Rick and Morty. Porąbana sztuka

Adrianna Zabrzewska
Rick and Morty telewizja

fajne dla osób, które interesują się rysunkiem/grafiką/animacją

fajne dla osób, które interesują się rysunkiem/grafiką/animacją

"Porąbana sztuka" to gratka dla każdego fana Ricka i Morty'ego i z myślą o nich została stworzona. W rickowskim stylu przybliża produkcję serialu, wskazując na popkulturowe inspiracje czy tłumacząc poszczególne motywy i rozwiązania. Ciekawie jest zajrzeć za kulisy produkcji i dowiedzieć się w jaki sposób powstają tak pokręcone pomysły grafików, scenarzystów i wszystkich pozostałych twórców. Fan serialu będzie ukontentowany. Smaczkiem jest fluorescencyjna okładka. Czad!

Współczesny rynek wymusza na twórcach, aby ich dzieła dostępne były w możliwe jak najszerszym spektrum mediów. Nie dziwi zatem, że popularny film, bądź kreskówka telewizyjna, przerabiana jest na komiks, grę komputerową, grę planszową, że pojawią się także publikacje książkowe. "Rick i Morty. Porąbana sztuka" to kolejny przykład takiego marketingowego działania.

Książka pokrótce przedstawia nam bohaterów występujących w dwóch pierwszych sezonach animacji "Rick i Morty" (na tę chwilę powstały cztery sezony). Oprócz głównych postaci jak Morty, jego rodzice Beth i Jerry, siostra Summer oraz szalony dziadek Rick mamy cała plejadę bohaterów drugoplanowych - zarówno tych dobrych jak i złych. Krótka charakterystyka, utrzymana stylistyczne w typowym dla serialu absurdalnym, a i często wulgarnym humorze, dopełniona jest ilustracjami, szkicami, a czasem jakimiś drobnymi uwagami twórców na temat procesu powstawania finalnego dzieła prezentowanego widzom w animacji. Cała plejada totalnie pokręconych kosmitów, fantastycznych wariacji na temat głównych bohaterów to nie wszystko. Nie zapomniano o niezwykłych przedmiotach, wynalazkach Ricka, a także o całej otoczce w postaci alternatywnych światów czy obcych planet. Na koniec zapodano kilka zdań o pracy nad scenariuszem oraz scenorysami - taki rzut oka na techniczną stronę produkcji.

Kto oglądał choć kilka odcinków "Ricka i Morty'ego" bez trudu odnajdzie w tej książce wszystkie ulubione motywy. Nie sadzę jednak, aby sama książka działała w drugą stronę, aby mogła zachęcić kogoś do obejrzenia animacji. To co działa w serialu, co nas śmieszy w pokręconych przygodach Ricka i Morty'ego bierze się nie tylko z fajnie nakreślonej fabuły, śmiesznych tekstów i tych odjechanych stworów wysypujących się z ekranu, ale także z gry aktorów podkładających głosy. Nawet najzabawniejszy tekst nieumiejętnie zagrany nie wzbudzi emocji. Druga sprawa to odniesienia do popkultury, sztuki i bieżącej polityki. Serial aż kipi nawiązaniami do kultowych dzieł filmowych i literackich. Kto obeznany jest z tematyką science fiction, ale i innymi dziełami popkultury bez trudu odgadnie inspiracje, którymi kierowali się twórcy. To część całej zabawy. W książce jest o tych inspiracjach też dosłownie kilka słów i przyznam, że dużo bardziej bawi oglądanie serialu niż wertowanie tej publikacji i nawet świecąca w ciemnościach oprawa nie zmienia tego stanu. Rzecz dla zatwardziałych wielbicieli.

• Komiksy
  • W kolejce