Alchemik

2017-01-01
2017-01-01
7 min.
Robert P. Lipski
lovecraft klasyka grozy opowiadanie weird fiction

Okładka książki Koszmary Hazel Heald, H.P. Lovecraft
Koszmary Hazel Heald, H.P. L...
Okładka książki Przejście Rafał Dębski, Konrad T. Lewandowski, Robert P. Lipski, Krzysztof J. Majewski, Paweł Marczewski, Michał Oracz, Krzysztof Piskorski, Łukasz M. Pogoda, Szymon Zaleski
Przejście Rafał Dębski, Konra...
Okładka książki O duchach opowieści prawdziwe Ryūnosuke Akutagawa, F. Anstey, E.F. Baconsky, Edward Frederick Benson, Ann Bridge, Charles Dickens, Richard Hughes, Jerome K. Jerome, Mór Jókai, Rudyard Kipling, Ladislav Klíma, Władimir Odojewski, Leo Perutz, Edgar Allan Poe, A.T. Quiller-Couch, Jean Ray, A.E.D. Smith, William Somerset Maugham, Bram Stoker, Herbert George Wells, Henry S. Whitehead, Oscar Wilde, Andre Pieyre de Mandiargues, Anatole le Braz
O duchach opow... Ryūnosuke Akutagawa...

W mojej podróży po wczesnych tekstach H.P Lovecrafta dokopałem się w końcu do nie tylko rzeczywiście pierwszego wydanego tekstu, ale i napisanego najwcześniej. Dziś już nieco zapomniane opowiadanie pisarz napisał w wieku koło 17, 18 lat.

Jest to bardzo ciekawa rzecz pod względem ewolucji twórczości autora. Swój nie powtarzalny styl Samotnik z providence posiadał już tutaj oczywiście został on trochę podrasowany przez lata jednak zdecydowanie czuć tutaj tą wyjątkowość. Co do samej treści to nie ma tu za wiele charakterystycznych dla pisarza motywów. Jest to opowiadanie dużo bardziej przypominające klasyczną twórczość Edgara Alana Poe. Mamy do czynienia z przedstawicielem opowieści Gotyckiej. Z charakterystycznych elementów możemy natknąć się tu na klątwę i bohatera wychowanego w samotności w starym zamku, ale nie uświadczymy tu żadnych kosmicznych, przedwiecznych tropów mitologii. Alchemik przez to trochę rozczarowuje, bo jest dość konwencjonalnym utworem grozy nie wyróżniającym się specjalnie niczym oprócz opisów. Doceniam twist na końcu tylko to trochę mało.

Amazing plot twist.

Amazing plot twist.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Warta zapoznania się z piórem 17-letniego Lovecrafta (1908. rok)

Warta zapoznania się z piórem 17-letniego Lovecrafta (1908. rok)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Krótkie opowiadanie, które zostało opublikowane w 1916 roku. Napisane 8 lat przed datą publikacji przez młodego Lovecrafta, jako jedno z pierwszych jego opowiadań. Dla chcących poznać początki mistrza grozy jest to pozycja obowiązkowa.

• Horror
  • USA