Geekerella

Okładka książki Geekerella Ashley Poston
Okładka książki Geekerella
Ashley Poston Wydawnictwo: We need YA Cykl: Once Upon a Con (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Once Upon a Con (tom 1)
Geekerella
We need YA
2018-10-31
2018-10-31
2017-04-04
Agnieszka Brodzik

Bardzo podobało mi się jak tempo przyspieszyło pod koniec książki. Autorka zaserwowała nam nawet kilka całkiem sensownych plot-twistów. Fajna rozrywka, ale nic więcej (dodatkowo mam wrażenie, że szybko zapomnę o tej historii).

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Urocza historia, przyjemna książka. Kocham czytać retailingi baśni i ten retailing Kopciuszka uważam za udany. Dobrze się bawiłam czytając, podobało mi się.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jest to naprawdę świetna książka. Oprócz przedstawienia naprawdę ciekawej i poruszającej fabuły, cała seria pokazuje nam, że każdy z nas może być kim chce. Pokazuje, że jeśli postaramy się wystarczająco mocno, uda nam się. Bo wystarczy Spojrzeć w gwiazdy, Obrać kurs i Lecieć. Autorka również pomaga dostrzec piękno w tych teoretycznie małych rzeczach, jakim jest należenie do fandomu, spotkania fanów, cosplay'e - co, przynajmniej mnie, przekonało, żeby robić to co ja chcę, oglądać to co mi się podoba, czytać to co ja lubię, "bo w ostatecznych rozrachunku jesteśmy tylko bandą dziwaków, którzy stoją przed inną bandą dziwaków, pytając o ich nazwy użytkowników", cytując słowa autorki z Podziękowań z książki "Greekerella".
Tak więc moim zdaniem, książki "Greekerella", ale także "Księżniczka i Fangirl" oraz "Zaczytana i Bestia" są zdecydowanie wartymi polecenia - każda z nich jest trochę inna, ale wszystkie są ujmujące i nie pozwalające się od nich oderwać (sama przeczytałam każda z nich w tylko dzień haha). Każda z nich dała mi dużo siły do działania co jest najbardziej niesamowitą rzeczą, jaką może zrobić książka, prawda?
Wiem, że nie każdemu się spodobają, ale tak jest już że wszystkim - każdy z nas lubi co innego i to jest totalnie wporządku!
Ale bez względu, czy książka wam się spodoba, czy nie, pamiętajcie - bądźcie jak Amara. I Carmidor. No i Spójrzcie w gwiazdy. Obierzcie kurs. Lećcie!

Z początku byłam nastawiona mocno krytycznie do tej książki.
Kilka pierwszy rozdziałów było nudnych i monotonnych.
Ellie wydawała się szarą myszka która nie walczy o to na czym jej zależy, a Darien był nadętym dupkiem. Jednak wraz z rozwijającą się fabuła książka stawała się co raz ciekawsza.
Przypadkowa wiadomość, która zmienia życie ich obojga, próba spełnienia marzenia zmarłego ojca, wymarzone życie, które jednak nie jest wymarzone. A przede wszystkim samotność i chyba właśnie ta ostatnia rzecz połączyła Ellie i Dariena.

Z początku byłam nastawiona mocno krytycznie do tej książki.
Kilka pierwszy rozdziałów było nudnych i monotonnych.
Przypadkowa wiadomość, która zmienia życie ich obojga, próba spełnienia...

Całkowicie nie mój klimat.

