rozwińzwiń

Noc w Berlinie

Okładka książki Noc w Berlinie Grzegorz Kozera
Okładka książki Noc w Berlinie
Grzegorz Kozera Wydawnictwo: Dobra Literatura Cykl: Trylogia niemiecka (tom 3) literatura piękna
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Trylogia niemiecka (tom 3)
Wydawnictwo:
Dobra Literatura
Data wydania:
2018-04-17
Data 1. wyd. pol.:
2018-04-17
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365897268
Tagi:
literatura polska Grzegorz Kozera Noc w Berlinie Dobra Literatura
Średnia ocen

8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
147 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
549
522

Na półkach: , ,

Kiedy skończyłam czytać tytuł „Noc w Berlinie” oraz w trakcie trwania tych emocji po przeczytaniu szukam, gdzie mam kolejny tom, patrząc na stronę L.C. zorientowałam się, że był to trzeci tom, a nie, jak zakładałam, pierwszy. No, takiej gafy już dawno nie strzeliłam. Sama nie wiem, jak to się stało, ale uwierzcie mi na słowo, że wszystko było zrozumiałe. Czytając opisy, wiem już, że można czytać, nie trzymając się kolejności, lecz podobno gdzieś wspólne wątki przeplatają się, więc biorę się za pierwszy tom i później napiszę własne wrażenia i czy faktycznie można czytać (że tak się wyrażę) od końca :p.

Powiadają, że, „w małym ciele, wielki duch”, to chyba tak było, ale nie jestem pewna.
Dzisiejsza książka idealnie to określa. W ramach współpracy barterowej przy tej serii nie spodziewałam się, że będę miała jedną z tych perełek, o których warto mówić, pisać. W opisach książki, jakie dostępne m.in. na stronie wydawnictwa Dobra Literatura, dowiecie się o czasie akcji, miejscu, więc jeżeli jesteś miłośnikiem albo lubisz książki, w których akcja dzieje się w okresie II Wojny Światowej, a miłość, pasja do tego, co się kocha, muszą zmagać się z przeciwnościami losu, jakie narzucił im człowiek, którego „wielbiły” niemieckie tłumy, to zapraszam do siebie. W niektórych recenzjach, gdzie temat wojny i tej całej krzywdy był poruszany od początku po ostatnią stronę, podkreślałam, że do relacji z drugą osobą nie potrzeba wojen, przemocy, bólu?! Nigdy nie była, nie jest i nie będzie wyznacznikiem do porozumienia się dwóch różnych punktów widzenia. Takie mam zdanie.

Książka porusza bolesne tematy, które zapisały się krwią na kartach historii. Bycie gnębionym, poniżanym tylko dlatego, że było się Żydem? Bycie skazanym za to, że urodziło się w rodzinie, gdzie pradziadkowie byli Żydami? Malarz (w tym przypadku nasz główny bohater),niegdyś rozchwytywany za swój talent, dziś zastanawia się, jak przeżyć kolejny dzień?! Towar ze sklepu, którego właściciel był Żydem, był z dnia na dzień zamykany, bo. Byłeś/łaś żydowska. Za głośno płakała, ładnie wyglądała, świetnie śpiewała lub grała na skrzypcach to nie ma znaczenia, bo jesteś Żydem.
Przeczytacie opis, dowiecie się, kto jest naszym bohaterem, więc nie będę powielać, ale uprzedzam, to nie jest książka dla dzieci, czy przy kawce o poranku. Tzn. takie jest moje zdanie, bo ja odkładałam ją w momentach, w których hmm. nie mogłam strawić tej krzywdy. Podziwiam i szanuję autora za tę trylogie. Jest mocna (głupio może zabrzmi) oczarowana jestem tą pozycją. Zapraszam do lektury, a za jakiś czas wypatrujcie kolejnej recenzji z tej serii „Trylogia niemiecka”.

