Przed katastrofą

2017-01-11
2016-05-31
Katarzyna Różycka

Odpowiedź, której nie znamy

Całkowicie przypadkowo wybrana książka. Bardzo dobrze napisana. Początek historii do przewidzenia. Krótki lot, katastrofa i tylko dwoje ocalałych ludzi. Dziecko i mężczyzna, który staje się bohaterem.
Śledztwo trwa a Scott Burroughs, malarz i dość przypadkowy pasażer na pokładzie, z bohatera staje się czarną owcą.
Wiadomo, że to fikcja literacka, ale w książce przeraziła mnie rola mediów oraz tego do jakich machlojek i nadinterpretacji są w stanie posunąć się dziennikarze byle tylko zdobyć, bądź podtrzymać temat.

Wiadomo, że to fikcja literacka, ale w książce przeraziła...

Uwielbiam tego typu opowieści, które skupiają się na ludziach, na ich myślach, na wydarzeniach z nimi nierozerwalnie związanych, na nieuchronności i nie dającym się cofnąć czasie, zamiast na taniej i powtarzalnej sensacji.
"Przed katastrofą" jest książką na wskroś nietypową, wywlekającą ludzką naturę, która momentami jest zachwycająca, a momentami jest jak świerzb na zdrowej skórze. Niestety książka jest mocno nierówna, z pełnego podziwu zachwytu na początku w połowie słabnie, mimo to jestem gotów jej bronić, bo poruszyła gdzieś w środku moje struny wrażliwości i kończyłem z żalem.

Zaczęło się fajnie i ciekawie, ale później fabuła się rozwodniła i doprowadziła do bardzo niesatysfakcjonującego finiszu. Szkoda.

A mogła to być całkiem interesująca książka, mogła, ale dla mnie nie była. Początek był nawet ciekawy chociaż o tym, że samolot spadnie wiemy jeszcze przed jego startem. Najciekawszym fragmentem z całej książki dla mnie był ten, w którym Scott razem z chłopcem płynęli przez wiele kilometrów do brzegu. W całej reszcie można się po prostu zgubić. Zupełnie mnie ta książka nie zachwyciła.

Ocena 3 oznacza "słaba" - i taka też jest ta książka. Męczy bardzo powolną akcją, wieloma wątkami i historiami postaci, które nie mają absolutnie żadnego znaczenia dla fabuły i samej zagadki tytułowej katastrofy. Można by przeczytać sam początek oraz koniec i bawić się równie "dobrze". Liczyłem chociaż na ciekawe zakończenie, ale tu też się zawiodłem. Sztampowa historia, która zupełnie nie sprawdza się jako książka. Plus za angażujący początek i element humorystyczny w tytule, który oddaje jakość książki.

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

Męczyłam się, żeby dobrnąć do końca. Początek dobry, a potem wszystko rozeszło się w cały świat. Nagromadzenie bohaterów, w których gubiłam się cały czas, niezliczone niepotrzebne opisy (jak opis wózka inwalidzkiego matki drugiego pilota),atakująca ze wszystkich stron polityka, która w ogólnym zakończeniu książki nie miała żadnego znaczenia, niedopowiedzenia; mimo że przeczytałam książkę wiele kwestii wciąż wydaje się dla mnie niejasnych i mnóstwo refleksji nad sensem życia, technologią... Gdyby książka miała dotyczyć jedynie katastrofy samolotu jej treść zmieściłaby się w mniej niż stu stronach.

Czuję, że kiedyś powstanie film na podstawie tej książki. Hollywood lubi takie scenariusze

Mnogość wątków i ich przeplatanie strasznie mnie wymęczyła.

Mnogość wątków i ich przeplatanie strasznie mnie wymęczyła.

fajna powieść, o ludzkich emocjach. zapadła mi w pamięci.

fajna powieść, o ludzkich emocjach. zapadła mi w pamięci.

• Audiobooki
  • 2017

Dodaj cytat z książki Przed katastrofą