Całkowicie nie mój klimat.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Spójrz w gwiazdy. Odbierz kurs. Leć!
Życie Elle Wittimer to "Starfield", klasyczny serial science-fiction, który już niedługo doczeka się nowej, filmowej wersji. Aktor mający wcielić się w jej ulubionego bohatera, Carmindora, nie zaskarbił sobie sympatii dziewczyny, nie odbiera jej to jednak radości z oczekiwania na film i dzielenia się spostrzeżeniami z innymi fanami na swoim blogu.
Na ExcelsiConie, wydarzeniu zapoczątkowanym przez Robina Wittimera, który przed śmiercią zaraził córkę miłością do "Starfield", zostaje ogłoszony konkurs na cosplay. Ubrana w stary kostium ojca Elle rusza na podbój konwentu – jeśli wygra konkurs, zdobędzie nie tylko vipowskie bilety na premierę filmu, ale też pieniądze, które pozwolą jej wyrwać się od okrutnej macochy i jej kapryśnych córek.
W tym samym czasie nowy Carmindor, Darien Freeman, mierzy się z blaskami i cieniami sławy. Pod presją oczekiwań fanów "Starfield" (do których sam również się zalicza),chce zrezygnować z udziału w zaplanowanym na ExcelsiConie panelu. Pisze wiadomość na numer organizatora, który znalazł na stronie konwentu, a ta trafia do nikogo innego, jak do jego córki. Do Elle.
Przypadek? A może wszechświat chciał, żeby nawiązali ze sobą kontakt?

Wiedziałam o istnieniu "Geekerelli" już od dawna. Wiedziałam też, że zawiera wszystkie moje ulubione motywy: retelling baśni, hate to love, popkulturowe nawiązania... Więc jak to się stało, że sięgnęłam po nią dopiero teraz? Naprawdę nie mam pojęcia!

Przeczytałam "Geekerellę" w czasie, kiedy podobnie jak Elle siedziałam (ha, nadal siedzę!) po uszy w pewnym fandomie i śledziłam (tak, NADAL śledzę!) dalsze, dość dramatyczne losy ulubionego serialu. Może dlatego z taką łatwością wkręciłam się i zaangażowałam w tę książkę? Przypomniała mi też trochę atmosferę przed premierą siódmej części "Gwiezdnych Wojen" i nowej "Diuny" z Timothée Chalametem. Reboot "Starfield" to w uniwersum Elle i Dariena tak samo wielkie i emocjonujące wydarzenie.

"Geekerella" jest przeuroczą i zabawną, inspirowaną baśnią o Kopciuszku historią, która trafia prosto w serce każdego, kto chociaż raz dał się wciągnąć fandomowi. Ponadto opowiedziano ją z perspektywy zarówno nastoletniej fanki jak i młodego gwiazdora uwielbianej produkcji, których przypadek łączy relacją opartą najpierw na korespondencji w ciemno, a potem... Przekonajcie się sami!

No tak, jest uroczo, ale i momentami dramatycznie. Miałam ochotę mocno przytulić Elle, będąc świadkiem tego, jak traktującą ją macocha i przyrodnie siostry. Dlatego uczulam na to osoby o słabszych (tak jak moje) nerwach: ciśnienie może Wam podskoczyć, czytając o tak potwornej niesprawiedliwości. Na szczęście, jak to w baśniach bywa, wszystko zmierza do, UWAGA SPOILER!, happy endu.

Takie finały lubię najbardziej! I cieszę się, że to nie wszystko, co autorka, Ashley Poston, ma nam do zaoferowania – jeśli spodobał się Wam świat "Geekerelli", rozgrywają się w nim również "Księżniczka i fangirl" oraz "Zaczytana i bestia". Ja skuszę się na nie z przyjemnością!

Spójrz w gwiazdy. Odbierz kurs. Leć!

ufff no niestety mnie nie porwała. Chyba jednak taka historia w moim odczuciu bardziej się nadaje na film bo jakoś specjalnie nie poczułam chemii między bohaterami.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niesamowita, wciągająca i piękna współczesna wersja Kopciuszka (ten motyw chyba nigdy się nie budzi). Połączenie tej historii z tematyką fandomu było zaskakujące, lecz udane.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nic absolutnie wybitnego. Jest to bardzo przyjemny retelling klasycznej baśni, który szybko i lekko się czyta. Dla mnie była to idealna książka na zastój czytelniczy i ucieczkę od codziennych stresów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Najciekawszy reeteling Kopciuszka. Ciepła, zabawna i urocza historia, w sam raz dla geeków. Bohaterów nie da się nie lubić czy z nimi nie utożsamić. Szkoda tylko, że nie da się poznać ciągu dalszego tej historii.