Kiedy skończyłam czytać tytuł „Noc w Berlinie” oraz w trakcie trwania tych emocji po przeczytaniu szukam, gdzie mam kolejny tom, patrząc na stronę L.C. zorientowałam się, że był to trzeci tom, a nie, jak zakładałam, pierwszy. No, takiej gafy już dawno nie strzeliłam. Sama nie wiem, jak to się stało, ale uwierzcie mi na słowo, że wszystko było zrozumiałe. Czytając opisy,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
398
255

Na półkach:

Podczas świąt nie czytałam książek świątecznych.
Przeczytałam jedną z książek Trylogii Niemieckiej Grzegora Kozery pt. "Noc w Berlinie".

Jaka to była dobra książka.

Zacznę od tego, że ostatnimi laty na półkach księgarni pojawia się mnóstwo pozycji opisujących czasy wojenne. I ja również bardzo często po nie sięgam. Poznałam dzięki temu perspektywę wojny widzianą oczami osób mieszkających w Polsce.
A tu mamy zupełnie inny świat.

Poznajemy Joachima Wernera, który całe swoje dotychczasowe życie mieszkał w Berlinie. Jego ojciec był Niemcem, matka polską Żydówką.
Joachim jest wziętym malarzem, specjalizuje się w kobiecych aktach, doskonale sobie radzi, żyje na wysokim poziomie, kobiety lgną do niego.
Niestety lata 30 to czas, kiedy do władzy zaczynają coraz brutalniej dochodzić naziści.
Berlin zmienia się. Zaczynają się represje, zastraszania, pobicia a nawet tajemnicze zniknięcia ludzi, którzy nie są czystej krwi Aryjczykami.

A to, co autor zawarł w epilogu (czego oczywiście nie zdradzę),to już mnie totalnie zaskoczyło.
Uwielbiam czytać takie książki, takie historie.

Panie Grzegorzu, chylę czoła. Bez zastanowienia zaczęłam czytać "Berlin, późne lato". A na półce przy łóżku czekają jeszcze" Króliki Pana Boga".

Bardzo serdecznie polecam wszystkim przeczytać "Noc w Berlinie". Nie będziecie żałować.
Ja teraz tę książkę dałam mężowi, ciekawa jestem jego opini...

Podczas świąt nie czytałam książek świątecznych.
Przeczytałam jedną z książek Trylogii Niemieckiej Grzegora Kozery pt. "Noc w Berlinie".

Jaka to była dobra książka.

Zacznę od tego, że ostatnimi laty na półkach księgarni pojawia się mnóstwo pozycji opisujących czasy wojenne. I ja również bardzo często po nie sięgam. Poznałam dzięki temu perspektywę wojny widzianą oczami...

więcej Pokaż mimo to

avatar
589
509

Na półkach: ,

Okres międzywojenny w Berlinie. Wraz z pogarszaniem się sytuacji gospodarczej Niemiec na początku lat 30. XX wieku do władzy dochodzi nacjonalistyczne ugrupowanie, na czele z pokracznym szaleńcem, które wkrótce zmieni losy świata. To na swoich obywatelach Hitler i jego poplecznicy „trenują” przygotowania do holokaustu. Losy bohaterów wplecione są w działania władzy, mające na celu dopasowanie niemieckiego społeczeństwa do ideologii nazistowskiej: absurdalnie nieskończona kontrola nad wszystkimi aspektami życia.

Oczami bohaterów książki podglądamy znane momenty przełomowe w marszu nazistów do rozpętania II wojny światowej. Wprowadzenie dyktatury, nasilenie terroru wobec własnych obywateli, eliminacja politycznych wrogów, antysemickie rozruchy: pożar Reichstagu w 1933, Noc długich noży (wymordowanie przeciwników Adolfa H.) z 1934, Noc kryształowa, czyli pogrom niemieckich Żydów w roku 1938. Śledzimy nastroje społeczne i poczynania władzy w trakcie letniej olimpiady w Berlinie w 1938 roku. A w tym wszystkim przepiękna historia miłości, zwieńczona poruszającym wyznaniem Autora w epilogu.

