Moje bajeczki o Bingu

Egmont Polska
2019-03-05
2019-03-05
Bing króliczek Flop przygody

Sympatyczny i ciekawy świata trzyletni króliczek to świetny bohater pozwalający przybliżyć dziecku wiele ważnych spraw, oswajający z wyzwaniami codzienności. Mały bohater przeżywa przygody przypominające te, których doświadczają nasze pociechy. Z opiekunów przyjaciół Binga bije spokój, szacunek. Nie ma tu miejsca na klapsy, kary, wrzaski. Wszystko powoli i stopniowo objaśniane, problemy rozwiązywane, a mali bohaterzy przekonują się, że wywołujące w nas złość czyny innych są wynikiem nieświadomości tego, że mogą nas skrzywdzić lub wynikają ze zbiegu okoliczności i zamiast się denerwować powinniśmy wytłumaczyć i dać jasno do zrozumienia, że one nam przeszkadzają. W każdym opowiadaniu Bing z przyjaciółmi Sulą i Pando oraz kuzynostwem Koko i Charliem muszą poradzić sobie z codziennymi dziecięcymi wyzwaniami. Czasami są mniej lub bardziej samodzielni i zawsze mogą liczyć na pomoc swoich opiekunów. Flop zostawia Bingowi sporą przestrzeń do rozwijania nowych umiejętności, kształtowania zachowań społecznych i zawsze jest na wyciągnięcie ręki, aby pokazać króliczkowi, jak radzić sobie z emocjami, dlatego zdecydowanie polecam zarówno serial animowany, jak i wszystkie książki wydawane przez HarperKids o tym bohaterze. Zwłaszcza, że każda zaskakuje pięknymi ilustracjami. Solidna okładka i bardzo dobrze zszyte strony dopełniają całość i sprawiają, że lektura jest trwała.

1974

Na Binga trafiłam stosunkowo późno, bo syn miał około czterech lat, więc już wiekowo był dość duży jak na bajkę o owym króliczku, ale czasami lubił ją obejrzeć. Teraz córka bardzo polubiła Binga, chociaż w zasadzie zna go tylko z książek, jednak wiedząc o premierze "Moje bajeczki o Bingu" wiedziałam, że to tytuł idealny dla mojej małej czytelniczki.

Książka składa się z ośmiu krótkich opowieści, idealnie nadających się do przeczytania za jednym posiedzeniem. Wraz z Bingiem i jego przyjaciółmi pieczemy pierniczki, dowiadując się, że nawet jeśli wypiek nie uda się, to można go ciekawie wykorzystać. Ponadto dzieci będą mogły zrozumieć, iż warto bawić się wspólnie, gdyż zabawa w pojedynkę nie jest taka fajna, a do tego każdy ma prawo do zdenerwowania, jednak nie oznacza to przyzwolenia na robienie komuś krzywdy.

Lubię bajki o Bingu za to, że w swojej prostocie potrafią przekazać najistotniejsze wartości. Do tego na końcu każdej historii znajduje się podsumowanie, co umożliwia utrwalenie przyswojonych refleksji. Fani Binga będą zachwyceni kolejnym spotkaniem z ulubionym bohaterem.

Książka składa się z...

Rodzice dwu, trzy czy czteroletnich szkrabów z pewnością znają tego sympatycznego króliczka. Losy jego i jego przyjaciół można codziennie śledzić w telewizji. Moi chłopcy są ta zafiksowani na jego punkcie, że w naszej biblioteczce musi się znaleźć stałe i obowiązkowe miejsce na jego książkowe przygody... Na co najmniej jedną książkę. A nawet i dwie czy trzy...
📖
Bing jest trzyletnim króliczkiem, który jest bardzo ciekawy świata. Jego przygody do złudzenia przypominają codzienność dzieci w podobnym wieku. W poznawaniu i odkrywaniu świata Bingowi towarzyszą przyjaciele: Sula, Pando, Koko, Charlie oraz opiekun Binga, Flop. Opowiadania zamieszczone w tej cieniutkiej książeczce rozpoczynają się jakąś zwykłą, prozaiczną czynnością, z którą muszą sobie poradzić mali bohaterowie. Mimo chęci nie zawsze im się udaje, popełniają błędy, na których się uczą. Czasami króliczkowi brakuje doświadczenia, aby przewidzieć skutki swojego zachowania. Gdy tak się dzieje króliczek musi poradzić sobie ze swoimi uczuciami. Z pomocą Flopa i przyjaciół udaje mu się odzyskać pewność siebie.
📖📖
"Moje bajeczki o Bingu" to zbiór ośmiu króciutkich opowiadań, z których każde uczy czegoś innego i każde z nich pokazuje różne emocje towarzyszące bohaterom:
1. "Pierniczki" - pokazuje uczucie rozczarowania oraz uczy, że nie wszystko co nam nie wyszło nadaje się do kosza - zawsze można wykorzystać coś w inny niż pierwotnie założony sposób.
2. "Parking" - uczy, że wspólna zabawa to fajna sprawa oraz pokazuje czym jest uczucie złości.
3. "Żaba" - opowiadanie to parafraza słów "wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej" - bohaterowie stworzyli dla znalezionej żaby nowy domek, ale ona wolała swój stary i szybko do niego wróciła.
4. "Serduszka" - bajka traktuje o ulubionych rzeczach, o tym, jak ciężko dzielić się z kimś swoimi ukochanymi rzeczami. Jednocześnie uczy, że kilka osób może lubić tą samą rzecz oraz że nie zawsze lubimy to samo. Pokazuje też uczucie smutku i złości.
5. "Przyjęcie u Hipci" - uczy dzieci co to uczucie smutku i złości. Pokazuje, że każdy może się czasem zdenerwować i nie wolno z tego powodu go popychać czy zabierać mu zabawki. Uświadamia jak ważna jest umiejętność przepraszania i godzenia się.
6. "Ciuchcia" - pokazuje uczucie dumy oraz smutku. Uczy, że ze zniszczonej rzeczy można zrobić coś całkiem nowego i równie fajnego co oryginał.
7. "Wuwu" - uczy dzieci porządku, pokazuje uczucie złości. Uczy również tego, że dzieci nie mogą same bawić się sprzętem elektrycznym.
8. "Pa pa" - pokazuje uczucie radości, strachu i smutku. Uczy tego, że niektórych rzeczy nie da się już naprawić.
📖📖📖
Ja osobiście uwielbiam Binga, zarówno tego telewizyjnego jak i książkowego. To naprawdę mądry króliczek, który nie boi się poruszać trudnych dla dzieci tematów i mam nadzieję, że jeszcze długo będzie towarzyszył moim dzieciom w poznawaniu otaczającego nas świata i ułatwiał im zrozumienie targających nimi emocji. Książeczkę polecam wszystkim, bez względu na wiek, bo Binga po prostu nie da się nie lubić!

📖
Bing jest...