Naucz się kochać wysoką wrażliwość. Ćwiczenia

Okładka książki Naucz się kochać wysoką wrażliwość. Ćwiczenia Elaine N. Aron
Okładka książki Naucz się kochać wysoką wrażliwość. Ćwiczenia
Elaine N. Aron Wydawnictwo: Feeria nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Feeria
2020-07-01
2020-07-01

Ciężko mi oceniać tą książkę, część zadań całkowicie ominęłam, ponieważ albo ich nie rozumiałam albo nie były dla mnie odpowiednie albo uznałam je za bezsensowne. Właściwie tylko parę było takich z których coś wyniosłam. Raczej nie polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pani Elaine N. Aron moim zdaniem łączy w swoich książkach szybsze przeciążenie układu nerwowego z wrażliwością jako cechą, a to nie zawsze idzie ze sobą w parze. Można być osobą, która ulega szybszemu przemęczeniu z powodu nadmiaru bodźców, a jednocześnie być mało wrażliwym jeśli chodzi o emocjonalność. Dlatego też rozsądnym wydaje mi się podchodzenie do książek tego typu jak i do koncepcji "wysokiej wrażliwości" krytycznie. Z jednej strony myślę, że chodzi tutaj w dużej mierze o nazewnictwo, a z drugiej że problem tkwi głębiej, bo wymieszane są tutaj różne rzeczy i wychodzi z tego taki popkulturowy misz-masz, który niekoniecznie zawsze ma odzwierciedlenie w tym, jak faktycznie się sprawy mają.

Ta książka w formie ćwiczeń to doskonałe uzupełnienie merytorycznej treści dwóch wcześniejszych propozycji autorki E. Aron, czyli "Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza" oraz "Wysoko wrażliwi i miłość".  Tak naprawdę  można naprzemiennie czytać te książki. Autorka w tym wydaniu na szczęście powraca skrótowo do wcześniej przedstawionych treści, także spokojnie, jeśli ktoś dwóch wcześniejszych tomów nie czytał, nic nie traci, niemniej, w poprzednich obszerniej przedstawiony jest temat.

Mimo konkretnej objętości książki, treści czytałam niezwykle szybko i z żywym zainteresowaniem. Pragnę podkreślić, że absolutnie nie jestem fanką podejmowania ćwiczeń psychologiczno — rozwojowych, tak tutaj chętnie się zatrzymywałam przy poleceniach i jeśli nawet nie wykonywałam ich wszystkich skrupulatnie, tak całościowo oceniam, że treści tej lektury dały mi osobiście bardzo wiele do przemyślenia.
Najbardziej pomocnym rozdziałem, na którym skupiłam swoją uwagę, był dotyczący dzieciństwa oraz relacji z rodzicami i najbliższymi, który opierał się na reinterpretacji mojej przyszłości właśnie w kontekście tych pierwszych i kluczowych kontaktów z ludźmi i tworzenia z nimi więzi oraz relacji. Drugim pomocnym, a na pewno uświadamiającym rozdziałem, był z zakresu rozpoznawania rodzajów nieśmiałości oraz źródeł jej pochodzenia. Treści lektury pomogły mi również zrozumieć i rozróżnić, czy moja wrażliwość wynika z powiązań genetycznych, czy na jej pogłębienie miało współudział środowisko.
W moim odczuciu najmniej przydatnym i ciekawie przedstawionym rozdziałem, był ten ostatni, który odnosił się do teoretycznego przedstawienia oraz praktycznego wprowadzenia zagadnień z tworzenia grup dyskusyjnych WWO.

Jak wspomniałam, po drodze nie wykonywałam wszystkich ćwiczeń, ale zbierając do kupy całość książki, uważam, że treści może nie okazały się o tyle odkrywcze, co niezwykle systematyzujące dotychczasową wiedzę, a na pewno porządkujące w głowie zebrane doświadczenia i normalizujące zachowania, oraz towarzyszące im uczucia związane z lepszym i głębszym rozumieniem codziennego funkcjonowania w wysokiej wrażliwości i z wysoką wrażliwością.

Wrażliwość siła a nie wada!

