Pamiętam

Agnieszka Janiszewska Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2017-10-25
2017-10-25

Ile dałabym, być zapomnieć...

Świetnie napisana powieść obyczajowa ukazująca poprzez historie kilku kobiet z jednej rodziny sytuacje polityczna jak i społeczna kobiet przed w czasie i po wojnie. Dodatkowo w interesujący sposób przedstawiona fabula z wyraźnie zarysowanymi postaciami. Polecam

Treść książki z typu "wiem ale nie powiem" i z typu "skrzętnie skrywane tajemnice rodzinne".
Fabuła idealna dla kółka dyskusyjnego - która postać jest gorszym draniem 🙂
Ale w sumie dość dobrze się czyta więc moja ocena jest dość pobłażliwa

Fabuła idealna dla kółka dyskusyjnego - która postać jest gorszym draniem 🙂
Ale w sumie dość dobrze się czyta więc moja ocena jest dość pobłażliwa

Mówią, żeby nie oceniać książki po okładce. Cóż, tym razem to właśnie okładka przyciągnęła moją uwagę i powiem Wam - dokonałam dobrego wyboru. Wspaniała, wielowątkowa opowieść rodzinna. Pięknie napisana, opowiedziana w taki sposób, że od lektury ciężko się oderwać. Obraz rodziny od czasów drugiej wojny światowej po czasy PRL-u. Rodziny o bardzo skomplikowanych relacjach, którą los rzucił w różne strony świata. Po dwudziestu latach od zakończenia wojny Izabella przyjeżdża do Polski, chcąc poznać swoje korzenie i rozwiązać zagadki przeszłości. Najważniejszą dla niej sprawą jest poznania imienia biologicznego ojca. Nie jest jej łatwo nawiązać kontakt z polską rodziną. Przyjdzie jej się zmierzyć z nieufnością, niechęcią, brakiem woli do zaciśnięcia więzi rodzinnych. Ja wiem, że brzmi to trochę banalnie, bo książek o takiej treści jest wiele na rynku wydawniczym. Ta jednak wyróżnia się tym 'czymś', czego czasami nie da się określić, co się po prostu czuje. Może to klimat, może język, może wielki talent autorki do snucia opowieści. Ja wiem jedno, na pewno poszukam innych książek autorki. Dla mnie rewelacja i z czystym sumieniem polecam.

"Pamiętam" jest pierwszą powieścią z kategorii obyczajowa/romans po jaką sięgnęłam. Nie miałam wielkich oczekiwań, szukałam czegoś lekkiego i wciągającego.
Nie zawiodłam się, śledzenie poszukiwań Izabeli Seigner okazało się fascynującą podróżą w przeszłość ludzi skrywających niejeden sekret. Razem z bohaterką odkrywamy je powoli, co chwile poznając nowe fakty i kolejne trudne losy jej krewnych.
Odpowiedzi na pytanie kim jest biologiczny ojciec Izabeli w pewnym momencie zaczęłam się domyślać. Jednak poznanie losów Joanny i relacji łączących ją z tym człowiekiem było dla mnie zaskoczeniem.

Jest to niezwykle wzruszająca książka której fabuła oparta jest na tajemnicach rodzinnych.
Główna bohaterka to młoda kobieta - Izabela która stara się odkryć swoje polskie korzenie, a przede wszystkim dowiedzieć kto jest jej biologicznym ojcem. Zadanie nie jest proste gdyż wszyscy mają jakieś sekrety o których nie chcą mówić, a dziewczynę traktują obcesowo.
Powieść to przeplatanka skrajnych emocji. Mamy tu miłość, nienawiść i zdradę a wszystko to w otoczce zazdrości i nienawiści. Książka oparta jest na uczuciach często skrajnych i kontrowersyjnych.

Powieść przedstawia dobrą niebanalną historię której fabuła osadzona jest na przestrzeni wielu lat zaczynając od okresu międzywojennego a skończywszy w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia.

Polecam.

Powieść to...

Młoda dziewczyna przyjeżdża z Francji do Warszawy w latach sześćdziesiątych XXw. by poznać nigdy nie widzianych krewnych i spróbować odkryć z jakich przyczyn jej matka wyjechała przed laty z Polski, zrywając kontakt z rodziną. Choć zbyt szybko domyśliłem się jakie wydarzenie zaważyło na losach rodziny głównej bohaterki, to muszę przyznać, że książka przypadła mi do gustu ze względu na ciekawą fabułę i lekkość pióra autorki. Polecam

ciekawa historia rodziny która została podzielona przez żelazną kurtynę
polecam na jesienny weekend

ciekawa historia rodziny która została podzielona przez żelazną kurtynę
polecam na jesienny weekend

Szmira.

Dziwią mnie świetne oceny, nie da się tego czytać.

Miałkie, bohaterowie nie przekonują, brak jakiegokolwiek rysu psychologicznego, nawet jako czytadło, delikatnie mówiąc, średnie.

Szmira.

Dziwią mnie świetne oceny, nie da się tego czytać.

Książka warta przeczytania, ja osobiście czytałam ją dwukrotnie. Mam takie książki do których chętnie wracam i ta była jedną z nich.

Niby Fajna, mogła by być to ciekawa i lekka opowieść na długie zimowe wieczory. Mogła by być Wciągająca, ale….Przydługie powtarzające się nic nie znaczące dygresje i opisy męczą. Rozmowy z samym z sobą. Analizy błahych spraw. To powinna być nowela, albo opowiadanie. 3/4 tekstu bym wyrzuciła. Nie mój gust chyba.

Agnieszka Janiszewska Pamiętam Zobacz więcej