Siedem szkieletów. Historia najsłynniejszych ludzkich skamieniałości

Okładka książki Siedem szkieletów. Historia najsłynniejszych ludzkich skamieniałości Lydia Pyne
Lydia Pyne Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Seven Skeletons: The Evolution of the World's Most Famous Human Fossils
Copernicus Center Press
2019-10-08
2019-10-08
Tomasz Lanczewski

Sławne kościotrupy

Przyjemna książka o historiach odkrycia najsłynniejszych szkieletów i ich dalszych losach - medialnych, muzealnych czy wojennych. Autorka opisuje przebiegi samych wykopalisk i dalszą drogę, jaką omawiane skamieliny musiały przejść, aby zostały zaakceptowane w świecie nauki jako znaleziska o wyjątkowej wartości. Całość dopełniona jest rozmaitymi źródłami: wycinkami z prasy, zdjeciami archiwalnymi, wypowiedziami archeologów i paleoantropologów. Szkoda, że nie został poruszony wątek komercjalizacji szczątków ludzkich i kontrowersjach wokół prezentowania ich na wystawach muzealnych.

Końcówka XIX wieku i wiek XX to intensywny rozwój paleoantropologii czyli nauki badającej ewolucyjną gałąź homininów. To fascynujący wycinek nauki, nie tylko badający rozwój biologiczny ludzkości, ale także nasz kontekst kulturowy. Książka udowadnia, że nasze pradzieje fascynują szerszą publiczność, a niektóre skamieliny rodzaju Homo i Australopithecina są prawdziwymi celebrytami wśród szczątków kopalnych naszych odległych przodków.
Książka omawia szczegółowo okoliczności odkrycia, społeczny kontekst i publiczny charakter siedmiu szkieletów: Starca z La Chapelle - neandertalczyka, (fałszywego) człowieka z Piltdown, Dziecka z Taung, Człowieka pekińskiego, Lucy, metrowego "hobbita" Flo i Sediby.
Ogromnym plusem lektury jest obrazowe umiejscowienie tychże kopalnych homininów na linii czasowej oraz przedstawienie na mapie miejsc ich odkrycia. Książka całkiem ciekawa, ale liczyłam na więcej szczegółów dotyczących samych szczątków. Autorka skupiła się na rozgłosie i ewentualnych sporach, jakie wywarły owe znaleziska na świat nauki, popkultury i wyobraźnię społeczeństw. Przedstawiła ich życie pozagrobowe jako muzealne eksponaty.
Dla mnie to za mało i zupełnie nie o tym chciałam czytać. Dobrze, że poznałam tę stronę agresywnego świata nauki i wpływ skamielin ludzkich na naszą obecną kulturę, ale jednak liczyłam na szersze opisy poświęcone stricte szczątkom homininów.

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

7 historii o najbardziej znanych szkieletach i skamieniałościach człowieka oraz wpływie jaki miały na naukę i kulturę.
Mamy i cytaty z artykułów naukowych i opisy badań i anegdoty z życia odkrywców, wierszyki satyryczne, wycinki z prasy itp.. Wszystkie dziedziny gdzie przewinął się jakich prehistoryczny szkielet.

Podobało mi się przedstawienie jak nauka i zwykli ludzie patrzyli na nie tuż po odkryciu i jak zmieniały się ich poglądy w miarę postępu badań naukowych i innych odkryć. Niektóre po kilkudziesięciu latach były już czymś zupełnie innym niż na początku badań, a najnowsze są badane w sposób jaki był praktycznie niepraktykowany do tej pory wręcz obrazoburczy tj. otwarty dostęp do eksponatów i otwarta krytyka i dyskusja.

Nie są to wykłady chronologiczne i powiązane ze sobą ale z każdego z nich można wyłuskać trochę nowych informacji. Z tego względu lepiej wcześniej przeczytać coś innego, co zarysuje ewolucję człowieka, paleoantropologię i jej meandry.
Rozdział o neandertalczyku bardzo dobry, podobnie o Lucy i dziecku z Taung.

Niektóre zdjęcia i grafiki są ciekawe ale wiele można uznać jako wypełniacze objętości.

Podobało mi się przedstawienie jak nauka i zwykli ludzie...

Książka nieco mnie rozczarowała. Spodziewałem się innego rozłożenie akcentów. Zamiast oczekiwanej naukowej rozprawy dotyczącej wybranych przez autorkę odkryć archeologicznych otrzymałem przede wszystkim opowiastkę o perypetiach towarzyszących samemu odkryciu skamieniałości. Niewiele tu ścisłej wiedzy za to sporo anegdot.
Dobrze się to czyta bo autorka ma lekkie pióro i jest, uważam, zręcznym pisarzem, liczę, że spod jej ręki wyjdą kolejne książki obracające się wokół tematyki, którą wzięła na warsztat. Niemniej to nie jest to na co liczyłem.

Dobrze się to czyta bo autorka ma lekkie pióro i...

