Cykl życia imperium

Okładka książki Cykl życia imperium John Glubb
Okładka książki Cykl życia imperium
John Glubb Wydawnictwo: Fundacja PAFERE nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Fundacja PAFERE
2017-08-01
2017-08-01

Pozycja warta przeczytania. Napisana prostym i łatwym językiem. Czysta esencja bez mowy-trawy. Daje do myślenia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka opisuje spojrzenie na cywilizacje z lotu ptaka - szerokie ujęcie tematu, zaskakujące wnioski. Z lektury można wspaniale wyłuskać mądrość dotyczącą jednostki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Autor pokazuje, jak ludzie zmieniają się w zależności od otoczenia i jaki to ma wpływ na państwa, w których żyją. Imperia, a autor zbadał ich 12, powstają i upadają w ciągu 10 pokoleń. Przechodzą w tym czasie przez następujące etapy: pionierów, zdobywców, rozwoju gospodarki, obfitości, intelektu i upadku. Zresztą nie dotyczy to tylko imperiów, wiele bowiem analogii znajdziemy i u nas… Tak książka to bestseller. Są osoby, które kupują ją hurtowo by rozdać swoim znajomym.

Tezy zawarte w książce zapewne w czasie jej napisania musiały być rewolucyjne - dziś, jako historyk, uważam, że nieco źle się starzeje. Niektóre postulaty są śmiałe i ciekawe, inne nieco niezrozumiałe (na przykład dlaczego traktujemy republikę rzymską i cesarstwo jako dwa różne imperia, jeśli zachodzi bezsprzeczna ciągłość organizacyjna między tymi dwoma państwami? Uzasadnienie autora nie przekonuje mnie). W wielu miejscach ma się ponadto wrażenie przemilczeń i wąskiego spojrzenia na wybrane wydarzenia - tak, by pasowały one do głównego zamysłu autora.

Zgodzić się można także z postulatem patrzenia na historię jako ciągłość procesów bardziej niż wybrane wydarzenia - zdaje się, że, o dziwo, polskie szkolnictwo akurat to - przynajmniej w założeniach - robi dobrze. Jednakże poglądy autora w kwestii przepływów ludności czy emancypacji kobiet wydają się współcześnie, mówiąc delikatnie, nieco archaiczne i sądzę, że potrzeba jest nowego wydania dziełka, zawierającego co najmniej krytyczne przypisy.

Jak sądzę, książka będzie bardziej atrakcyjna dla osób zaczynających swoją przygodę z historią, jednak dla takich tym bardziej mile widziany byłby dodatkowy komentarz do tekstu - tak, by nie wpadły one w pułapkę już nie do końca aktualnych i zgodnych z warsztatem historycznym tez.

Świetna, polecam każdemu.

Świetna, polecam każdemu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Temat dosyć ciekawy, jednak światopogląd autora do mnie nie przemawia. Mimo wszystko warto przeczytać, znajdzie się tam kilka interesujących obserwacji dotyczących zależności w cyklach życia różnych imperiów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Kilka naprawdę ciekawych spostrzeżeń autora na temat historii funkcjonowania imperium oraz cech wspólnych ich upadków.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jedna z tych książek, które otwierają w głowie pewne drzwi, przynajmniej dla mnie. Krótko, zwięźle i konkretnie napisana, jak na żołnierza przystało. Naprawdę warto przeczytać.

Z ciekawosci kiedy upadnie Ameryka

Z ciekawosci kiedy upadnie Ameryka

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Praca J.B. Glubb'a choć krótka, to jest wypełniona konkretną treścią i skłania do refleksji i dalszych studiów. Można ją zaliczyć do kategorii dyscypliny - nauki o cywilizacjach postulowanych m.in. przez F. Konecznego. Pozycja ta dokłada dla mnie ,,kolejną cegiełkę w gmachu" zrozumienia m.in. dlaczego Zachodni Krąg cywilizacyjno-kulturowy jako całość w różnych aspektach życia stacza się po równi pochyłej. Warto ją polecić jako uzupełnienie do ostatniego cyklu książkowego I. Witkowskiego poświęconych zmianom cywilizacyjno-kulturowym w kontekście globalnym.

• Do kupienia
  • Geopolityka