Advertisement

Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz

Okładka książki Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz Anna Kamińska
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
2017-06-14
2017-06-14
Wanda Rutkiewicz Himalaje biografia
Inne

Okładka książki Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Kukuczka. Opow... Dariusz Kortko, Mar...
Okładka książki Spod zamarzniętych powiek Adam Bielecki, Dominik Szczepański
Spod zamarznię... Adam Bielecki, Domi...
Okładka książki Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii Berenika Lenard, Piotr Mikołajczak
Szepty kamieni... Berenika Lenard, Pi...

Książkę przeczytałam jednym tchem, bardzo interesująca biografia. Niezwykła, dodająca siły historia kobiety realizującej swoją niezwykłą pasje w jakże ciężkich, siermiężnych czasach.
Polecam

Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jest to druga z książek tej autorki, którą przeczytałam (pierwsza o Halinie Kruger-Syrokomskiej) i obie czytało mi się bardzo dobrze. Obie biografie, pomimo że o himalaistkach i wspinaczkach, pokazują dwie zupełnie różne osobowości. Podoba mi się przedstawienie faktów o rodzinie bohaterki oraz szczegółów dorastania, bo pozwala to zbudować pewien jej obraz w głowie. Moja myśl po przeczytaniu 'Wandy', była taka, że nie potrafiłam sobie jasno odpowiedzieć na pytanie jaka była, czego pragnęła i za czym tęskniła z życiu. Mam wrażenie, że miała wiele różnych twarzy i zastanawiałam się czy ona sama rozumiała która jest prawdziwa, a która na pokaz. Moim zdaniem książka jest bardzo ciekawa i warta przeczytania.

Biografie to jedne z moich ulubionych pozycji, szczególnie te o himalaistach. Dla mnie bardzo ciekawa pozycja, tło rodzinne, trudna ścieżka życia osobistego wręcz tragiczna.....Niezwykle twarda i silna psychicznie kobieta, takie osobowości zawsze robią wrażenie. Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Może być, ale więcej tu życia prywatnego niż himalaizmu.

Może być, ale więcej tu życia prywatnego niż himalaizmu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie jestem fanka ksiazek o gorach, zdecydowanie wole je ogladac na ekranie niz o nich czytac. Jak dla mnie ciagle tylko o wejsciu i zejsciu, obozie A B C D, szlaku takim a takim, idzie sie zanudzic! Tymczasem Anna Kaminska zachowala dobry balans miedzy gorami a osobowioscia Rutkiewicz. POLECAM.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejna książka Anny Kamińskiej (po Simonie),którą mogę polecić z czystym sumieniem. Oczywiście postać Wandy Rutkiewicz znałam wcześniej, nie miałam natomiast pojęcia o tych wszystkich nieszczęściach, które miały miejsce w jej życiu. Momentami ma człowiek wrażenie, że nad tą rodziną wisiało jakieś fatum.
Książkę czyta się szybko i z zainteresowaniem, choć oceniam ją ciut niżej niż Simonę, bynajmniej nie dlatego, że mam zastrzeżenia do warsztatu autorki, a zwyczajnie dlatego, że postać himalaistki nie budzi we pozytywnych uczuć. W efekcie lekturze często towarzyszyło poczucie dziwnej irytacji, którego nijak nie mogłam się pozbyć.

Książkę czyta się szybko i z zainteresowaniem, choć oceniam ją ciut...

Bardzo dobra książka przybliżająca sylwetkę himalaistki. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, o których nie miałam pojęcia. Nie wiem dlaczego dopiero sięgnęłam po tę lekturę, powinnam była zrobić to już dawno.
Świetnie napisana, polecam wszystkim, którzy chcą wiedzieć więcej o życiu Wandy Rutkiewicz.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To jest druga książka którą przeczytałam spod pióra Pani Anny Kamińskiej, pierwsza o Simonie Kossak czytało mi się o wiele lepiej, ale też tych dwóch Pań nie można do siebie porównywać.
Wanda Rutkiewicza - kobieta legenda, najwybitniejsza himalaistka z zawodu elektronik, związana z instytutem badań, kocha ryzyko i Góry. Właśnie tym górom poświeciła wszystko - życie zawodowe, prywatne, a nawet swoje zdrowie. Jako pierwsza Polka i Europejka, stanęła na szczycie Mount Everestu – najwyższego szczytu świata, potem K2 .... ciągle chciała więcej, być wyżej i być tam, gdzie jeszcze nikt nie był. Niewątpliwie jest kobietą sukcesu, umiała zawalczyć o swoje, indywidualistka w działaniu.
Sama powieść zawiera bardzo dużo informacji z życia rodziny Wandy, z czasów szkolnych , kiedy to jeszcze pasjonowała ją również siatkówka. Tak na dobra sprawę , dość mało tu opisów z tych wypraw górskich, opisów z przygotowań , wrażeń z zdobycia szczytu - tego mi brakowało. Szeroki dobór materiałów, niejednokrotnie odczuwałam poczucie, że są to typowe zapychacze , bo ileż można czytać o nieudanych romansach czy też nauczycielach Pani Wandy . Brakuje sedna sprawy i jej pasji życia - GÓR. Trochę się zawiodłam , myślałam , że sięgając po biografię takiej postaci jak p.Wanda Rutkiewicz otrzymam znakomita pozycję z mnóstwem opisów, wrażeń z gór ..niestety tego zabrakło.
Mimo wszystko książka napisała przystępnym językiem, pozwala poznać i zrozumieć Wandę Rutkiewicz - jej determinację , siłę oraz to , że pasja była dla niej wszystkim.

Bardzo dobra biografia, wspaniałe przedstawiona postać Wandy Rutkiewicz w całej jej złożoności. Czyta się świetnie, wciąga jak dobry kryminał, mimo, że zakończenie jest doskonale znane.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie porwała mnie. Zdecydowanie Simoną autorka dowiodła, że posiada kunszt pisarski. Tu nic mnie nie zaskoczyło, niemniej chciałem przeczytać i przeczytałem do końca. Chętnie sięgnę po inne tytuły autorki.

• Góry
  • Biografie
  • Biografia

Anna Kamińska Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz Zobacz więcej