Niska ocena tej książki, pochodzi chyba od osób, które jej nie przeczytały. W samym wstępie autorka wskazała dlaczego obrała taką a nie inną konstrukcję wywodu i że wybór poszczególnych skamieniałości jest w pełni subiektywny. Już podtytuł "Historia najsłynniejszych ludzkich skamieniałości" jasno wskazuje, że nie będzie to typowy wykład z ewolucji człowieka, antropologii, tylko dotyczyć będzie również kontekstów historycznych i kulturowych opisywanych przez autorkę znalezisk. Z postawionego zadania wywiązała się naprawdę dobrze. "Siedem szkieletów" jest pozycją bardziej z gatunku historii nauki, gdzie dowiadujemy się w jaki sposób pewne znaleziska przebiły się do świadomości społecznej i dlaczego pozostały w niej tak mocno zakorzenione. Pyne być może zdarza się popadać w grafomanię, owszem - są fragmenty nieco rozwleczone, ale autorka nigdzie nie konfabuluje, a wszystkie przytaczane wnioski podparte są bogatą bibliografią. Ciekawe są również jej przemyślenia związane z metodologią nauki i rozwijaniem się dyscyplin, badających ewolucję człowieka. "Siedem szkieletów" to trochę taki trailer dla osób, zainteresowanych antropologią, ale szukających inspiracji i punktu zaczepienia do zgłębiania zagadnienia. Pozycja godna polecenia, napisana przyjemnym i lekkim językiem.

Dobra książka, ukazuje kulturowy aspekt pracy i odkryć paleontologów i odkrywców. Dlaczego niektóre ze skamieniałości stały się popularne, dlaczego niektóre są gwiazdami paleontologii? Autorka w świadomy sposób nawiązuje do literatury, kultury, obrazuje sposób przedstawiania odkryć ich popularyzacji. Z tej książki nie dowiecie się w formie wykładu o paleoantropologii (przynajmniej niezbyt wiele) ale właśnie o obrysie tej nauki, jej obrzeżach i otoczce.

Uwielbiam takie książki ;d <3
Świetnie napisana, inteligentnym i przystępnym językiem. Prowadzi nas w świat znaczących odkryć skamielin naszych ewolucyjnych przodków, oraz związanych z tymi odkryciami historii. Z tej książki, (będąc wcześniej, nie ukrywam, trochę zielona w kwestii dziedziny nauki- paleoantropologi, jakiej dotyczy ta książka) , podłapałam i przyswoiłam sobie wiele wartościowych pojęć z paleantropologią związanych. Np. W jaki sposób prowadzi się te wykopaliska, jak to wszystko wygląda (te środowisko itp.) oraz kolejne etapy składające się na dalsze "życie" takiej skamieliny. Od dawna chciałam poznać opisanych tu kluczowych przedstawicieli naszych ewolucyjnych przodków, ta książka na pewno otworzyła mi oczy na ich specyfikę i podmiotowość. Można się nawet, poczuć jak jeden z naukowców, towarzysząc tym wszystkim ciekawym i niezmiernie interesującym według mnie historiom odkryć i specyfikacji omawianych skamielin. Tym bardziej, iż na końcu podana została skamielina odkryta stosunkowo niedawno i będąca bardzo tajemniczym i zagadkowym obiektem, zawierając nawet przypis :"(do ustalenia"),co rozbudza wyobraznie i pozwala snuć własne przypuszczenia, co do znaczenia tego obiektu itd. Książkę tę nie należy traktować jak jakiś podręcznik naukowy do nauki paleoantropologi, ponieważ nie znajdziemy tam wyjaśnień związanych z terminologią i historią samych hominimów ich sposobu życia, środowiska itd. Więc nie nastawiałabym się na to, od tego są inne książki - podręczniki. Natomiast literatura tutaj zawarta skupia się na opisie konkretnych osobników i histori im towarzyszącym ; odkryciom, kontekstom z tym związanych oraz specyfice i charakterystyce, tychże skamielin.

Uwielbiam takie książki ;d <3

"Siedem szkieletów" brzmiało bardzo intrygująco i miało duży potencjał jako książka, która w dość ciekawy sposób zapozna nam z tytułowymi siedmioma szkieletami. Jednakże zawiodła mnie ona i przyznam, że wymęczyłam ją i końcówkę bardziej przejrzałam niż przeczytałam.
Zacznę od plusów - twardsza oprawa, ciekawy pierwszy rozdział dotyczący neandertalczyka i nieco obrazków. To chyba wszystko, bo jakoś nie pamiętam, abym znalazła coś jeszcze interesującego.
Minusów jest więcej. Na pewno źle mi z tym, że książka w większości składa się z cytatów i wszelkich stwierdzeń autorki. Mamy także niezbyt ciekawą historię szkieletów ze strony prasy, gdzie niektóre wątki rozchodzą się na kilka stron i stają się bardzo nużące. Niekiedy miałam też wrażenie, że nic nowego się nie dowiaduję i w kółko czytam o tym samym.
Miałam większe nadzieje związane z tą książką i szkoda, że nie zostały one spełnione. Jeżeli ktoś chciał sięgnąć po tę pozycję chcąc dowiedzieć się czegoś więcej o sławnych szkieletach hominidów, to odradzam. Nie dowie się niczego nowego i odkrywczego. Jedynie osoby zainteresowane ich odbiorem medialnym i postrzeganiem przez ludzi mogą być zadowoleni.

1985

Jestem totalnie zawiedziona. Czekałam na ciekawy wykład z paleoantropologii a dostałam produkt na żenującym poziomie. Ani to dla laików, ani dla profesjonalistów. Rzecz napisana koszmarnym językiem, często o charakterze plotkarskim. Autorka jest przekonana o swojej niebywałej wiedzy, co nie jest zgodne z rzeczywistością. Nie polecam.

Dosyć ciekawa ,ale drażni mnie kiedy autor dla powiększenia objętości książki wstawia cytaty i zawiłe komentarze , które moim zdaniem nie wnoszą nic ciekawego do opowiadanej historii. Dla cierpliwych.

• Popularnonaukowe

Lydia Pyne Siedem szkieletów. Historia najsłynniejszych ludzkich skamieniałości Zobacz więcej