Dół

Kwiaty Orientu
2017-11-30
2017-11-30
Marzena Stefańska-Adams
literatura koreańska thriller powieść psychologiczna

Koreańska powieść opisywana jako kryminał, sensacja, thriller. No cóż, na pewno nie sensacja. Natomiast cechami thrillera – oprócz oczywiście braku wyróżników horroru (istoty pozaziemskie, wampiry, nieprawdopodobne działania i sytuacje) powinny być akcja trzymająca w napięciu, jakiś element tajemniczości (aczkolwiek racjonalnie umotywowany) i przede wszystkim suspens - zaskoczenie.
Tymczasem „Dół” to bardzo poprawna powieść bez żadnego zwrotu akcji. Większość treści to po prostu wspomnienia głównego bohatera z czasów przed zdarzeniem, które to ukształtowało bieżącą fabułę książki. Owszem, z czasem odkrywa się kolejne szczegóły dotyczące przeszłości, ale każdemu z nich daleko do suspensu. No chyba, żeby jego brak uznać za … zaskakujący zwrot akcji.
Z kolei bieżąca narracja aż nazbyt bezpośrednio i wprost zdradza, ku czemu zmierza książka. Do tego jeszcze część z tych wydarzeń (na szczęście „mniejsza”) nie ma żadnego znaczenia dla rozwoju fabuły. Są raczej niczym przerywniki między kolejnymi, coraz bardziej wyrazistymi daniami kolacji degustacyjnej, co do której z nazwy wiemy, czym się zakończy.
Jednym słowem narasta atmosfera oczekiwania na to co i tak się stanie. Z parady występujących postaci – poza dwoma głównymi – najbardziej zapada w pamięć fizjoterapeuta, ewidentnie różniący się od wszystkich pozostałych.
Jednym słowem niezwykle poprawnie napisana krótka powieść, która jednak nie tworzy żądnej atmosfery, grozy ani zaskoczenia. Jedynie przygotowuje na nieuniknione, w średnio ciekawy sposób.
Przeczytane w ramach wyzwania listopadowego – książka budząca strach lub niepokój.

Na pewno nie jest to thriller. Raczej historia z lekką nutą tajemnicy. Krótka, dość wciągająca, dostarczyła rozrywki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Teściowe odzyskują należne im miejsce w literaturze.
***

"Dół" koreańskiej pisarki Pyun Hye-Young jest obecnie rarytasem nie do zdobycia. Nakład został wyczerpany, a dodruk nie jest planowany. Nawet na serwisach aukcyjnych/antykwarycznych na próżno szukać tej książki. Łut szczęścia pozwolił mi ją zdobyć za jedyne 15 złotych. Czy poza rzadkością występowania, powieść posiada jeszcze inne walory?

O tym za chwilę, ponieważ przed lekturą warto wiedzieć o jednej rzeczy. Fabuła jest tutaj statyczna, pasywna. Obiektywnie rzecz biorąc, nic wielkiego się nie dzieje. Poznajemy historię Oghiego: wykładowcy akademickiego, kartografa, który pewnego dnia budzi się łóżku i dowiaduje się, że uległ wypadkowi samochodowemu. Jego żona poniosła śmierć na miejscu, a on sam doznał poważnych obrażeń kręgosłupa i nie może się poruszać. Ba, jedyną częścią ciała, nad którą ma pełną kontrolę, są oczy. Mrugając, odpowiada na pytania. Jedno mrugnięcie – tak, dwa na nie. Opieki nad nim podejmuje się pogrążona w żałobie teściowa.

Nie brzmi to zbyt ekscytująco, wiem, ale zapewniam iż Dół nie jest nudną książką. Wprost przeciwnie.

Poza tym bardzo rzadko zdarza się, by literatura poświęcała uwagę teściowym. U Hye-Young teściowa jest – nie licząc Oghiego – główną bohaterką. Koreańska pisarka świetnie sobie poradziła z eksploracją tego motywu. Oghi i teściowa są splątani masą powiązań. Niektóre z nich są jasne i przejrzyste, innych czytelnik musi się domyślać. Niektóre autorka ujawnia w miarę rozwoju fabuły. Ten zabieg powoduje, że "Dół" ze zwykłej powieści przekształca się w coś więcej. Zyskuje wiele dodatkowych emocji, a niepewność co do motywów kierujących poczynaniami niektórych bohaterów powoduje, że od książki nie można się wręcz oderwać.

Co może dziwić, bo jak wspomniałem, akcji tu tyle co kot napłakał. Hye-Young co jakiś czas dorzuca niepozorny szczegół, który chłoszcze czytelnika po twarzy. Sparaliżowany Oghi, żyjący prawie jak warzywo, wzbudza litość i smutek. Może także podziw – za wytrwałość w walce o powrót do zdrowia - i sympatię. Co z tą sympatią zrobimy, gdy dowiemy się, że Oghi wcale nie był taki święty? Że swoje grzeszki w życiu popełnił? Czy to samo można powiedzieć o jego tragicznie zmarłej żonie?

