Św. Charbel. Orędzia z Nieba

2013-06-25
2013-06-25
Barbara Wójtowicz
Objawienia wizje cuda

Jestem wręcz zachwycona ( jeśli jest to akurat w tym momencie właściwe określenie) tą książeczką; przesłania w niej zawarte " łapią za serce", i z pewnością nie jest to lektura jednorazowa- pochłonęłam ją od razu w całości a teraz zamierzam się nią delektować. Zdecydowanie polecam tym, którzy poszukują jak i tym, którzy już kroczą z Chrystusem...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Spodziewałem się, że książka będzie bardziej taktowała o życiu św. Szarbela. Tymczasem jest to raczej apel, zbiór pouczeń, pewnego rodzaju przestróg i wskazówek "jak iść przez życie".

Książka w swojej treści naszpikowana jest do granic możliwości wszelkiego rodzaju metaforami i alegoriami. Do mnie taka forma kompletnie nie przemawia, a momentami wręcz męczy i odstręcza. I choć zgadzam się z przekazem jaki książka niesie to przebrnąć przez nią nie było lekko.

Na koniec trzy cytaty, które przykuły moją uwagę i podniosły ocenę książki:

"Milcz, jeśli to, co robisz, nie buduje. Mów tylko wtedy, gdy twoje słowa są głębsze i mądrzejsze niż twoje milczenie"

"Twoje bogactwo jest mierzone brakiem twoich potrzeb, a nie ceną tego, co już posiadasz."

"Wszystko, co wydajesz się posiadać na tym świecie, w rzeczywistości posiada ciebie."

Ta niewielka książeczka (mały format, 125 stron) podziałała na mnie ożywczo jak łyk źródlanej wody w upalny dzień. Dlaczego? Bo kiedy obserwuję strony religijne polskie albo rozmawiam z niektórymi ludźmi w Polsce, to padają zwroty „prawica, nacjonalizm, faszyzm, lewactwo, komuna” albo cytaty ze Starego Testamentu, na podstawie których wszystko można udowodnić i wszystkiemu zaprzeczyć. Czytałam już życiorys św. Charbela, znam historię jego orędzi do zupełnie współczesnego i związanego z techniką i nauką człowieka, jakim jest Raymond Nader. W orędziach św. Charbel używa przypowieści i porównań do sytuacji z życia codziennego, ale nie politykuje! Króciutkie orędzia, pokazujące, na co zwracać uwagę w życiu codziennym, aby nie pobłądzić w drodze do życia wiecznego. Czytałam co wieczór po jednym rozdzialiku i na pewno nieraz do tych tekstów wrócę. Szkoda, że nie podano dat, kiedy kolejne orędzia zostały przekazane, ale ponieważ są to prawdy uniwersalne, więc nie jest to aż tak ważne. Bardzo polecam –zarówno wierzącym jak i szukającym drogi.

Raymond Nader to 57-letni świecki, chrześcijanin maronita, inżynier, mąż i ojciec trzech synów, zamieszkujący na terenie Libanu. Od zawsze pragnący głębszego życia wiarą i modlitwą, a ponieważ obowiązki życia codziennego nie pozwalały mu na głębsze życie duchowe, od czasu do czasu, nocami, udawał się do pobliskiego klasztoru, aby tam pogrążać się w modlitwie.
Pewnego razu Raymond wybrał się dla odmiany do klasztoru w Annaya, gdzie przez 23 lata żył i służył Bogu św. Charbel. Tam pogrążony w medytacji doznał niesamowitych przeżyć, a wracając już do domu, przechodząc obok figurki św. Charbela, stojącej na dziedzińcu klasztoru, poczuł pieczenia na lewym ramieniu. W domu pokazał ramię żonie, a na nim odciśnięte pięć palców.Różni specjaliści, lekarze badali ramię Nadera i stwierdzono, że jest to fakt naukowo niewytłumaczalny. Przyjęto, że jest to odciśnięta ręka św. Charbela. Znamię zagoiło się, zniknęło, a obecnie pojawia się tylko w momencie, kiedy św. Charbel powierza Raymondowi jakieś przesłanie pochodzące od Boga, do ogłoszenia światu.

