Miejsce i imię

Okładka książki Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Gaja Grzegorzewska, Joanna Jodełka, Janusz Onufrowicz, Robert Ostaszewski, Alek Rogoziński, Anna Rozenberg, Maciej Siembieda, Grzegorz Skorupski, Bartosz Szczygielski
Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Ga...

Zbrodnie na diamentowym szlaku II wojny światowej

Góra Świętej Anny - wzgórze widoczne przejeżdżając autostradą A2. Właśnie z tym miejscem związana jest akcja książki. Prawdę mówiąc, myślałem, że więcej będzie o samym obozie i górze. Historia ciekawa, częściowo oparta na faktach. Poczułem się trochę jak w dawnych czasach, czytając Pana Samochodzika.
A Górę polecam odwiedzić, na weekend; urocze miejsce.

A Górę polecam odwiedzić, na weekend; urocze miejsce.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zdecydowanie lepsza od "444", ale czuję pewien niedosyt. Mam wrażenie, że niektóre wątki są ledwo " liźnięte" przez autora, jak np. historia Wiesława Palucha. A zapowiadało się tak dobrze!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rewelacyjny kryminał przeplatany historycznymi ciekawostkami, doprawiony z wielkim wyczuciem niezwykle inteligentnym poczuciem humoru autora. A niedokończone wątki sprawiają, że różne możliwe scenariusze kształtują się w głowie na długo po przeczytaniu książki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dawno nie czytałam tak wciągającej opowieści z zagadką kryminalną w tle. Yad Vashem, czyli Miejsce i Imię to tytuł, który kieruje wprost na losy żydowskiej społeczności, tym razem nie tylko w Polsce, ale i w Europie na przestrzeni stulecia. Wiemy doskonale, jakie traumatyczne wydarzenia stały się udziałem Żydów, ale niewiele wiemy o losach tej mniejszości w innych krajach Europy, a jeszcze mniej o tym, jak jesteśmy dziś postrzegani przez nastepne pokolenia, już z Izraela. Pada w tej książce wiele mądrych słów, m.in. „Kiedy dobro milczy, głos ma zło”, co odnosi się do braku polskiej polityki historycznej do końca XX wieku, której skutkiem jest postrzeganie nas przez młodych Żydów, jako narodu zbrodniarzy wojennych. Straszne…
Autor ma ogromną wiedzę z różnych dziedzin i jak zwykle, wspaniale operując dygresjami, dzieli się nią z czytelnikami.
Historia, w którą wikła nas Autor ma pozytywnego bohatera, znanego nam już dobrze z innej książki Siembiedy ex-prokuratora Kanię, który bezbłędnie łączy fakty i odkrywa karty, choć „siły zła” niejednokrotnie mącą mu szyki. Kania to człowiek po przejściach i mężczyzna z przeszłością, inteligent z nadwagą, a zarazem ojciec, partner, a kiedyś IPN”owski celebryta.
Warto podążyć za nim i dojść do prawdy, dowiadując się przy okazji bardzo wielu faktów na temat brylantów, holenderskich Żydów, niemieckich cwaniaków w mundurach, Rosjan i tego, jak to wszystko łączy się ze sobą w Polsce, na Górze Św. Anny, w doskonałej lekturze. Niesamowita książka!

To jest niezła książka. Jest tajemnica, jest skarb do odnalezienia, jest mix historii i teraźniejszości. Są ciekawi, nietuzinkowi bohaterowie. Jest w końcu Jakub Kania, były pracownik IPN, który ma misję rozwiązania tej zagadki. Tylko, że Kania to jakoś bohater dla mnie taki trochę niemrawy. Dużo bardziej lubię policjanta z serii Khatarsis o greckich korzeniach. Plusem jak zwykle u Siembiedy cała masa przemyconych ciekawostek i smaczków - jak choćby ten o Wilamowicach. Generalnie dobra lektura, godna polecenia.

Opowieść wciągająca. Historia obyczajowa.

Opowieść wciągająca. Historia obyczajowa.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książki pana Macieja Siembiedy w które się zanurzam, zawsze stanowią dla mnie niesamowitą przygodę z wyjątkowo silnym pierwiastkiem poznawczym. Tak też było i w tym przypadku. I mimo, iż fabuła ocierająca się historie obozowe nie należy do moich ulubionych, to w tym dziele byłem dziwnie spokojny, że ta tematyka nie przygniecie mnie swoją martyrologią. "Miejsce i imię" to zgrabnie ujęta historia którą łączy prokurator Jakub Kania z tym co działo się 80 lat temu. No i ten arcyciekawy obraz świata przemysłu jubilerskiego z okresu II WŚ. Cóż...ta książka to prawdziwa perełka, żeby nie powiedzieć diament ;) w swojej kategorii. Polecam.

Ciekawa fabuła, bardzo przyjemny język. Podobało mi się

Ciekawa fabuła, bardzo przyjemny język. Podobało mi się

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Naprawdę solidna pozycja. Świetna fabuła, bez zbędnego przedłużania, dynamiczna akcja.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lubię książki dotyczące II wojny światowej, dlatego z chęcią sięgnęłam po tytuł Macieja Siembiedy. Czułam że mi się spodoba i nie zawiodłam się. Akcja wciągająca, ciekawe wątki i te historyczne i dotyczące współczesności. Najbardziej zaciekawiły mnie zdarzenia związane z obozem, w którym więźniowie zajmowali się obróbką diamentów. Polecam