Żuki latają o zmierzchu

Okładka książki Żuki latają o zmierzchu Maria Gripe
Okładka książki Żuki latają o zmierzchu
Maria Gripe Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Tordyveln flyger i skymningen
Nasza Księgarnia
1991-01-01
1991-01-01
Teresa Chłapowska

Daję maksymalną ocenę, bo z tą książką u mnie jest jak z miłością: to ta ukochana i koniec i kropka. Świetna fabuła, trzmająca w napięciu i nakazująca czytać dalej, dalej, dalej, nie robić nic innego tylko czytać aż do ostatniej strony i wtedy jest rozczarowanie....że to już koniec. Czytam ją co kilka lat, przekażę ją dzieciom jak biżuterię rodową z komentarzem: tylko dbaj o nią i nie zgub. Lubisz podszyte dreszczykiem opowieści i kryminały? Idź do biblioteki i weź tę książkę. Uwaga - grozi tym, ze potem przeczeszesz całe All..ro, żeby ją zdobyć na właśność!

To jedna z tych książek, do których wracam co kilka lat. Po raz pierwszy przeczytałam ją chyba jeszcze w podstawówce. Spodobała mi się już wtedy i przez wiele lat to się nie zmieniło.

To świetna książka młodzieżowa. Chyba jedna z najlepszych, jaka kiedykolwiek wpadła mi w ręce, w tematyce młodzieżowej. Skrzyżowanie obyczajówki, thrillera, kryminału i powieści detektywistycznej. W miniony weekend
postanowiłam sobie znów odświeżyć tę powieść.

Akcja dzieje się w mglistej Smalandii, a wszystko zaczyna się od magnetofonu, przypadkowo nagranych dźwięków i obietnicy dbania o rośliny. Jedna z nich jest magiczna, a przynajmniej tak sądzą Annika, Jonas i David, nastolatkowie, którzy są głównymi bohaterami tej powieści. W czasie podlewania kwiatów ciekawość prowadzi ich na strych wielkiego pensjonatu, gdzie znajdują bardzo stare listy, z których dowiadują się o tajemniczym egipskim posążku. Nastolatkowie odkrywają historię niespełnionej i nieszczęśliwej miłości Emilii i Andreasa, David telefonicznie rozgrywa dziwną partię szachów z tajemniczą kobietą, a miejscowy pastor z równym zaangażowaniem pomaga młodym odkryć tę zawiłą historię.

Niesamowicie wciągająca książka, napisana w sposób, który nie pozwala wyzwolić się spod jej uroku. Polecam każdemu, kto jeszcze nie miał z nią styczności. Książka czyta się sama. To stare wydanie z lat osiemdziesiątych, trudno dostępne, ale warto poszperać w bibliotece. Nagrodą będzie wspaniała fabuła.