Z "Trylogii niemieckiej" moje serce całkowicie skradła „Noc w Berlinie”. Tematycznie, to co bardzo lubię: losy bohaterów ściśle związane z procesem wchodzenia Niemiec w potworne czasy nazizmu. Po raz pierwszy w życiu wzruszył mnie epilog i przejmujące słowa Autora o genezie książki i pierwowzorach głównych bohaterów. Kłaniam się Panu za to niesamowicie emocjonalne dopełnienie powieści. Dzięki temu książka zyskuje na autentyczności.

Gorąco polecam całą serię. Powieści napisane z pasją, znajomością historii i realiów czasów, w których poznajemy bohaterów.

Serdecznie dziękuję @wydawnictwodobraliteratura
za zaproszenie do obcowania z prawdziwie… dobrą literaturą.

Okres międzywojenny w Berlinie. Wraz z pogarszaniem się sytuacji gospodarczej Niemiec na początku lat 30. XX wieku do władzy dochodzi nacjonalistyczne ugrupowanie, na czele z pokracznym szaleńcem, które wkrótce zmieni losy świata. To na swoich obywatelach Hitler i jego poplecznicy „trenują” przygotowania do holokaustu. Losy bohaterów wplecione są w działania władzy, mające...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1184
1179

Na półkach:

„Noc w Berlinie” dopełnia cykl powieści autora, w którym znajdują się takie tytuły jak „Berlin późne lato” i „Króliki Pana Boga”. Grzegorz Kozera jest prozaikiem, poeta i dziennikarzem, oraz autorem powieści takich jak „Droga do Tarvisio” i „Biały Kafka”.

Książka „Noc w Berlinie” jest niesamowicie poruszającą powieścią o miłości i o bólu niewinnych ludzi, którzy za czasów, kiedy Adolf Hitler objął władzę, zaczęli być prześladowani.

Bohaterem historii jest młody malarz Joachim Werner, któremu u szczytu kariery zostaną podcięte skrzydła, a pasja odebrana przez żydowskie korzenie swoich dziadków. Autor podejmuje się szczegółowego opisania, powolnego nasilania się prześladowań ludzi o pochodzeniu żydowskim w Niemczech. Jednocześnie opisując to ze strony osób prześladowanych, co jest urzekające w tej książce.

„Noc w Berlinie” mimo trudnych tematów, które opisuje, jest niezwykle przyjemną lekturą, która potrafi wciągnąć na długie godziny. Niesamowity jest sam sposób, w jaki autor postanowił napisać epilog, nie będę zdradzać zbyt wielu szczegółów, lecz powiem, że dla mnie był on niezwykle poruszający.

Ta książka długo zapadnie mi w pamięć na długo i składa się na to wszystko, od pięknych opisów wydarzeń do niesamowicie zbudowanych postaci. Cała „Noc w Berlinie” według mnie jest książką, która została dopięta na ostatni guzik, jeśli chodzi o zgodność z informacjami prawdziwymi, a fikcją, którą stworzył autor na rzecz tej książki. Mogę powiedzieć, że w trakcie, książka wciągnęła mnie tak, iż myślałam, że wszystko wydarzyło się naprawdę, co tylko pokazuje, jak niesamowicie Grzegorz Kozera ją napisał, z jaką dokładnością.

Myślę, że ta książka przypadnie do gustu, na pewno tym, którzy interesują się tematyką związaną z prześladowaniami, które miały miejsce na terenie Niemiec, oraz Austrii i innych krajów, lecz nie tylko, ponieważ język, jakim została ta książka napisana będzie, myślę, że przyjazny dla każdego, kto po nią sięgnie.
N.K.
Szkolny Klub Recenzenta

„Noc w Berlinie” dopełnia cykl powieści autora, w którym znajdują się takie tytuły jak „Berlin późne lato” i „Króliki Pana Boga”. Grzegorz Kozera jest prozaikiem, poeta i dziennikarzem, oraz autorem powieści takich jak „Droga do Tarvisio” i „Biały Kafka”.

Książka „Noc w Berlinie” jest niesamowicie poruszającą powieścią o miłości i o bólu niewinnych ludzi, którzy za czasów,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2466
2418

Na półkach:

Czytałam dwie wcześniejsze powieści autora, które wchodzą w skład Trylogii Niemieckiej, ale muszę przyznać, że nie są to książki tak ściśle ze sobą powiązane jak zakładałam na początku. Owszem, wciąż polecam czytać je w chronologii wydania, ponieważ niektóre wątki się ze sobą przeplatają, ale jeśli zaczniecie czytać od końca - nic się nie stanie!