Uczucia jakie wzbudzają bohaterowie tej książki podlegają ciągłym zmianom. Ewoluują z każdą stroną, a postać, która wzbudzała w nas pozytywne odczucia może się za chwilę przekształcić w postać antypatyczną. Nie ma tu czarno-białych bohaterów (w ogóle zresztą nie ma ich zbyt wielu),a koreańska pisarka z premedytacją wodzi czytelnika za nos.

Całą akcję tej krótkiej książki obserwujemy z perspektywy Oghiego. Poznajemy jego myśli, obawy, nadzieje, szczegóły małżeństwa, a z czasem dowiadujemy się też jak doszło do tragicznego wypadku. Jak wspomniałem, bohater leży w łóżku, więc do rangi wydarzenia urasta np. wejście gosposi do jego pokoju.

Trzeba się wykazać nie lada kunsztem, by w takim otoczeniu utrzymać zainteresowanie czytelnika i opowiedzieć doprawioną kilkoma szczyptami grozy historię, która będzie trzymać w napięciu. Hye-Young sztuka ta udała się znakomicie, dzięki czemu otrzymujemy kameralną, intymną powieść o cierpieniu, pustce i o tym, jak ucieka nadzieja.

Teściowe odzyskują należne im miejsce w literaturze.
***

Nie wiedziałem, czego się spodziewać po tej powieści. Nieznana szerzej autorka i sama książka, w dodatku dość tajemniczy opis fabuły na okładce.

I może język nie zachwyca, może jest w niej mniej głębi niż znajduje część zachwyconych tą historią odbiorców, ale to nie był zmarnowany czas. Ma w sobie coś szczególnego, a przede wszystkim inność. To, co w natłoku miałkiej literatury wyróżnia się spośród ton papieru zapisanych niczym. Świat z perspektywy sparaliżowanego człowieka jest niezwykły i autorce chyba udało się opisać go sugestywnie. Choć wciąż podkreślam - to przede wszystkim książka nastawiona na efekt, emocje - mniej głębię i przekaz.

Gdyby jeszcze zakończenie było lepiej poprowadzone... Jednak całość - na plus. Zdecydowanie.

Mocno wątpię w opis zawierający słowa thriller, bo często to mocne słowo jest nadużywane i służy bardziej do sprzedania tytułu niż do rzeczywistości zawartej w książce. Jednak "Dół" koreańskiej pisarki w pełni wpisuje się w znaczenie słowa thriller.
Historia jest kameralna, rozwija się jak Bolero Ravela. Najpierw powoli , cichutko, coraz głośniej i na końcu uderza w potężne akordy. Trochę tutaj Misery Kinga :D ale w dużo mocniejszym oraz psychologicznym aspekcie. Książka od której trudno się oderwać.

Książka krótka w formie, a zawierająca bardzo dużo treści. Z pierwszego punktu widzenia nic się nie dzieje, a otrzymujemy całe życie, odczucia i charakter nie tylko głównego bohatera, ale również otaczających go osób (także tych dawno nie pojawiających się w jego życiu). Krótkimi zdaniami autorka rzeźby całą postać i nadaje historii sens. Nie ma tu niepotrzebnych zdań. Jedynie odbieram gwiazdkę za niezbyt dobrą korektę i otwarte zakończenie.

Bardzo podoba mi się sposób prowadzenia tej historii. Jakbyśmy naprawdę poznawali naszego bohatera, tak jak poznaje się prawdziwych ludzi. Na początku to co można o nim powiedzieć z zewnątrz, czy jak on sam się przedstawia obcym – fasada; potem wchodzimy głębiej, poznajemy stopniowo wydarzenia i motywy, jesteśmy wciągani w tę "znajomość". Zobaczymy czy ta historia do mnie przylgnie, czy zostanie na dłużej i zacznie w mojej głowie pracować.

Napisana rewelacyjnie. Książkę wręcz pochłonęłam! Zakończenia można się spodziewać, jednak trafnie pokazuje skomplikowany układ relacji rodzinnych. I to, jak wychowanie rodziców i w jaki sposób sami nasi rodzice byli wychowywani może skutkować konkretną strukturą osobowościową. Również pokazuje jak z tego powodu dobieramy się w pary i co nas trzyma ku sobie.

Polecam każdemu, kto jest zainteresowany badaniem struktury psychicznej ludzi i do czego jesteśmy zdolni. Co więcej, co się dzieje z nami, kiedy stajemy się niepełnosprawni i możemy liczyć tylko na siebie...

Polecam...

Podoba mi się sposób, w jaki historia się rozwija, jak dowiadujemy się więcej o głównym bohaterze i jego małżeństwie. Najpierw mamy mu współczuć, a potem już trochę mniej, ale jednak nie zasługuje on na los, który go spotkał.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Koreański thriller? Mój pierwszy raz w tym gatunku. I całkiem udany.
Na swoje usprawiedliwienie mam to że nie wiedziałam po jaki gatunek sięgam.

Koreański thriller? Mój pierwszy raz w tym gatunku. I całkiem udany.
Na swoje usprawiedliwienie mam to że nie wiedziałam po jaki gatunek sięgam.

• Korea
  • Azja