O świętym Charbelu usłyszałam niedawno od znajomych, którzy całej swojej rodzinie zawdzięczają poprzez postać świętego proces nawracania, który rozpoczął się jakiś czas temu w ich rodzinie.
Wtedy przeszło mi przez myśl, że kiedyś muszę poczytać o tym świętym. Kolejnym bodźcem zachęcającym do zapoznania się z postacią świętego Charbela, była opinia kolegi, dotycząca powyższej pozycji, którą przeczytałam na LC. Od razu zamówiłam „ Orędzia z nieba” i gdy tylko dotarły do mnie zaczęłam je czytać.

Wiem, że wiele osób spojrzy na tę historię krzywym okiem. Dla mnie jest ona cudowna. Jako osoba wierząca czytałam Orędzia z wielkim zapałem. Jest to wiele krótkich, ale jakże uderzających słów, jakże ukazujących moją słabość, kruchość, grzeszność. Ukazujących w jaki sposób powinnam żyć, aby być blisko Boga. Proste, a zarazem wielce trudne Słowa.

Dla zachęcenia podam krótki cytat z Orędzi, który właśnie przeczytałam u kolegi Marcina, bo on przedstawił go w swojej opinii. Cytat, który popchnął mnie do zakupu i przeczytania książki. Słowa, które na zawsze zostaną w mojej pamięci.

"Zawsze odróżniaj pomiędzy twoimi pragnieniami i twoimi potrzebami. Człowiek pragnie wielu rzeczy, których nie potrzebuje i potrzebuje wielu, których nie pragnie. Twoje bogactwo jest mierzone brakiem twoich potrzeb, a nie ceną tego, co już posiadasz. Wszystko, co według ciebie jest ci poddane, w rzeczywistości panuje nad tobą. Wszystko to, co kontrolujesz i czym sterujesz, czyni cię partnerem diabła. Żyjesz po to, aby dawać i służyć, a nie posiadać i rządzić."

Pewnego razu...

Nie-ludzko mądre sentencje. Przekazane przez słynnego świętego libańskiego, już po śmierci, za pośrednictwem Raymonda Nadera. Pozwolę sobie kilka zacytować -
"Kazdy człowiek jest lampą Boga służącą do oświetlania świata,
Twoja podróż przez ten świat jest drogą świętości. A świętość to nieustanna przemiana tego, co materialne w światłość.
Unikaj znaków, które nie opierają się na Ewangelii. Nie wierz w cuda, które nie prowadzą do Eucharystii, rozeznasz je tylko w Kościele.
Diabeł nigdy nie przychodzi pod swoją prawdziwą postacią ani nie kusi nas jako brzydka istota, dobrze wie, co nam się podoba i co nas przyciąga.
Rodzina ludzka na ziemi jest obrazem Świętej Rodziny w Niebie.
Upadek rodziny oznacza upadek Bożego planu dotyczącego ludzkości.
Uprzedzenia są kolorowymi soczewkami ... widzisz przez nie osobę w kolorze soczewki, a nie w jej prawdziwej barwie.
Wszystko co wydajesz się posiadać na tym świecie, w rzeczywistości posiada ciebie."
Do codziennej lektury!

"Kazdy człowiek jest lampą Boga służącą do oświetlania świata,
Unikaj znaków, które nie opierają...

Ta książka to istna kopalnia mądrości. Charbel jest ciągle dość mało znanym świętym w Polsce, a szkoda. Moją krótką opinię pozwolę sobie zakończyć jednym z wielu fenomenalnych cytatów z tej książki:

Niesamowita książka tak jak jej autor. Słowa, które nam posyła są lekkie łagodnością, czasem stanowcze ale jednocześnie tak bardzo trafne. W treści nie ma ani jednego słowa zmarnowanego. To jak jakby każdy akapit był pisany z myślą że z każdego słowa będzie się rozliczonym. Polecam bo warto przeczytać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Ludzie poszukują cudów, aby uwierzyć i zobaczyć na własne oczy, chcą orędzi, aby usłyszeć i wiedzieć, pragną konkretnych dróg, aby nimi kroczyć i osiągnąć zbawienie i szczęście. Przecież cud to Eucharystia, znak to Krzyż, orędziem jest Ewangelia, a zbawienie jest w Kościele."
fragment z książki

fragment z książki

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jakże ta księga mistyka jest mądra! Polecam!

Jakże ta księga mistyka jest mądra! Polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Arcydzieło pełne mądrości z Nieba.

Bardzo fajnie się czytało.

Dzięki 👍.

Arcydzieło pełne mądrości z Nieba.

Bardzo fajnie się czytało.

Dzięki 👍.

• Religia