Operacja Dżannah

Adam Ubertowski Wydawnictwo: Oficynka kryminał, sensacja, thriller
Oficynka
2020-01-01
2020-01-01

Hmmm powoli się rozkręca i kręci i kręci no i kończy.

Hmmm powoli się rozkręca i kręci i kręci no i kończy.

Książki sensacyjne z reguły kojarzą nam się z wartką i napiętą akcją, gdzie jedna scena goni drugą nie dając chwili na oddech. Tutaj tego nie ma. Wszystko jest przemyślane, sprawia, że czytelnik sam angażuje się w historię. Nie znajdziemy tu zbędnych opisów i przydługich dialogów. Cała historia ma swój sens i daje do myślenia. Zwłaszcza sytuacja uchodźców, to co w sobie kryje, a czego my nie wiemy na pierwszy rzut oka. Tak jak na początku pisałam, nie miałam oczekiwań do tej książki, stwierdziłam, że po prostu przeczytam. Tak jak nie było szaleństwa i szybkiej akcji, tak było zaskakujące zakończenie, dobitne i mocne sceny, które potrafią wbić w fotel. Jest to książka, którą chętnie polecę fanom sensacji i kryminału. Moja już przekazana dalej, właśnie dla takiego fana.

Ostatnio skończyłam książkę pt. "Operacja Dżannah" co prawda opis mnie zaciekawił i to bardzo, to dopiero w trakcie dowiedziałam się, że to już trzeci tom przygód Walkera, byłego oficera służb specjalnych, na szczęście bez znajomości poprzednich części, ta mnie wciągnęła i mam ochotę nadrobić poprzednie części, ponieważ styl pisarski autora jest naprawdę fajny I ciekawy. Co prawda nie ma tu wartkiej akcji ale mimo to książka ciekawa, lecz tempo mogło by być troszkę szybsze, za to zakończenie prawie mnie zrzuciło z fotela, polecam przeczytać opis książki, może i wam się spodoba i zachęci do sięgnięcia po tą właśnie książkę. Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Oficynka.

Fala uchodźców zalewa Europę. Czujące zagrożenie społeczeństwo zaczyna wpadać w panikę, a rządzący podejmują kolejne nieskuteczne działania w celu poprawy sytuacji. Nasilają się również ataki terrorystyczne, a zgrupowania polityczne coraz częściej stają się celami ataków szaleńców. Wtedy na pomoc wezwany zostaje najlepszy z najlepszych - "jednoosobowa armia" - Walker. Mężczyzna ma za zadanie powstrzymać falę emigrantów i sprawić, by do kraju trafiały tylko jednostki, które są zdolne do pracy i wspomogą gospodarkę kraju. Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się być całkiem prosta dla tak doświadczonego mężczyzny, szczególnie gdy sam wybiera sobie ekipę, z którą będzie walczył o wspólne dobro...

Bardzo dobrze czytało mi się tę książkę. Akcja rozwijała się powoli, jednak było czuć napięcie i ten dreszczyk niewiedzy podczas czytania niektórych scen akcji. Przez większość książki zadawałam sobie pytanie: "Jakim cudem oni jeszcze żyją?" :)
Moim zdaniem autor bardzo umiejętnie wykreował głównych bohaterów, więc udało mi się polubić nawet niektórych z nich. Wyobraźcie sobie, jakie było moje zdziwienie, gdy odkryłam, że w książce znajdują się nawiązania do poprzednich książek z przygodami Walkera. Na to nie byłam gotowa. Trochę zbiło mnie to z tropu, ponieważ nie miałam pojęcia, że jest to trzecia część cyklu przygód byłego oficera jednostek specjalnych. Historia te jednak zainteresowała mnie na tyle, że z chęcią nadrobię poprzednie części przygód Walkera.