Po prawie trzydziestu latach postanowiłem powrócić do tej książki. Dostałem ją na moje trzynaste urodziny od mojego przyjaciela. Pamietam bardzo dokładnie jak wciągnęła mnie ta książka, co przeżywałem, co czułem podczas jej czytania. To niesamowite że takie rzeczy się pamięta po tylu latach. Teraz podczas ponownego czytanie te wszystkie odczucia, wspomnienia powróciły do mnie. Co ciekawe sporo z treści pamiętałem jeszcze, a część treści i wiele szczegółów albo przypominała się się szybko podczas czytania albo wydawała się jakoś dziwnie znajoma. Ponieważ nie mogłem już znaleźć egzemplarza którego dostałem w dzieciństwie w prezencie czytałem egzemplarz z języku niemieckim którego zakupiłem kilka tygodni wcześniej.
Książka została napisana przez szwedzką autorkę bodajże w latach 70tych. Zostało tez nagrane słuchowisko, lecz niestety tylko w oryginalnym języku szwedzkim wiec nie ma szans abym go przesłuchał ze zrozumieniem. A szkoda.
Ciekawe jest też to że książka została przetłumaczona na język polski.
Uważam że to bardzo dobra literatura młodzieżowa. Oprócz interesującej, budującej, pozytywnej fabuły książka zawiera również w sobie pewne elementy dydaktyczne z dziedziny historii oraz biologii. Jest trochę informacji o starożytnym Egipcie, znanym szwedzkim naukowcu Karolu Lineuszu.
Głowni bohaterowie to David, Annika oraz Jonas. Mają po kilkanaście lat, mieszkają na szwedzkiej prowincji. Nadchodzą wakacje letnie. W ich sąsiedztwie znajduje się pensjonat który zawiesza swoją działalność a jego właścicielka jest zmuszona wyjechać. Pozostawia liczne rośliny oraz ów pensjonat pod opieką trójki nastolatków. Podchodzą dość poważnie do tego zadania. Opiekując się roślinami w opuszczonym pensjonacie natrafiają na stare listy mające grubo ponad 200 lat. Z ciekawości czytają całą korespondencje odkrywając przy tym niesamowitą tajemnice egipskiej statuty. W między czasie okazuje się że ktoś obserwuje nastolatków kiedy ci przebywają w opuszczonym pensjonacie. Mają miejsce też specyficzne rozmowy telefoniczne. Ktoś regularnie dzwoni do pensjonatu kiedy nastolatkowie się tam właśnie znajdują.
Nie będę więcej zdradzał na temat treści. Może jeszcze powrócę za kolejnych kilkadziesiąt lat do tej książki.
Ponieważ akcja książki toczy się w latach 70tych mamy tu do czynienia z innymi realiami niż dziś. Telefony stacjonarne mają tarcze obrotową, magnetofon jest nowinką technologiczną. Przepływ informacji oraz komunikacja odbywa się mniej dynamicznie niż dziś w dobie smartphonów. Chociażby z tego powodu dobrze jest przenieść się w rzeczywistość bardziej analogową niż ta dzisiejsza.

Bez obaw mogę napisać, że to książka mojego dzieciństwa. Czytałam ją kilka razy i marzyłam o takiej przygodzie, jaką przeżyli główni bohaterowie. Wspaniała historia naszpikowana mnóstwem tajemnic i niewyjaśnionych zdarzeń z przeszłości. Czyta się z zapartym tchem.

"Ty, który trzymasz tę książkę w dłoni,
ty, który ją teraz otwierasz
i przewracasz kartki czytając,
czy pomyślałeś o jednej rzeczy?
Nie wszyscy ludzie czytają te same książki -
dlaczego właśnie ty wybrałeś tę właśnie książkę?
Czy był to przypadek? Zbieg okoliczności?
Jak myślisz?"

Ja osobiście na tę książkę wpadłam przypadkiem - szlajałam się po bibliotece, przystanęłam i wpadła mi w oczy. Było to już dobre parenaście lat temu. Przeczytałam ją wtedy z zapartym tchem, wciągnęła mnie i już nie puściła. Kilka lat później znowu na nią trafiłam, aż w końcu postanowiłam ją kupić.

Uwielbiam tę książkę. Niby młodzieżowa, ale wciąga i świetnie się ją czyta, niby dla dzieci, ale tak nie do końca i po jej przeczytaniu długo można siedzieć i rozmyślać właśnie o przypadkach i zbiegach okoliczności.
Zdecydowanie warto ją przeczytać.

"(...)
I nie zapomnij,
że gdy zobaczysz żuka
leżącego na plecach przed twoimi stopami,
powinieneś go szybko odwrócić,
żeby nie przyniósł ci nieszczęścia!"

"Ty, który trzymasz tę książkę w dłoni,
ty, który ją teraz otwierasz
i przewracasz kartki czytając,
czy pomyślałeś o jednej rzeczy?
Nie wszyscy ludzie czytają te same książki -
dlaczego właśnie ty wybrałeś tę właśnie książkę?
Czy był to przypadek? Zbieg okoliczności?
Jak myślisz?"

Książka mojego dzieciństwa. Przeczytana kilka razy, zawsze z wypiekami na twarzy. Polecam:)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna, niepowtarzalna, na poprawę nastroju.

Świetna, niepowtarzalna, na poprawę nastroju.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka mojego dzieciństwa. Niebywała historia, która, choć może odrobinę naiwna, wciągała i nie pozwalała się nudzić!

• Literatura skandynawska
  • Dziecięce