Coaching relacji z sobą i bliskimi

Okładka książki Coaching relacji z sobą i bliskimi Małgorzata Krawczak, Beata Mąkolska
Okładka książki Coaching relacji z sobą i bliskimi
Małgorzata KrawczakBeata Mąkolska Wydawnictwo: Funky Books, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Funky Books, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2015-01-01
2015-01-01
coaching charakter temperament samodoskonalenie

Książka z każdą kolejną stroną nuży i staje się trudna do czytania. Nie dokończyłem, powtarzanie tych samych treści.
Chociaż, niektóre codzienne przykłady relacji między poszczególnymi typami osobowości były naprawdę fajne.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przystępując do lektury książki „Coaching relacji z sobą i bliskimi”, spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Nie oznacza to, że książkę źle oceniam. Jednak samy tytuł i opis na okładce sugerowały w moim odczuciu troszkę coś innego. Spodziewałam się bardziej zestawu ćwiczeń, pracy nad sobą nad rozwojem, a przede wszystkim pracy nad emocjami i nazywania ich. Coaching bardzo kojarzy mi się z treningiem, ale też z rozmową. Tutaj nie było ani jednego, ani drugiego. Tym razem to raczej zestawienie i szczegółowy opis temperamentów jakie występują w społeczeństwie. Pojawia się tu rozróżnienie i charakterystyka takich temperamentów jak Choleryk, Sangwinik, Melancholik oraz Flegmatyk. I na tym opiera się cała książka. Po opisaniu poszczególnych typów temperamentu, z książki można też dowiedzieć się jak dana sytuacja wpływa na poszczególne osoby, które różnią się właśnie temperamentem. Bo temperament to nie zachowanie. Ponad to temperamenty, przez wiele czynników mogą być w nas uśpione, albo celowo zakrywane, powodując, że przybieramy maski, w których przedstawiamy się innym. Autorki w dostępny sposób opisują również sposoby realizacji celów, motywacji i asertywności w odróżnieniu na osoby o różnych temperamentach. Dodatkowo z książki wiele można dowiedzieć się o toksycznie wpływających na siebie temperamentach, ale też o różnie wyglądających relacjach między poszczególnymi typami temperamentów. Np. Jeśli on jest cholerykiem, a ona sangwinikiem, albo ona cholerykiem a on sangwinikiem. Jak wyglądają takie relacje, problemy i zachowania. Każda taka relacja i temperament przedstawione są w postaci mocnych i słabych stron. Co ułatwia zrozumienie, ale też zapamiętanie poszczególnych cech.

Autorki też, po każdym rozdziale, a jest ich 10, w odrębnej ramce zamieściły po kilka punktów coachingowych dla własnej praktyki. Są one w postaci pytań do własnego rozważenia. Np:

* Zastanów się nad świadomością siebie. Kim jesteś? Co osobie myślisz? Jak to, co o sobie myślisz, wpływa na to kim jesteś?

* Kim byś była, gdybyś nie chciała być niezastąpiona?

* Kim się stanę dzięki asertywnej postawie?

* Jakie moje myśli o sobie mnie osłabiają?

* Jak chcę myśleć o sobie?

Książka bardzo dobrze opracowana. Napisana w dość przystępny sposób. Pozwala wiele dowiedzieć się na temat temperamentów, ale też usystematyzować wiedzę na ten temat. W mojej ocenie jednak jest zbyt mało pytań, zastanowień i ćwiczeń coachingowych. Mimo tego książkę wysoko oceniam.

• Z polecenia R.
  • Moja edukacja
  • Poradniki/Psychologiczne
  • Coaching itp.

Dodaj cytat z książki Coaching relacji z sobą i bliskimi