o ponad sto lat i podejrzeć życie naszych przodków?
I to nie byle jakich. Wszak historia dzieje się w otoczeniu ostatniego cara Rosji. W tajemniczym, niemal mistycznym świecie, którego już dawno nie ma.
Książka napisana jest w formie opowieści snutej przez główną bohaterkę, dzięki czemu spoglądamy na wielkie historyczne wydarzenia, trochę mimochodem, jakby przy okazji. Podoba mi się ten zabieg.
Fantastyczne jest też to, że możemy dosłownie spojrzeć w oczy głównym bohaterom. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę ich nazwiska i nawet nie trzeba wysilać wyobraźni,po prostu patrzą na nas ze zdjęć czy portretów. Dodaje to magii i jednocześnie realizmu.
Nie zmienia to faktu, że książka jest powieścią, nie zaś historycznym elaboratem. Nie rozumiem oburzenia, że książka to nie w 100% autentyczne wspomnienia Matyldy Krzesińskiej, te są przecież dostępne: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/108471/wspomnienia-romans-z-carem-mikolajem-...
Książka to też nie laurka, która miałaby zrobić z Matyldy świętą- faktem są przecież jej liczne romanse na carskim dworze. Moim zdaniem "charakterek" Matyldy wykreowany w powieści, bardzo pasuje naszej bohaterce. Jej zadziorne spojrzenie z zachowanych zdjęć, bardzo odbiega od spojrzenia panienki, nieśmiało zerkającej z okładki książki.
Dla mnie to przede wszystkim opowieść o niesamowitej biografii naszej rodaczki, której przyszło żyć w fascynujących i tragicznych zarazem czasach. Kobiety, która zafascynowała sobą najpotężniejszych ówczesnego świata.

Książka napisana jest w formie opowieści snutej przez...

Po książkę sięgnęłam ponieważ zaintrygował mnie opis. Poznać życie młodej baleriny, która kochała cara Rosji i chciała z nim spędzić życie brzmiało zachęcająco.
Niestety bardziej zainteresował mnie opis niż cała powieść.. Napisana w formie spowiedzi już osiemdziesięcio kilkuletniej baleriny Mali K. mało do mnie przemówiła. Momentami była nudna aż odpychało mnie od dalszego zgłębiania historii. Były oczywiście fragmenty ciekawe, kiedy młoda Mali K. bo tak ją nazwano zbliżała się po mału do cara i rozkochiwała go w sobie. Ciekawe okazało się to jak uzależniła od siebie wielkiego Rosji, że nie był w stanie o niej zapomnieć nawet kiedy poślubił Alicję, którą tak pragnął. Niestety miłość do zwykłej baleriny okazała się silniejsza. Gdy jego żona spodziewała się dziecka, nawet wtedy wymykał się do Mali K.
Gdy za każdym razem Alicja rodziła córki zamiast następcy tronu uciekał Mikołaj do Mali K. żeby się jej właśnie wyżalać ze swojego nieszczęścia i w końcu to ona dała mu upragnionego syna, o którym dość długi czas nie wiedział. Czy właśnie dlatego, że tak się kochali byli w stanie spłodzić syna? Czy miłóść zwycięża wszystko? Trzeba doczytać książkę do końca aby uzyskać odpowiedź na te pytania i inne. Czy będą w stanie być ze sobą na przekór całej Rosji i przeciwnościom, które aię pojawią na ich drodze?
Mimo, że fragmentami powieść usypia to jednak warto zmusić się aby ją skończyć ponieważ sama końcwka zaskakuje. Mogłoby być trochę krótsze zakończenie ponieważ miałam wrażenie, że jest sztucznie naciągane.

Ciekawa historia, której wcześniej nie znałam. W Rosji nawet serial o Matyldzie zrobili. Warta polecenia.

