Nie czas na miłość

Okładka książki Nie czas na miłość Agnieszka Walczak-Chojecka
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Nie czas na miłość
Agnieszka Walczak-Chojecka Wydawnictwo: Filia Cykl: Saga bałkańska (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Saga bałkańska (tom 1)
Filia
2016-06-08
2016-06-08
literatura polska

Miłość to wezbrana rzeka i nic nie zawróci jej biegu

Nie zachwyciła mnie ,bardzo monotonna.

Nie zachwyciła mnie ,bardzo monotonna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bałkany tak,wątek miłosny aż mdli.

Bałkany tak,wątek miłosny aż mdli.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wojna zawsze jest okrutna dla jednostek. Nieważne czy toczyła się w starożytności czy w czasach nam współczesnych.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lubię takie historie z miłością i wojną w tle, w których nic nie jest oczywiste i czarno-białe. Jasmina, Dragan... ich przyjaciele i rodziny, których wybory w obliczy wojny nie są tak oczywiste jak mogłoby się wydawać. Czyta się szybko, nie można się nudzić, zakończenie, które jest ogromnym niedokończonym zdaniem... nie pozostaje nic tylko sięgnąć po drugi tom sagi ;) Polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Biorąc do ręki, myślałam, że to jakiś romans, który poleciły mi panie z biblioteki (nie można samemu wybierać książek, trzeba się zdać na cudze gusty).
Romans jest, zagmatwana dość historia miłosna. Nie ona jednak sprawiła, że z ciekawością sięgnę po kolejną część. To miejsce i czas powieści są tu większym dla mnie motywatorem.
Bałkany z czasów wojny w latach 90. są pokazane z wielką dbałością o szczegóły, po które autorka sięgnęła do literatury faktu, wywiadów, własnych wspomnień z pobytów przed wojną. To z pewnością największa zaleta powieści.

Bałkany z czasów wojny w latach 90. są...

"Nie można oddzielić mąki kukurydzianej od pszennej gdy są już zmieszane " powiedziała Jasmina młoda kobieta bohaterka książki. Oparła ona swoją wypowiedz na słowach Aliji Izetbegovicia prezydenta Bośni I Hercegowiny. To dosyć oczywista prawda, lecz nie jest zrozumiała dla wszystkich. To tekst mówiący o tym co wydarzyło się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku na terenie byłej Jugosławii. Teren ten to swoisty tygiel zarówno pod względem kulturowym ,religijnym jak i etnicznym. Ale do tego czasu wszyscy potrafili zgodnie z sobą funkcjonować.
" Sarajewo walczyło nie tylko o odzyskanie wolności, nie tylko o możliwość powrotu do normalnego życia, ale także o zachowanie swych odwiecznych wartości. Przed wojną nikt nikogo nie pytał, jakiego jest wyznania, sąsiedzi wspierali się nawzajem nie bacząc na różnice etniczne. Większość z nich czyniła tak nadal. wielu sarajewian nie poddawało się plemiennej nienawiści"
W takich to okolicznościach poznajemy dwoje głównych bohaterów Jasminę Chorwatkę oraz Dragana Serba. Ci młodzi ludzie jeszcze do niedawna żyjący w jednym kraju nagle zostają postawieni przeciwko sobie. Oboje zafascynowani teatrem, żyjący ideałami szekspirowskimi i patrzy na życie poprzez pryzmat szacunku dla każdego. Tych dwoje ludzi łączy nie tylko teatr, ale i uczucie, które pojawiło się w okresie walk bratobójczych. Na drodze do szczęścia młodych pojawiają się liczne przeszkody. Ojciec dziewczyny kategorycznie sprzeciwia się związkowi ze znienawidzonym Serbem. Po stronie Dragana także pojawiają się kłopoty bowiem w jego żyłach płynie także polska krew. Jego matką jest Polka Katarzyna, która przed laty związała się również nieszczęśliwie z Serbem, ale nie poradziła sobie z jego patriarchalnym systemem wartości. Kobieta chcąc uchronić syna przed wojną wysyła do niego list z pewnym zdjęciem, które zmienia wszystko.
Ciekawa powieść zarówno pod względem historycznym, przywołująca bałkański konflikt w sercu Europy, pełna krajobrazów i smaków. To także podróż w czasy Szekspira wraz z jego nieszczęśliwymi bohaterami Romeo i Julią.

