rozwińzwiń

Siedem szkieletów. Historia najsłynniejszych ludzkich skamieniałości

Okładka książki Siedem szkieletów. Historia najsłynniejszych ludzkich skamieniałości Lydia Pyne
Okładka książki Siedem szkieletów. Historia najsłynniejszych ludzkich skamieniałości
Lydia Pyne Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Seven Skeletons: The Evolution of the World's Most Famous Human Fossils
Wydawnictwo:
Copernicus Center Press
Data wydania:
2019-10-08
Data 1. wyd. pol.:
2019-10-08
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378864530
Tłumacz:
Tomasz Lanczewski
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Sławne kościotrupy



4824 98 70

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
41 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
435
262

Na półkach:

Przyjemna książka o historiach odkrycia najsłynniejszych szkieletów i ich dalszych losach - medialnych, muzealnych czy wojennych. Autorka opisuje przebiegi samych wykopalisk i dalszą drogę, jaką omawiane skamieliny musiały przejść, aby zostały zaakceptowane w świecie nauki jako znaleziska o wyjątkowej wartości. Całość dopełniona jest rozmaitymi źródłami: wycinkami z prasy, zdjeciami archiwalnymi, wypowiedziami archeologów i paleoantropologów. Szkoda, że nie został poruszony wątek komercjalizacji szczątków ludzkich i kontrowersjach wokół prezentowania ich na wystawach muzealnych.

Przyjemna książka o historiach odkrycia najsłynniejszych szkieletów i ich dalszych losach - medialnych, muzealnych czy wojennych. Autorka opisuje przebiegi samych wykopalisk i dalszą drogę, jaką omawiane skamieliny musiały przejść, aby zostały zaakceptowane w świecie nauki jako znaleziska o wyjątkowej wartości. Całość dopełniona jest rozmaitymi źródłami: wycinkami z prasy,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1269
340

Na półkach: , , ,

Końcówka XIX wieku i wiek XX to intensywny rozwój paleoantropologii czyli nauki badającej ewolucyjną gałąź homininów. To fascynujący wycinek nauki, nie tylko badający rozwój biologiczny ludzkości, ale także nasz kontekst kulturowy. Książka udowadnia, że nasze pradzieje fascynują szerszą publiczność, a niektóre skamieliny rodzaju Homo i Australopithecina są prawdziwymi celebrytami wśród szczątków kopalnych naszych odległych przodków.
Książka omawia szczegółowo okoliczności odkrycia, społeczny kontekst i publiczny charakter siedmiu szkieletów: Starca z La Chapelle - neandertalczyka, (fałszywego) człowieka z Piltdown, Dziecka z Taung, Człowieka pekińskiego, Lucy, metrowego "hobbita" Flo i Sediby.
Ogromnym plusem lektury jest obrazowe umiejscowienie tychże kopalnych homininów na linii czasowej oraz przedstawienie na mapie miejsc ich odkrycia. Książka całkiem ciekawa, ale liczyłam na więcej szczegółów dotyczących samych szczątków. Autorka skupiła się na rozgłosie i ewentualnych sporach, jakie wywarły owe znaleziska na świat nauki, popkultury i wyobraźnię społeczeństw. Przedstawiła ich życie pozagrobowe jako muzealne eksponaty.
Dla mnie to za mało i zupełnie nie o tym chciałam czytać. Dobrze, że poznałam tę stronę agresywnego świata nauki i wpływ skamielin ludzkich na naszą obecną kulturę, ale jednak liczyłam na szersze opisy poświęcone stricte szczątkom homininów.

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:
https://www.instagram.com/anemonenemorose/

Końcówka XIX wieku i wiek XX to intensywny rozwój paleoantropologii czyli nauki badającej ewolucyjną gałąź homininów. To fascynujący wycinek nauki, nie tylko badający rozwój biologiczny ludzkości, ale także nasz kontekst kulturowy. Książka udowadnia, że nasze pradzieje fascynują szerszą publiczność, a niektóre skamieliny rodzaju Homo i Australopithecina są prawdziwymi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
132
118

Na półkach: ,

7 historii o najbardziej znanych szkieletach i skamieniałościach człowieka oraz wpływie jaki miały na naukę i kulturę.
Mamy i cytaty z artykułów naukowych i opisy badań i anegdoty z życia odkrywców, wierszyki satyryczne, wycinki z prasy itp.. Wszystkie dziedziny gdzie przewinął się jakich prehistoryczny szkielet.