P.S. Polecam jako lekturę na wolny wieczór, czy przyjemne spędzenie popołudnia

"Operacja Dżannah" to już trzeci tom przygód Walkera. Przyznam, że wcześniejszych nie czytałam i nie miałam o nich pojęcia.
Ogromna fala uchodźców zalewa Europę i rodzi się ogromny konflikt. Uciekając ze swoich krajów przed straszna biedą, w celu lepszego życia trafiają w coś jeszcze gorszego. Ktoś pomaga ludziom przedostać się do Europy, czerpiąc z tego ogromne pieniądze. Ich ucieczka to droga przez cierpienie. Okrucieństwo, a nawet śmierć w trakcie podróży i straszne traktowanie byle dotarli do celu nie ważne, jakim kosztem. Pojawia się coraz więcej zamieszek, a co za tym idzie obwiniani są rządzący za swoje nieskuteczne działania wobec całej emigracji. Czytamy tu przede wszystkim o skutecznych strategiach i planach działania. Walker to taki "superbohater" w tej historii. Musi się zmierzyć z okrucieństwem i wykazuje się niesamowita odwagą i zorganizowaniem. Nie ma tutaj szybkiej akcji, są za to sceny, które mrożą krew w żyłach i przerażają. Widzimy co się dzieje i w jaki sposób są traktowani ludzie. To wystarczy aby nadać tej historii emocjonujacy rozwój wydarzeń. Książkę czyta się szybko, fabula jest ciekawa. Mało kiedy poruszany jest temat emigracji w książkach, dlatego bardzo mnie zaciekawiła i ciężko było odłożyć lekturę. Zakończenie jest bardzo zaskakujące. Mi się podobało chyba czas nadrobić poprzednie książki autora. Jest mało dialogów, sceny walki są bardzo realistycznie opisane jest ciekawie i myślę, że warto sięgnąć po tą ksiażkę. W końcu ten temat dotyczy nas wszystkich.

Pełna recenzja na: https://atramentowe.wordpress.com/2021/06/13/operacja-dzannah-adam-ubertowski/

Po raz kolejny historię napisaną przez Adama Ubertowskiego pochłonęłam w chwilę. Problemy poruszane w głównych wątkach są na tyle aktualne, że czytelnik zaczyna się zastanawiać, czy to jeszcze fikcja literacka, czy może już prawdziwa historia. Niewątpliwie główny problem poruszany w książce jest prawdziwy - nie ma osoby, która nie słyszałaby o falach uchodźców, którzy masowo przybywają do Europy. Każdy też wie, w jakich warunkach żyją i po co do nas przypływają. Czy jednak na pewno wiemy, jak ten precedens się rozpoczął? Czy znamy jego podstawy?

„Operacja Dżannah” bywa momentami dosyć zagmatwaną historią. Jest sporo wątków, które na pierwszy rzut oka się nie łączą ze sobą, jednak bohater usilnie je rozpracowuje. Nie wiem, czy przez to opowieść nie stała się zbyt zagmatwana i zbyt… oderwana od rzeczywistości. Bo czy faktycznie jeden mężczyzna z piątką pomocników byłby w stanie rozwiązać aż trzy globalne, światowe problemy?

Książka Adama Ubertowskiego okazała się świetną lekturą na wolny wieczór. Czytało się ją szybko, a styl autora wciągnął mnie bez reszty. Warto jednak podkreślić, że aby w pełni zrozumieć bohatera i jego historię, należy najpierw przeczytać „Syndykat” oraz „Trzecią wyspę”.

Dla kogo jest ta książka?
Książkę polecam wszystkim, którzy lubią historie, w których ciągle się coś dzieje. Tu na pewno nie będzie wiało nudą! Mimo że nie jest to książka, o której nie można zapomnieć, to niewątpliwie można ją zaliczyć do bardzo udanych pozycji, a fani kryminałów i sensacji będą zadowoleni. Polecam wszystkim: i starszym, i młodszym, i kobietom, i mężczyznom!

"...lepiej żyć jeden ro jak lew, niż tysiąc lat jak owca."
Zapraszam na moją opinię

"...lepiej żyć jeden ro jak lew, niż tysiąc lat jak owca."
Zapraszam na moją opinię

Zgłaszając się do recenzji "Operacji Dżannah" nie miałam świadomości, że jest to już trzeci tom opisujący przygody najemnika Walkera, ale sądzę, że nieznajomość pierwszego i drugiego nie wpływa jakoś szczególnie na odbiór tej części i śmiało, można czytać jako osobną powieść.

"Operacja Dżannah" to przerażający obraz pokazujący, do jakich poświęceń są gotowi ludzie, uciekając za swoich krajów przed biedą i nieludzkim wyzyskiem. Po drugiej stronie stoi ktoś, kto zbija olbrzymią fortunę "pomagając" im przedostać się do upragnionej Europy, nie zważając przy tym na straty w ludziach, a niejednokrotnie mordując ich w drodze do celu.
Autor, dosadnie opisując ten proceder, zmusił mnie do refleksji nad życiem tych ludzi, którzy nie dotarli do bram Europy, a jak im się to udało, zostali stłoczeni w obozach uwłaczających ludzkiej godności, gdzie głód, brud, gwałt i morderstwa są na porządku dziennym. Żal, niemoc i niezgoda na taki proceder spowodowała wiele łez wylanych nad losem tych ludzi. Czuję się bardzo przytłoczona tą opowieścią, długo ją "odchorowywałam".

