Okładka książki CHRONOLOGIA SZTUKI. Oś czasu kultury zachodniej od czasów prehistorycznych po współczesne. Iain Zaczek
Iain Zaczek Wydawnictwo: Arkady sztuka
sztuka
Arkady
2019-02-01
2019-02-01
sztuka kultura chronologia sztuki historia sztuki przewodnik kompendium

„Fakt, że maluję, z pewnością nie oznacza, że rozumiem to wszystko, co widzę; jest to jedynie droga ku przeniknięciu tajemnicy świata. Należy nią podążać ze znacznie większą dozą pokory aniżeli troski, by siebie wyrazić.”

Rok 2022 to jeden z tych, które będą wyróżniały się serią najbardziej pasjonujących, ciekawych i ekskluzywnych wystaw dzieł sztuki. Jakie potwory kryją się w dziełach Francisa Bacona? Co mają wspólnego Coco Chanel z Picassem? W jaki sposób Sonia Delaunay zmieniała modę w najwyższej klasy sztukę abstrakcyjną? Z całą pewnością ten rok będzie obfitował w smaczki i smaki największych artystów nie tylko współczesnego świata.

Light&Space to efemeryczna twórczość, w której rzeźby igrają z percepcją ludzką. Przyciągają subtelnymi kolorami oraz połyskliwymi powierzchniami. Wystawa w Copenhagen Contemporary z całą pewnością przyciągnie tłumy. Znajdą się na niej lśniące prace Craiga Kauffmana, Helen Pashgian czy Roberta Irwina, które należy nie tylko oglądać – trzeba ich doświadczyć.
„Light & Space”, Copenhagen Contemporary, Kopenhaga, 3 grudnia 2021 – 4 września 2022 roku

Lata 90 kojarzą nam się z wielką ekspresją i siłą koloru. Entuzjastyczna energia i ogromny seksapil to coś, co przyciągnie na ekspozycję „Reinvention and Restlessness”. Odważni twórcy, śmiali projektanci, przedstawiający własne ujęcie sztuki kończącego się wieku. Marc Jacobs, Comme des Garçons, Martina Margieli i Jil Sander to nazwiska, o których trzeba pamiętać.
„Reinvention and Restlessness: Fashion in the Nineties”, The Museum at FIT, Nowy Jork, 19 stycznia – 17 kwietnia 2022 roku

Warto cofnąć się w czasie do roku 2020, gdyż był on wielkim wybuchem wystaw od malarstwa średniowiecznego po pop – art. Najważniejszym wydarzeniem tego roku była wystawa przygotowana przez Muzeum Sztuk Pięknych w Gandawie poświęcona mistrzowi Janowi van Eyckowi (ok. 1390 – 1441). W Hiszpanii w Muzeum Thyssen-Bornemisza w Madrycie po raz pierwszy odbyła się wystawa poświęcona Rembrandtowi jako portreciście. Od 15 kwietnia do 11 lipca 2020 roku mogliśmy zachwycać się sztuką spotykającą się z filmem. Luwr Abu Dhabi, symbol stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jest zarówno niesamowitym cudem architektury, jak i siedzibą słynnych kolekcji sztuki. To właśnie w nim przedstawiono analizę związku filmografii Charliego Chaplina z twórczością artystów awangardowych np. Marca Chagalla, Fernanda Légera i Frantiska Kupki.

Rozpiętość imprez poświęconych różnym etapom i elementom sztuki w ostatnich latach coraz bardziej wzrasta. Dzieła średniowieczne, renesansowe, czy współczesne są coraz bardziej brane na tapetę, ale z równie wielką chęcią organizatorzy wracają do osiągnięć starożytnego Egiptu, Grecji, czy Rzymu w tym temacie.

