List do kraju

Józef Łobodowski Wydawnictwo: poezja
poezja
1989-01-01
1989-01-01

Nie wiem dlaczego, ale postanowiłem znów przeczytać wiersze jedngo z najbardziej znanych i oryginalnych polskich poetów XX wieku. Ciekawa postać (polecam artykuł: http://hej-kto-polak.pl/wp/?p=75748).
Nadal słyszę tutaj jego buntowniczą młodość, doświadczenia okresu wojny, emigracyjny rozdział, hiszpańskie motywy, ale jakoś nie odnajduję poezji. Może to bardziej publicystyka?
Może kogś zachęcę fragmentem wiersza "Intelektualistom zachodnim":
Wy, tłuste szczury z burżuazyjnych ścieków,
pokojowe pudle, paradujące w czerwonych kokardach,
rewolucjoniści od siedmu boleści!
Deklamujecie ciągle o człowieku,
a obchodzi was tylko waluta - byle twarda -
tchórze bez wstydu i cześci!

(...) Nawet do podtarcia zadka nie nadają się wasze słowa,
każdy z was zdrajcą, gdy na papierze bazgrze,
morderców dobrowolni wspólnicy!"

Tak, patrząc na "święte" oburzenie w sprawie mordu w Charlie Hebdo, "ogromną" troskę o morodowanych chrześcijan np. w Nigerii, nie sposób nie przyznać racji Łobodowskiemu, który kilkadziesiąt lat wcześniej miał również złe zdanie o mieszkańcach Europy Zachodniej: "W chwili próby pójdziecie z chciwym ryjem/ raz jeszcze pożywić się łajnem".

No i mamy najbardziej płodnego poetę emigracyjnego. Pełnego troski o wartości nadrzędne. Ale chyba ich na zachodzie nie znajdzie jeszcze jeden naiwny?!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• 2016

Józef Łobodowski List do kraju Zobacz więcej