Książka została zakwalifikowana do gatunku sensacji. Niby wszystko ok, ale nie liczcie na to, że tempo akcji jest zawrotne. Większość fabuły to raczej planowanie, omawianie strategii i oczekiwanie na rozkazy. Akcja rusza z kopyta dopiero po połowie książki, gdy dochodzi do głównego starcia.
Finałowa scena robi niesamowite wrażenie, jednak samo zakończenie w moim odczuciu jest mocno przekombinowane.
Spora ilość postaci wymaga sporo skupienia, łatwo ich pomylić- szczególnie ludzi z tajemniczego Syndykatu. Przyznaję, niejednokrotnie miałam problem rozróżnić, kto jest kim w całej tej układance, ale zwalam to na karb swojej nieuwagi.

Pomysł na fabułę bardzo dobry. Ogólnie książkę czyta się szybko, napisałabym, że przyjemnie, ale byłoby to sporym nietaktem z mojej strony. Nie pozwala się samemu sobie odłożyć książki na bok, bez poznania zakończenia. Rosnące z każdą stroną napięcie powoduje szybsze bicie serca i "gęsią skórkę" na ciele.

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością pana Ubertowskiego, ale myślę ze nie ostatnie. Z dużą ciekawością sięgnę po poprzednie powieści tego autora.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak.
Poruszony temat uchodźców i przekaz, jaki widzimy codziennie w telewizji, czytamy o tym w prasie, niesamowicie smuci i budzi skrajne emocje. Opisy działań najważniejszych przywódców świata przerażają, i zmuszają niejednokrotnie do zmiany własnego zdania.

POLECAM...

❗❗❗Recenzja❗❗❗
Dziękuję za powieść wydawnictwu Oficynka i pani Dominice Smoleń, która wybrała mnie do recenzji.
,,Operacja Dżannah” to burzliwa historia mówiąca, że jesteśmy w stanie zrobić wszystko by się ratować. Nigdy nie miałam okazji czytać książek z tego wydawnictwa jak i autora. Główny bohater musi stanąć przed wyzwaniem, na które czekał całe życie. To była jego szansa. Tak uważał. Najbardziej współczułam mu, że musiał patrzeć na tych wszystkich ludzi, którzy ratowali się i swoje rodziny. Przedstawia prawdziwe życie, jednak my nie zawsze jesteśmy o tym przekonani. Przecież to prawdziwa historia, tylko o tym się nie mówi.
Zamknięci uchodźcy, to złe, ale niczym nie różni się od obozu koncentracyjnego. Walker był święcie przekonani, że będą widoczni, ale skoro uciekają to czemu mieli by być widoczni? Jednak to nie było najgorsze, bo przeraziła mnie naga kobieta w klatce. To było niedorzeczne, jednak powieść sprawiła, że czułam się jak bym wszystko obserwowała. Zakończenie książki to coś co pokazuje nam dalszą część, jednak nie byłam pocieszona końcem. Wszystko mogę opisać jednym słowem, bo nie jestem zdolna by powiedzieć coś więcej. To koszmar, w którym nie chciałabym brać udziału. Pokazuje nam prawdziwe życie, o którym my rodacy nie mamy pojęcia. Gdzieś na świecie właśnie tacy ludzie potrzebują pomocy, ale nie każdy ma odwagę by im pomóc.

❗❗❗Recenzja❗❗❗

W “Operacji Dżannah” nie znajdziecie pędzącej akcji, która co chwilę będzie was zaskakiwać. Otrzymacie za to skrupulatne planowane rozwiązanie problemu. Krok po kroku Walker będzie rozgrywał kolejne etapy powierzonego mu zadania. Przyznaję się, że cały czas czekałam na przyspieszenie akcji. Denerwowało mnie powolne tempo. A jednak ta historia wciągnęła mnie i pokazała, że dobra powieść sensacyjna, to nie tylko liczne strzelanki, podczas których trup ściele się gęsto, a krew tryska na prawo i lewo. Tu autor zastosował metodę stopniowego podsycania ciekawości u czytelnika. Czytelnik z każdą przeczytaną strona coraz bardziej angażuje się emocjonalnie, pragnie by sprawcy zostali w końcu złapani i ukarani. Wszystko rozstrzyga się w zakończeniu, które wbija w fotel i pozostawia po sobie mnóstwo pytań.

Polecam wam książkę “Operacja Dżannah”. Ta historia skłoni was do refleksji nad problem uchodźców. Czy zawsze ludzie przybywający do Europy w poszukiwaniu lepszego życia zawsze będą uchodźcami? A może jest to kontrolowana przez przestępcze organizacje emigracja, na której można zarobić ogromne pieniądze?

• Maj 2021
  • Storytel