Świetnie się czyta tę "mieszaninę fikcji i kłamstw". Autorka sama przyznaje, że połączyła "pogłoski z faktami, usunęła niewygodne prawdy i ukazała wydarzenia w nowych konfiguracjach by osiągnąć dramatyczny efekt." Opisała losy Matyldy Krzesińskiej , prima ballerina assolutaTeatru Maryjskiego i kochanki ostatniego cara Rosji. Książka nie tylko dla miłośników baletu.

Mimo, że książka jest autorstwa amerykańskiej pisarki co może budzić zrozumiałe obawy przed sięgnięciem po tą pozycję to te znikają już po przeczytaniu pierwszych 5 stron. Trzeba przyznać, że autorka rzetelnie przygotowała się merytorycznie do podjęcia tematu carskiej Rosji i opisania losów małoznanej brimabaleriny.

Udało się nie tylko merytorycznie, ale również pod kątem oddania nastroju carskiej Rosji, tej za którą tęsknili jeszcze w XXw. tysiące uciekinierów.

Jeśli ktoś zna Rosję z rodzinnych opowieści, gwarantuję, że nie zawiedzie się sięgając po "Prawdziwe wspomnienia Mali K.". Jedyny mankament zupełnie nie przeszkadzający w czytaniu to fakt, że te "Prawdziwe wspomnienia" nie są do końca takie prawdziwe... trochę szkoda...

Jeśli ktoś chce sie przenieść w czasie i poczuć klimat Petersburga, a na dodatek może sobie pozwolić na nieprzespane wieczory i podkrążone oczy za dnia, to gorącą polecam tą fenomenalną książkę.

Udało się nie tylko merytorycznie, ale również pod kątem...

Trochę sie zawiodłam, że nie są to "prawdziwe" wspomnienia Matyldy Krzesińskiej; niemniej z książki dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy o balecie carskim, życiu Romanowów, a szczególnie o sposobie tanczenia w carskiej Rosji. Oglądając współczesny balet do muzyki Czajkowskiego, będę wyobrażać sobie peruki, klejnoty, filigranowe baletnice, z łatwością wykonujące serie piruetów.

poczatkowo nie bylam przekonana z prostego wzgledu.. czytalo mi sie talekture bardzo opornie. ksiazka jest napisana dosyc ciezkim jezykiem ale czyta sie ja dobrze. polecam ludziom ktorzy lubia czytac wspomnienia, bografie takie historie przeplatane z historia.

Barwna i żywa opowieść Matyldy Krzesińskiej, prima baleriny Baletu Carskiego, kochanki ostatniego cara i wielkich książąt, a w tle wielkich przemian w Rosji.

"Prawdziwe wspomnienia Mali K." to bardzo dobrze zbeletryzowana biografia primobaleriny Baletu Cesarskiego w Petersburgu Matyldy Krzesińskiej.
Czytając książkę ma się wrażenie jakby to sama bohaterka snuła swoje dzieje.A życie miała faktycznie niezwykłe i barwne , choćby przez to , że była kochanką samego cara Mikołaja II , a później książąt z rodu Romanowów.
Autorka książki bardzo ciekawie ukazała nie tylko losy głównej bohaterki , ale także życie arystokracji , w tym samego cara , jak i czas rewolucji.

Książkę dobrze się czyta. Jest warta przeczytania !!!

Autorka...

Książka warta przeczytania, ale moim zdaniem, nie tak wciągająca jak np. "Katarzyna Wielka gra o władzę". Przeczytałam z zainteresowaniem, ale nie zaciekawiło mnie na tyle, żeby w napięciu oczekiwać co będzie dalej. Końcówkę książki "wymęczyłam". Widać, że autorka nie jest bezpośrednim uczestnikiem wydarzeń, ponadto często, o czym sama pisze w podziękowaniach, przeinacza fakty żeby dodać historii dramatyzmu. W opowieści brakowało mi odwzorowania uczuć i emocji obok suchego "raportowania" faktów.

• Biografie
  • Powieść historyczna