Ostatni lot

Muza
2020-06-03
2020-06-03
Paweł Wolak

Okładka książki Na tropie Węża. Prawdziwa historia seryjnego mordercy i mistrza oszustwa Charlesa Sobhraja Julie Clark, Richard Neville
Na tropie Węża... Julie Clark, Richar...

DNF

Książka kompletnie mnie nie wciągnęła. Dosyć szybko się poddałam.

DNF

Książka kompletnie mnie nie wciągnęła. Dosyć szybko się poddałam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jak dla mnie bardzo słaba książka. Praktycznie nic się nie dzieje. Bardzo nudne i męczące. Zakończenie też nie zadowala. Niby był potencjał i fajny pomysł, ale zabrakło akcji, która sprawiałaby, że aż chce się przewracać kartki. Nuda,nuda i jeszcze raz nuda. Zawiodłam się.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Spodziewałam się więcej sądząc po tym ile zachwytów o niej słyszałam. Od takich książek oczekuję takiego dreszczyku w trakcie czytania, a tutaj tego nie było. Bardzo długo czułam, że nie dzieje się tam nic i dopiero ostatnie rozdziały trochę przyspieszył.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Słabiutkie to było. Autorka jest nauczycielką, widać że mocno zaangażowaną w ruch #MeToo. Pomysł na fabułę nawet niezły ale wykonanie na poziomie nastolatki, która lubi pisać pamiętnik.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

zaczeło się bardzo obiecująco, rozkrecało się, trzymało w napięciu.... i nagle bum rozczarowanie! Zakonczenie moglo byc bardziej dopracowane, ale ogolnie nie bylo tragedii

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To historia kobiety, która wie, że żeby ukryć się przed toksycznym mężem, musi zwyczajnie zniknąć. Skrupulatnie się do tego przygotowuje i jest gotowa zrezygnować z wygodnego życia z pieniędzmi, byle tylko znów czuć się bezpiecznie. Ale wtedy jej mąż zmienia plany i jest o krok od odkrycia, co znajduje się w tajemniczej paczce, którą sobie wysłała.
Wtem spotyka inną zdesperowaną kobietę, a jedyne co musi zrobić, to oddać jej swoją tożsamość, a sobie przygarnąć jej nazwisko. Czy się odważy?

Jest duzo niedociągnięć w tej historii. Fajnie, że po odprawie nikt już nie sprawdza dokumentów. Ale po przylocie już tak. Tak samo z planami, by kupić bilety dalej - to wcale nie takie łatwe, jak sugerowała autorka. Ogólnie było mi bardzo żal Claire. Nigdy nie zrozumiem, jakim cudem tak wiele kobiet pozwala na podobne zachowania mężów/partnerów. Jako osobie, która się z tym nie spotkała, ciężko mi zrozumieć, czemu po prostu nie odchodzą. Ale wiem. Łatwo powiedzieć.
Niemniej historia obu Pań ciekawa, choć bardziej polubiłam Claire.
Podoba mi się też styl autorki, a książka pozbawiona jest nudnych wątków z czapy.

Wtem spotyka inną...

"Wszystko, czego kiedykolwiek chciałaś, jest po drugiej stronie strachu"

Pierwszy raz czytałam książkę, w której nagle i natychmiast zapada się wszystko. Zaczęło się bardzo obiecująco. Oto poznajemy Claire, żonę wysoko postawionego filantropa, syna sławnej, nieżyjącej już matki, pani senator. Tradycyjnie, z wierzchu, cud miód i orzeszki, a w środku tego małżeństwa, zgnilizna i przemoc fizyczna i psychiczna. Nie dziwota więc, że żoneczka ma dość i chce się uwolnić od przemocowego mężusia. Z jedyną przyjaciółką, jaką ma i o której mąż nie wie, obmyśla szatański plan ucieczki i "zniknięcia" całkowitego z radaru pana filantropa.

W tym samym czasie inna młoda kobieta również postanawia zniknąć z oczu pewnym ludziom, chociaż zupełnie z innych, diametralnie różnych powodów. Nie wiem jak wam, ale mnie ten "zaczyn" spodobał się bardzo. Zacierałam ręce z ciekawości i zniecierpliwienia i mruczałam sobie pod nosem "oj będzie się działo".

Niestety "dzianie się" pozostało w sferze moich marzeń. Ponieważ w momencie spotkania obu pań, siadło wszystko. Napięcie, akcja, jakakolwiek logika wydarzeń, kreacja postaci itd. W zamian dostałam tkliwą opowiastkę o tym jak strasznie los skrzywdził obie kobiety i nie było w niej ani trochę, "sensacji" ani "thrillera". Bardzo, bardzo przeciętna to lektura.

"Wszystko, czego kiedykolwiek chciałaś, jest po drugiej stronie strachu"

Nie urzekła mnie. Mimo iż zachowania głównych bohaterek były dość realistyczne, to cała ta historia jakoś mi się nie skleiła. Clare - taka niby babeczka przygotowana, ale nie miała ze sobą żadnej większej kasy na czarną godzinę. Eva - taka niby cwana i poszkodowana w jednym, a zostawiła mega ważne dokumenty w piwnicy. Cały ten Mąż - niby taki inteligentny, a zostawia po sobie mnóstwo śladów. I na końcu smaczek w postaci niby takiego groźnego gangstera, który widzi w domu swojego zbiegłego pracownika babkę podobną do tegoż pracownika i nic a nic jej nie robi, tylko uderza z nią w gadkę. Załamka. Ogólnie tragedii nie było, ale szłu też nie.

Zapowiadało się ciekawie, sam opis interesujący, ale książka nudna i bardzo rozwleczona. Na koniec czytałam już tylko po łebkach, pomijając kolejne opisy i nic nie wnoszące przemyślenia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mnie się podobała, nie przewidziałam wydarzeń.

Mnie się podobała, nie przewidziałam wydarzeń.

• Recenzenckie