Podobało mi się przedstawienie jak nauka i zwykli ludzie patrzyli na nie tuż po odkryciu i jak zmieniały się ich poglądy w miarę postępu badań naukowych i innych odkryć. Niektóre po kilkudziesięciu latach były już czymś zupełnie innym niż na początku badań, a najnowsze są badane w sposób jaki był praktycznie niepraktykowany do tej pory wręcz obrazoburczy tj. otwarty dostęp do eksponatów i otwarta krytyka i dyskusja.

Nie są to wykłady chronologiczne i powiązane ze sobą ale z każdego z nich można wyłuskać trochę nowych informacji. Z tego względu lepiej wcześniej przeczytać coś innego, co zarysuje ewolucję człowieka, paleoantropologię i jej meandry.
Rozdział o neandertalczyku bardzo dobry, podobnie o Lucy i dziecku z Taung.

Niektóre zdjęcia i grafiki są ciekawe ale wiele można uznać jako wypełniacze objętości.

7 historii o najbardziej znanych szkieletach i skamieniałościach człowieka oraz wpływie jaki miały na naukę i kulturę.
Mamy i cytaty z artykułów naukowych i opisy badań i anegdoty z życia odkrywców, wierszyki satyryczne, wycinki z prasy itp.. Wszystkie dziedziny gdzie przewinął się jakich prehistoryczny szkielet.

Podobało mi się przedstawienie jak nauka i zwykli ludzie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
139
130

Na półkach:

Książka nieco mnie rozczarowała. Spodziewałem się innego rozłożenie akcentów. Zamiast oczekiwanej naukowej rozprawy dotyczącej wybranych przez autorkę odkryć archeologicznych otrzymałem przede wszystkim opowiastkę o perypetiach towarzyszących samemu odkryciu skamieniałości. Niewiele tu ścisłej wiedzy za to sporo anegdot.
Dobrze się to czyta bo autorka ma lekkie pióro i jest, uważam, zręcznym pisarzem, liczę, że spod jej ręki wyjdą kolejne książki obracające się wokół tematyki, którą wzięła na warsztat. Niemniej to nie jest to na co liczyłem.

Książka nieco mnie rozczarowała. Spodziewałem się innego rozłożenie akcentów. Zamiast oczekiwanej naukowej rozprawy dotyczącej wybranych przez autorkę odkryć archeologicznych otrzymałem przede wszystkim opowiastkę o perypetiach towarzyszących samemu odkryciu skamieniałości. Niewiele tu ścisłej wiedzy za to sporo anegdot.
Dobrze się to czyta bo autorka ma lekkie pióro i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
664
366

Na półkach:

Niska ocena tej książki, pochodzi chyba od osób, które jej nie przeczytały. W samym wstępie autorka wskazała dlaczego obrała taką a nie inną konstrukcję wywodu i że wybór poszczególnych skamieniałości jest w pełni subiektywny. Już podtytuł "Historia najsłynniejszych ludzkich skamieniałości" jasno wskazuje, że nie będzie to typowy wykład z ewolucji człowieka, antropologii, tylko dotyczyć będzie również kontekstów historycznych i kulturowych opisywanych przez autorkę znalezisk. Z postawionego zadania wywiązała się naprawdę dobrze. "Siedem szkieletów" jest pozycją bardziej z gatunku historii nauki, gdzie dowiadujemy się w jaki sposób pewne znaleziska przebiły się do świadomości społecznej i dlaczego pozostały w niej tak mocno zakorzenione. Pyne być może zdarza się popadać w grafomanię, owszem - są fragmenty nieco rozwleczone, ale autorka nigdzie nie konfabuluje, a wszystkie przytaczane wnioski podparte są bogatą bibliografią. Ciekawe są również jej przemyślenia związane z metodologią nauki i rozwijaniem się dyscyplin, badających ewolucję człowieka. "Siedem szkieletów" to trochę taki trailer dla osób, zainteresowanych antropologią, ale szukających inspiracji i punktu zaczepienia do zgłębiania zagadnienia. Pozycja godna polecenia, napisana przyjemnym i lekkim językiem.