Polecam jednak przyjrzeć się całej twórczości Grzegorza Kozery, ponieważ autor bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Jego baczne oko w obserwacji świata a także język, który oddaje z lekkością wszystkie te trudne chwile bohaterów, sprawiają, że w powietrzu wyczuć można niesamowity klimat. Z jednej strony zachwycamy się stylem i prozą, z drugiej cierpimy patrząc na wojenną/powojenną rzeczywistość, w której każdy krok wydawał się skokiem w niepewną otchłań.

To najdłuższa część w całej trylogii i wydaje się, że również najbardziej wymagająca. Bohater, Joachim Werner, to artysta żyjący w przedwojennych Niemczech, który musiał przerwać swoją karierę wraz z nadejściem nazistów. Jego opowieść była ciężka i pełna sprzeczności między sercem a rozumem, ale nie tylko Joachm stanął na scenie o czym przekonacie się przewracając karty tej powieści: bogatej w postacie drugoplanowe, emocje a także sceny nawiązujące do trudnej przeszłości.

Doprecyzowane dialogi, dynamiczna fabuła, mnóstwo skrajnych uczuć aż w końcu wielowymiarowa sylwetka postaci przekładają się na książkę niepozorną, ale zdecydowanie wartą uwagi. Autor tworzy wspaniały klimat, buduje ciężkie napięcie oraz sięga po mrok, jednocześnie reprezentując ponadczasowe wartości o których nie powinniśmy zapominać. To historia dedykowana przede wszystkim dorosłym czytelnikom, ale miejscami zastanawiałam się czy nie warto byłoby jej polecić młodzieży, która mogłaby z dystansem spojrzeć na to co ich otacza po tak intensywnej przygodzie.

"Noc w Berlinie" wydaje się książką osobistą, pisaną bardzo kameralnie a jednocześnie z pewnego rodzaju rozmachem. Wydaje się, że powinna stanowić początek trylogii a jednak autor postanowił zamknąć nią swoje dzieło i to też ma swój urok. Szczególnie, gdy spojrzy się na wszystkie trzy książki jako wyjątkowo dobrze przemyślany projekt. Bardzo się cieszę, że mogłam poznać prozę autora i oddać się lekturze tak ingerującej w moją wyobraźnię.

Czytałam dwie wcześniejsze powieści autora, które wchodzą w skład Trylogii Niemieckiej, ale muszę przyznać, że nie są to książki tak ściśle ze sobą powiązane jak zakładałam na początku. Owszem, wciąż polecam czytać je w chronologii wydania, ponieważ niektóre wątki się ze sobą przeplatają, ale jeśli zaczniecie czytać od końca - nic się nie stanie!

Polecam jednak przyjrzeć...

więcej Pokaż mimo to

avatar
303
300

Na półkach:

#nocwberlinie od @wydawnictwodobraliteratura (współpraca) to powieść pełna miłości, namiętności i ludzkich marzeń.
Marzeń burzonych przez czasy totalitaryzmu i brutalności.

Tym razem autor zabiera nas w okres przedwojenny. Możemy poznać od podszewki artystyczny świat przedwojennego Berlina, pełen kobiecości, zdrad i rozrywek.

Wszystko to zmienia się w raz z rosnącą niechęcią do Żydów. Wtedy właśnie Joachim Werner - nasz główny bohater zaczyna mieć poważne problemy.

Książka bardzo fajnie oddaje klimat tamtego okresu. Doskonale obrazuje artystyczne otoczenie, tworzące się tak związki i zażyłości. Pokazuje też jak zmienia się nasze nastawienie i sympatia w obliczu zagrożenia.

Mimo trudnej tematyki czyta się ją szybko. Autor ma bardzo przyjemny styl pisania i lekkie pióro.