Chronologia Sztuki pod redakcją Iaina Zaczka to oś czasu, która zaprasza nas do zapoznania się nie tylko z największymi dziełami powstałymi od czasów przed naszą erą, ale także z późniejszymi obrazami. Pozycja ta to przekrój najwspanialszych prac od czasów starożytności przez złoty renesans, romantyzm, aż do epoki nowoczesnej. Znajdziemy w niej takie prace jak np. Wenus z Willendorfu, do dziś jest uważana za ideał kobiecości, a także symbolizuje płodność, piękno i miłość. Warto także pochylić się nad płótnem Etapy miłości Fragonarda, czy Europa (fragment) Giambattista Tiepolo.
Publikacja Chronologia sztuki to wspaniały powrót do epok i dzieł, o których mówi się najrzadziej, a które były ikoną swoich czasów. Zebrane prace ułożone chronologicznie pozwalają szybko odnaleźć najbardziej interesujące nas obrazy.
Cudowne reprodukcje, wiele ciekawostek, obszerne informacje o artystach i samym dziele, do tego soczyste żywe kolory, oryginalna interpretacja.
Wiele z opisanych obrazów, powraca na największe wystawy światowe, aby cieszyć oczy wszystkich miłośników nie tylko malarstwa, ale także danej epoki.
Niezwykle kształcąca i budująca poczucie piękna pozycja, którą warto mieć.

Książka mnie oczarowała, jako miłośniczka sztuki szeroko pojętej, jestem nią zachwycona. Niektóre płótna przedstawione w publikacji widziałam, jednak wiele jest takich, które miałam okazję ujrzeć pierwszy raz dzięki tej pozycji. Poza walorem kulturowym książka to również wspaniała publikacja historyczna, pozwalająca poznać największe atuty wybranego okresu czasu.

Zachęcam, aby zapoznać się z tą kolejną wartościową pozycją Wydawnictwa Arkady.

Ciekawie przedstawione dzieje historii sztuki to klucz do sukcesu. Zaprezentować losy na tle politycznym, gospodarczym, społecznym i oczywiście kulturowym tak, by zainteresować nimi jak najszerszą grupę odbiorców powinno stanowić podstawowy cel w tworzeniu pozycji z zakresu albumów naukowych.

Taką książką niewątpliwie jest praca z Wydawnictwa Arkady „Chronologia sztuki”. Dzieło pod redakcją Iain’a Zaczka stanowi próbę ukazania malarstwa od prehistorii aż do roku 2017. Wszystko natomiast przedstawione jest na osi czasu!
Każdy rozdział zaczyna się krótkim wstępem prezentującym daną epokę, by wraz z następną stronicą ukazać najważniejsze prace w kontekście dziejów konkretnego państwa. Dzięki temu uzyskujemy informację nie tylko o danym obrazie, ale i panujących wówczas władcach, rozegranych wojnach, ważnych wydarzeniach społecznych, literackich, muzycznych. Całość jest naprawdę dobrze i czytelnie zgrana nawet dla osoby, która nie jest znawcą sztuki.

Zgodnie ze słowami Josha Reynolds’a, który jest cytowany we wstępie: „Nic nie może pojawiać się z niczego”, tak i w sztuce jedno wynika z drugiego. I to właśnie próbują zaprezentować twórcy albumu. Jest to niezwykle istotne, gdy chcemy poznać dzieło sztuki, które przecież nie powstaje w próżni. Jest nie tylko odbiciem duchowym samego twórcy, ale i czaso-przestrzeni, w której był tworzony. Dotyczy to zarówno sztuki najdawniejszej jak słynne malowidła z Lascaux czy Altamiry, jak i prac średniowiecza, odrodzenia, secesji czy też współczesnych dzieł.
Zważywszy, iż książka powstała w Wielkiej Brytanii, spora część pozycji jest poświęcona właśnie sztuce angielskiej (zwłaszcza w wieku XX). Ale jeśli dobrze poszukacie, to znajdziecie również dzieła polskie. Domyślacie się czyje prace zwróciły uwagę autorów?

„Chronologia sztuki” jest oczywiście bardzo dobrze zilustrowana. Kolorowe zdjęcia przybliżają nas do opisów. To przecież atut albumów Arkady.
Na końcu książki znajdziecie słownik podstawowej terminologii oraz źródła fotografii, co może okazać się bardzo przydatne, jeśli będzie chcieli zobaczyć dzieła na własne oczy.

Wykorzystajcie jeszcze długie wieczory i zanurzcie się w sztuce na przestrzeni wieków.

„Chronologia sztuki” nie wartościuje konkretnych dzieł, nie skupia się na analizie prądów twórczych i postaw artystycznych, stroni przy tym od ocen, ale stawia na ukazanie powiązań między kulturą a światem realnym.

Pełna recenzja wraz ze zdjęciami na stronie:

Pełna recenzja wraz ze zdjęciami na...

Bardzo ładne ujęcie. Kompendium wiedzy dotyczące historii sztuki zachodnioeuropejskiej.

• Sztuka
  • Historia Sztuki