Niska ocena tej książki, pochodzi chyba od osób, które jej nie przeczytały. W samym wstępie autorka wskazała dlaczego obrała taką a nie inną konstrukcję wywodu i że wybór poszczególnych skamieniałości jest w pełni subiektywny. Już podtytuł "Historia najsłynniejszych ludzkich skamieniałości" jasno wskazuje, że nie będzie to typowy wykład z ewolucji człowieka, antropologii,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
767
355

Na półkach: , ,

Dobra książka, ukazuje kulturowy aspekt pracy i odkryć paleontologów i odkrywców. Dlaczego niektóre ze skamieniałości stały się popularne, dlaczego niektóre są gwiazdami paleontologii? Autorka w świadomy sposób nawiązuje do literatury, kultury, obrazuje sposób przedstawiania odkryć ich popularyzacji. Z tej książki nie dowiecie się w formie wykładu o paleoantropologii (przynajmniej niezbyt wiele) ale właśnie o obrysie tej nauki, jej obrzeżach i otoczce.

Dobra książka, ukazuje kulturowy aspekt pracy i odkryć paleontologów i odkrywców. Dlaczego niektóre ze skamieniałości stały się popularne, dlaczego niektóre są gwiazdami paleontologii? Autorka w świadomy sposób nawiązuje do literatury, kultury, obrazuje sposób przedstawiania odkryć ich popularyzacji. Z tej książki nie dowiecie się w formie wykładu o paleoantropologii...

więcej Pokaż mimo to

avatar
203
31

Na półkach:

Uwielbiam takie książki ;d <3
Świetnie napisana, inteligentnym i przystępnym językiem. Prowadzi nas w świat znaczących odkryć skamielin naszych ewolucyjnych przodków, oraz związanych z tymi odkryciami historii. Z tej książki, (będąc wcześniej, nie ukrywam, trochę zielona w kwestii dziedziny nauki- paleoantropologi, jakiej dotyczy ta książka) , podłapałam i przyswoiłam sobie wiele wartościowych pojęć z paleantropologią związanych. Np. W jaki sposób prowadzi się te wykopaliska, jak to wszystko wygląda (te środowisko itp.) oraz kolejne etapy składające się na dalsze "życie" takiej skamieliny. Od dawna chciałam poznać opisanych tu kluczowych przedstawicieli naszych ewolucyjnych przodków, ta książka na pewno otworzyła mi oczy na ich specyfikę i podmiotowość. Można się nawet, poczuć jak jeden z naukowców, towarzysząc tym wszystkim ciekawym i niezmiernie interesującym według mnie historiom odkryć i specyfikacji omawianych skamielin. Tym bardziej, iż na końcu podana została skamielina odkryta stosunkowo niedawno i będąca bardzo tajemniczym i zagadkowym obiektem, zawierając nawet przypis :"(do ustalenia"),co rozbudza wyobraznie i pozwala snuć własne przypuszczenia, co do znaczenia tego obiektu itd. Książkę tę nie należy traktować jak jakiś podręcznik naukowy do nauki paleoantropologi, ponieważ nie znajdziemy tam wyjaśnień związanych z terminologią i historią samych hominimów ich sposobu życia, środowiska itd. Więc nie nastawiałabym się na to, od tego są inne książki - podręczniki. Natomiast literatura tutaj zawarta skupia się na opisie konkretnych osobników i histori im towarzyszącym ; odkryciom, kontekstom z tym związanych oraz specyfice i charakterystyce, tychże skamielin.