Pierwszy tom Sagi Bałkańskiej początkowo mnie rozczarował, ale nie ze względu na fabułę, lecz infantylny język, autorka koniecznie chciała uniknąć powtórzeń, ale czyniła to w sposób uczniowski, np. zastępując "mężczyznę" synonimami: chłopiec, młodzieniec, co spowodowało, że nie wiedziałam, jak mam traktować Dragana - młodego Serba. Przez moment miałam wrażenie, że czytam tekst nastolatki. Na szczęście później było już lepiej, język przestał mnie razić i mogłam całkowicie skupić się na fabule.
Sagę kupiłam nie ze względu na wątek miłosny, ale na wojnę bałkańską, pogmatwane losy muzułmanów, katolików i prawosławnych, Serbów, Chorwatów i Bośniaków żyjących spokojnie obok siebie, pomagających sobie wzajemnie, zawierających przyjaźnie, którzy nagle muszą opowiedzieć się, po której są stronie. I to autorce udało się ukazać. Czytając, widzimy, że pod gruzami giną nie tylko ludzie, ale i dotychczasowe ideały. Sarajewo w ogniu, śmierć czająca się za rogiem, w powietrzu słychać świst kul snajperów. I właśnie ze względu na tę problematykę powieść zasługuje na uwagę.

Miłość dwojga młodych ludzi, Chorwatki Jasminy i Serba Dragana na tle wojny, na Bałkanach. Aż trudno uwierzyć, że gdy Polska zaczynała cieszyć się z upadku komunizmu, tam ludzie tracili życie na wojnie domowej. Smutne :(

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pierwszy tom okazał się dla mnie bardzo rewelacyjny. Powieść jest bardzo mądra , życiowa , wzruszająca. Od samego początku przenosi czytelnika na piękne Bałkany oraz stopniowo rozpoczyna się akcja powieści w której napięcie stopniowo rośnie. Poznajemy głównych bohaterów , którzy będą walczyć o swoją miłość w trudnych i burzliwych czasach wojny. To wciągająca, barwna i niesamowicie spektakularna lektura, pełna emocji, ludzkich uczuć, dramatów i dylematów. Zachwyca, budzi podziw i nie pozostawia nas obojętnymi. To fantastyczna powieść obyczajowa z historią Bałkanów w tle, która spodoba się nie tylko miłośnikom tego gatunku.
Polecam

Historia miłości chorwatki Jasminy i serba Dragana. Grupa studentów aktorstwa zgłębia tajniki sztuki, doskonali warsztat by oczarować najlepszych reżyserów. Młodzi ludzie, pełni radości, zapału życiowych planów żyją w Sarajewie - mieście niezwykłym, w którym zdaje się nie ma rzeczy niemożliwych. W wielkim tyglu religii i kultur mieszkają obok siebie katolicy, muzułmanie, prawosławni....

"Przed wojną nikt nikogo nie pytał, jakiego jest wyznania, sąsiedzi wspierali się nawzajem, nie bacząc na etniczne różnice."

Młodzi ludzie, mimo że miasto zostało oblężone i odcięte od świata starali się dopasować swoje życie do realiów wojny. To nieprawdopodobne ile człowiek jest w stanie wytrzymać, jeśli ma na co lub na kogo czekać.
"Jutra mogło nie być, więc nie było czasu na dylematy. Najważniejsze, by chronić tych, których się kocha, za wszelką cenę."
Dla nich, aktorów, wybawieniem był teatr. Grając "Romea i Julię" wierzyli, że dają publiczności nadzieję, że historia zwaśnionych rodów ukazana przez pryzmat wojennego życia dodaje sił widzom i im samym.
"Wielu Sarajewian nie poddawało się plemiennej nienawiści, bo wiedzieli, że tak jak w dramacie Szekspira może ona doprowadzić wyłącznie do zguby."

Ta powieść ma pokazać losy ludzi, którym przyszło żyć w czasach najtrudniejszych. W rzeczywistości kompletnie nieludzkiej i nie zrozumiałej. Jednak nawet w obliczu wojny nie można zapomnieć, że najważniejsza jest prawda i uczciwość. Niedopowiedzenia, intryga podszyta egoizmem jaką stosuje polska matka Dragana - Katarzyna, komplikują i tak nazbyt trudną sytuację kochających się ludzi...

Główny wątek to relacje między dwojgiem ludzi, ja jednak sięgnęłam po tę książkę ze względu na Bałkany. Nie spodziewałam się, że tak naprawdę po raz kolejny przeczytam historię: oblężonego miasta Sarajewa, codziennej walki jego mieszkańców o przetrwanie, determinacji by ukochane miasto i kraj odzyskały wolność...❤