Zdecydowanie warto sięgnąć po całość trylogii na raz - stworzymy tak niezapomniany klimat wojenny, którym przesiąknięmy do podszewki.

Będzie to też świetny pomysł na prezent. 😀

#nocwberlinie od @wydawnictwodobraliteratura (współpraca) to powieść pełna miłości, namiętności i ludzkich marzeń.
Marzeń burzonych przez czasy totalitaryzmu i brutalności.

Tym razem autor zabiera nas w okres przedwojenny. Możemy poznać od podszewki artystyczny świat przedwojennego Berlina, pełen kobiecości, zdrad i rozrywek.

Wszystko to zmienia się w raz z rosnącą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
525
173

Na półkach: ,

Tę książkę mogę polecić każdemu, serio to jest taka rzecz, którą każdy powinien przeczytać i przemyśleć jak niepozornie rodzi się wielkie zło. Poza tym to jest bardzo ciekawa historia wojenna i z epilogu wynikałoby, że zdarzyła się naprawdę. Historia miłosna, a także historia berlińskich Żydów w latach przed wybuchem II wojny światowej. Zaczyna się tak sobie jednak z każdą stroną przykuwa coraz bardziej, aby w końcówce trzymać nas w niesamowitym napięciu. Warto.

Tę książkę mogę polecić każdemu, serio to jest taka rzecz, którą każdy powinien przeczytać i przemyśleć jak niepozornie rodzi się wielkie zło. Poza tym to jest bardzo ciekawa historia wojenna i z epilogu wynikałoby, że zdarzyła się naprawdę. Historia miłosna, a także historia berlińskich Żydów w latach przed wybuchem II wojny światowej. Zaczyna się tak sobie jednak z każdą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1117
295

Na półkach: , ,

Po przeczytaniu takich książek bardzo żałuję, że nie potrafię pięknie pisać recenzji. Dawno nie czytałam tak dobrej książki. Wspaniała historia, którą się czyta z zapartym tchem. Ta pozycja pokazuje, że należy cieszyć się z tego co się ma i jednocześnie zmusza do refleksji, jak szybko można wszystko stracić. Gorąco polecam

Po przeczytaniu takich książek bardzo żałuję, że nie potrafię pięknie pisać recenzji. Dawno nie czytałam tak dobrej książki. Wspaniała historia, którą się czyta z zapartym tchem. Ta pozycja pokazuje, że należy cieszyć się z tego co się ma i jednocześnie zmusza do refleksji, jak szybko można wszystko stracić. Gorąco polecam

Pokaż mimo to

avatar
464
433

Na półkach:

Niemcy. Dochodzenie Hitlera do władzy. Rządy nazistów. Poznajemy historię Niemca żydowskiego pochodzenia. Widzimy co się dzieje z ludźmi gdy władza i prawo pozwala hulać rasizmowi. Jak to wszystko wychodzi z ludzi.

Niemcy. Dochodzenie Hitlera do władzy. Rządy nazistów. Poznajemy historię Niemca żydowskiego pochodzenia. Widzimy co się dzieje z ludźmi gdy władza i prawo pozwala hulać rasizmowi. Jak to wszystko wychodzi z ludzi.

Pokaż mimo to

avatar
723
46

Na półkach:

To pierwsza powieść tego autora, którą przeczytałam. Polecam zwłaszcza ze względu na klimat (jak z filmu Babilon Berlin),język opisów, mistrzowskie dialogi. Fabuła bardzo wciąga, a bohater jest taki z krwi i kości. Warto sięgnąć po tę powieść

To pierwsza powieść tego autora, którą przeczytałam. Polecam zwłaszcza ze względu na klimat (jak z filmu Babilon Berlin),język opisów, mistrzowskie dialogi. Fabuła bardzo wciąga, a bohater jest taki z krwi i kości. Warto sięgnąć po tę powieść

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    166
  • Chcę przeczytać
    155
  • Posiadam
    16
  • Audiobook
    12
  • 2018
    9
  • Ulubione
    7
  • 2023
    7
  • 2019
    5
  • Audiobooki
    5
  • 2020
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Noc w Berlinie


Podobne książki

Przeczytaj także