Uwielbiam takie książki ;d <3
Świetnie napisana, inteligentnym i przystępnym językiem. Prowadzi nas w świat znaczących odkryć skamielin naszych ewolucyjnych przodków, oraz związanych z tymi odkryciami historii. Z tej książki, (będąc wcześniej, nie ukrywam, trochę zielona w kwestii dziedziny nauki- paleoantropologi, jakiej dotyczy ta książka) , podłapałam i przyswoiłam sobie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
733
274

Na półkach: ,

"Siedem szkieletów" brzmiało bardzo intrygująco i miało duży potencjał jako książka, która w dość ciekawy sposób zapozna nam z tytułowymi siedmioma szkieletami. Jednakże zawiodła mnie ona i przyznam, że wymęczyłam ją i końcówkę bardziej przejrzałam niż przeczytałam.
Zacznę od plusów - twardsza oprawa, ciekawy pierwszy rozdział dotyczący neandertalczyka i nieco obrazków. To chyba wszystko, bo jakoś nie pamiętam, abym znalazła coś jeszcze interesującego.
Minusów jest więcej. Na pewno źle mi z tym, że książka w większości składa się z cytatów i wszelkich stwierdzeń autorki. Mamy także niezbyt ciekawą historię szkieletów ze strony prasy, gdzie niektóre wątki rozchodzą się na kilka stron i stają się bardzo nużące. Niekiedy miałam też wrażenie, że nic nowego się nie dowiaduję i w kółko czytam o tym samym.
Miałam większe nadzieje związane z tą książką i szkoda, że nie zostały one spełnione. Jeżeli ktoś chciał sięgnąć po tę pozycję chcąc dowiedzieć się czegoś więcej o sławnych szkieletach hominidów, to odradzam. Nie dowie się niczego nowego i odkrywczego. Jedynie osoby zainteresowane ich odbiorem medialnym i postrzeganiem przez ludzi mogą być zadowoleni.

"Siedem szkieletów" brzmiało bardzo intrygująco i miało duży potencjał jako książka, która w dość ciekawy sposób zapozna nam z tytułowymi siedmioma szkieletami. Jednakże zawiodła mnie ona i przyznam, że wymęczyłam ją i końcówkę bardziej przejrzałam niż przeczytałam.
Zacznę od plusów - twardsza oprawa, ciekawy pierwszy rozdział dotyczący neandertalczyka i nieco obrazków. To...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1985
223

Na półkach: , ,

Jestem totalnie zawiedziona. Czekałam na ciekawy wykład z paleoantropologii a dostałam produkt na żenującym poziomie. Ani to dla laików, ani dla profesjonalistów. Rzecz napisana koszmarnym językiem, często o charakterze plotkarskim. Autorka jest przekonana o swojej niebywałej wiedzy, co nie jest zgodne z rzeczywistością. Nie polecam.

Jestem totalnie zawiedziona. Czekałam na ciekawy wykład z paleoantropologii a dostałam produkt na żenującym poziomie. Ani to dla laików, ani dla profesjonalistów. Rzecz napisana koszmarnym językiem, często o charakterze plotkarskim. Autorka jest przekonana o swojej niebywałej wiedzy, co nie jest zgodne z rzeczywistością. Nie polecam.

Pokaż mimo to

avatar
162
97

Na półkach:

Dosyć ciekawa ,ale drażni mnie kiedy autor dla powiększenia objętości książki wstawia cytaty i zawiłe komentarze , które moim zdaniem nie wnoszą nic ciekawego do opowiadanej historii. Dla cierpliwych.

Dosyć ciekawa ,ale drażni mnie kiedy autor dla powiększenia objętości książki wstawia cytaty i zawiłe komentarze , które moim zdaniem nie wnoszą nic ciekawego do opowiadanej historii. Dla cierpliwych.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    92
  • Przeczytane
    53
  • Posiadam
    21
  • Popularnonaukowe
    7
  • Legimi
    4
  • 2020
    3
  • E-book
    3
  • Teraz czytam
    3
  • 2021
    2
  • 2022
    2

Cytaty

Więcej
Lydia Pyne Siedem szkieletów. Historia najsłynniejszych ludzkich skamieniałości Zobacz więcej
Lydia Pyne Siedem szkieletów. Historia najsłynniejszych ludzkich skamieniałości Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także