Waleczne kobiety roku 1920

Iwona Kienzler Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
Bellona
2020-07-29
2020-07-29

„Waleczne kobiety roku 1920” to ciekawa pozycja skupiająca się nad wsparciem kobiet podczas konfliktu bolszewicko-polskiego. To, że wtedy wydarzył się cud nad Wisłą wie każdy ale jaką rolę w obronie kraju i pomocy dla wojska polskiego miały kobiety to już nie. O samych dowódcach wiemy dużo. O osobach takich jak Józef Piłsudski czy generał Rozwadowski, napisano wiele biografii. Jednak o bohaterskich kobietach – żonach i matkach już nie. To właśnie w tej książce mamy możliwość poznania historii takich kobiet jak: doktor Maria Zdziarska, hrabina Maria Tarnowska, Teresa Grodzińska, Helena Paderewska czy Aleksandra Piłsudska. To między innymi te kobiety przyczyniły się walnie to wsparcia polskich żołnierzy. Dzięki nim powstawały ochronki, szpitale czy szkoły kształcące późniejsze pielęgniarki. Część kobiet również wstępowała do oddziałów wojskowych zwanych Ochotniczą Legią Kobiet. Jednak stan wyposażenia ówczesnej polskiej armii był tragiczny, a jeszcze gorzej wyglądała sytuacja oddziałów kobiecych. Dzięki hojnemu wsparciu z Ameryki, dzięki Helenie Paderewskiej dostarczano wyżywienie i ekwipunek. Co ciekawe poznajemy tutaj postacie z imienia i nazwiska a nie jak w części opracowań jako bezimienne bohaterki.
Książka naprawdę interesująca, przedstawiająca dzieje polskich bohaterek. Szczególnie tych, które pochodziły ze wschodu z terenów dzisiaj znajdujących się na Ukrainie. Autorka wiele miejsca poświęciła sposobom w jaki kobiety mogły i przysłużyły się Ojczyźnie. Od zbierania środków na wyposażenie po zakładanie szpitali i szkół. Książka warta lektury. Szkoda tylko, że spora cześć tych bohaterek jest zapomniana. Najpierw komunizm, a później PRL walnie przyczynił się do tego. Czytajcie.

O kobietach, które brały czynny udział w drugiej wojnie światowej powstało już wiele książek. Wiemy też co nieco na temat kobiet, które dołożyły swoją cegiełkę do odzyskania nieodległości w czasie pierwszej wojny światowej. Niestety wciąż mało wiemy na temat bohaterskich Polek, które zdecydowały się bronić Ojczyzny w trakcie wojny polsko-bolszewickiej i dlatego takie książki jak ta są na wagę złota. A co dokładnie możemy znaleźć w książce? W pierwszym rozdziale autorka generalnie wspomina o tym w jaki sposób nasze rodaczki starały się pomagać walczącym za kraj. Drugi rozdział omawia różne aspekty egzystencji tzw. damskiego wojska czyli Ochotniczej Legii Kobiet. Trzeci opowiada o odważnych mieszkankach Płocka natomiast przedostatni o pielęgniarkach, sanitariuszkach, siostrach miłosierdzia i samarytanach. W tym rozdziale mamy szansę poznać sylwetki niezwykłych kobiet biorących udział w wojnie polsko-bolszewickiej m.in. doktor Marii Zdziarskiej, hrabiny Marii Tarnowskiej, Teresy Grodzińskiej. Ostatni rozdział opowiada o żonach polityków, które włączyły się czynnie w pomoc umęczonej Ojczynie- Michalinie Mościckiej i Helenie Paderewskiej ( założycielce Polskiego Białego Krzyża) a także Aleksandrze Piłsudskiej, która stała się w czasie wojny polsko-bolszewickiej dobrym duchem Józefa Piłsudskiego.
Zdecydowanie to lektura, którą absolutnie należy przeczytać. Ta książka to nie tylko szereg informacji, z którymi często czytelnik spotka się po raz pierwszy, ale znajdziemy w niej ciekawostki tyczące się bohaterskich kobiet. Niestety niektóre z bohaterek wciąż są zapomniane, a szkoda, bo mogą stać się wzorami do naśladowania także dla współczesnych.
Książka Waleczne kobiety roku 1920 jak zwykle została napisana ciekawie a przez to czyta ją się z największą przyjemnością. Dzięki niej czytelnik może uzmysłowiać sobie jak wiele zawdzięczamy kobietom, które w różnoraki sposób włączyły się w obronę naszej Ojczyny. Nie czekały na rozwój sytuacji z założonymi rękami, ale starały ze wszystkich sił by pomóc swoim ojcom, braciom, mężom lub synom w ochronieniu świeżo odrodzonej Polski.
Na mnie niniejsza książka zrobiła ogromne wrażenie. Nie sądziłam, że wkład Polek w wojnę polsko-bolszewicką był tak wielki i nie umniejszając naszemu wojsku, ale kto wie jaki byłby wynik starcia z wrogiem gdyby nie nasze krajanki…
Waleczne kobiety roku 1920 to książka godna polecenia. Oto przyszedł czas by z zapomnienia wydobyć bohaterskie postaci, które zasługują na pamięć i nasz szacunek.

• Historyczne mniej lub bardziej
  • E-Booki