Wieża w Bazylei. Tajemnicza historia banku, który rządzi światem

Okładka książki Wieża w Bazylei. Tajemnicza historia banku, który rządzi światem Adam LeBor
Adam LeBor Wydawnictwo: Wektory biznes, finanse
biznes, finanse
Tower of Basel: The Shadowy History of the Secret Bank that Runs the World
Wektory
2016-06-06
2016-06-06
Karolina Gawlik
Bank Rozrachunków Międzynarodowych; Banki-polityka

Dziwne, że autor ani razu nie wspomniał, kto tak naprawdę rządzi bankami centralnymi. Ich prezesi to tylko wierzchołek góry lodowej. Książka sprawia wrażenie pisanej pod dyktando pewnych kręgów, które starają się odwrócić od siebie uwagę. Pochwały książki przez New York Times i Wall Street Journal zdają się to potwierdzać.

Po przeczytaniu w jednej z książek Anthony Suttona, że "wierzchołek tego międzynarodowego systemu kontroli finansowej przed II wojną światową znajdował się w Banku Rozrachunków Międzynarodowych", czym prędzej sięgnąłem po książkę Adama Lebor Wieża w Bazylei. Fascynująca choć dla mnie (po przeczytaniu trylogii Suttona),nie aż tak szokująca historia tajemniczego banku, który rządzi światem. Dalsze rozdziały, poświęcone współczesności pozwalają (tak mi się przynajmniej wydaje) wychwycić tę unikatowość i nieoczywistą pierwszoplanowość BISu w architekturze światowych finansów.

Historia BISu , opisująca relacje z niemieckimi firmami z lat 30-40 oraz z bankami centralnymi. Ciekawa książka dla osób, które interesują się współczesnymi finansami

trochę jednostronna, ale ciekawa

trochę jednostronna, ale ciekawa

Bardzo ciekawa pozycja, szczególnie okres dotyczący powstania banku i jego działalności w czasie i po WWII. Trochę spłycony okres nam współczesny, ale pozycja warta zapoznania się.

• Biznes
  • Chcę kupić
  • Ekonomia
  • Polityka

Dodaj cytat z książki Wieża w Bazylei. Tajemnicza historia banku, który rządzi światem