Ćwiczenia zawarte w książce Elaine N. Aron pozwalają postrzegać własną wrażliwość jako drogocenny dar, pomocny w zaleczeniu ran, które hamują dalszy rozwój i funkcjonowanie. Mamy sobie uzmysłowić, że bycie wrażliwym nie jest wadą. Ta właśnie wrażliwość może służyć licznym celom, ale może również w pewnych okolicznościach stać się utrudnieniem. Jednak dzięki tej książce, na podstawie ćwiczeń w niej zawartych, opracowanych na kanwie wielu lat doświadczenia autorki z osobami z WWO mamy szansę na uwolnienie się od poczucia krzywdy, a jednocześnie rozwijaniu własnych zdolności wynikających z wrażliwości. Ma na celu, aby pomóc nam przejść przez proces, który uświadomi jak dużo w nas czasem złych, mylnych przekonań na swój temat, a następnie wyeliminować je ze wszystkich często nieświadomych reakcji emocjonalnych oraz ze świadomej części naszego umysłu. Dzięki niej poznajemy znaczenie wrażliwości w naszym życiu, jak o siebie zadbać. Mamy możliwość od nowa nauczyć się analizować swoje życie, zwłaszcza wszystkich porażek, właśnie w kontekście wrażliwości, uzyskamy cenną pomoc w zaleczeniu traum z przeszłości, a jednocześnie zintegrować wrażliwość z poszczególnymi aspektami naszego życia.

Ćwiczenia te zostały stworzone w nurcie psychologii głębi, by pewne aspekty naszej osobowości nauczyć się ignorować lub całkowicie o nich zapomnieć. Większość z zawartych w książce ćwiczeń polega na opisaniu tego, co czujemy, coś na wzór dziennika uczuć, co pozwoli na przyjrzenie się swoim uczuciom. Dajemy sobie czas i niejako przyzwalamy na obserwację własnych emocji, bez względu na to, jakie są. Zawarte na końcu każdego ćwiczenia wnioski pozwalają nam podsumować to, co w nas się zadziało, jakich emocji doświadczaliśmy podczas wykonywania ćwiczenia, a co za tym idzie zmuszają nas do refleksji nad skutkiem tego ćwiczenia oraz możliwością jego wykorzystania w życiu.

Podręcznik przeznaczony jest dla pojedynczych osób i grup, pomoże zidentyfikować cechę WWO w sobie, pielęgnować nowy, pozytywny obraz siebie, na jaki zasługujemy, by móc przeżywać pełniejsze i bogatsze życie. Dzięki tej książce będziemy w stanie:
• Zidentyfikować swoją specyficzną wrażliwości za pomocą testów samooceny
• Przeformułować przeszłe doświadczenia w bardziej pozytywnym świetle
• Zinterpretować sny i odnieść je do swojej wrażliwości
• Radzić sobie z nadpobudliwością poprzez relaksację, oddychanie i techniki wizualizacji
• Opisać swoją cechę podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub niesympatycznemu członkowi rodziny, nowemu przyjacielowi, lekarzowi lub terapeucie

Wykonując ćwiczenia w niej zawarte, zaczniemy budować nowy obraz siebie, który poskutkuje w przyszłości zdobyć bezcenną równowagę. I bez wątpienia, zdamy sobie sprawę z tego, że wrażliwość jest siłą, a nie wadą.

cała recenzja na stronie: http://autorzy365.pl/wrazliwosc-sila-a-nie-wada_a6667

Wrażliwość siła a nie wada!

Słyszałeś, słyszałaś kiedyś stwierdzenie: nie przejmuj się, co ty jesteś taka wrażliwa, nie dramatyzuj... jeśli tak, byc może należysz do osób wysoko wrażliwych. Ale wcale nie musisz się tym martwić. A wręcz przeciwnie. Ludzie WWO, to osoby mocniej czujące, silniej przeżywające, bardziej emocjonalne. Takie osoby mogą mieć inny próg odczuwania bodźców fizycznych, bólu, zapachu itp. Nawet reakcja na kofeinę czy alkohol moze być silniejsza. Nie zawsze jednak jest to powód do trosk. Kiedy już wiemy, że jesteśmy wysoko wrażliwi, przychodzi pora, aby nauczyć się traktować ten zespół cech jako atut. Mogłoby się wydawać że to mało prawdopodobne. Kiedy jesteś WWO możesz być postrzegany jako słaby osobnik o wątłej psychice. Ale wtedy z pomocą może przyjść właśnie z pomocą książka Elaine N. Aron " Naucz sie kochać wysoką wrażliwość ".
Już od pierwszych stron autorka kieruje swoje słowa bezpośrednio do czytelnika. Traktuje go jak partnera w rozmowie, jak swojego pacjenta. Za pomocą wielu testów i ćwiczeń badaczka uświadamia czytelnikowi jakiego rodzaju wrażliwość on posiada, w jakim stopniu jego organizm jest bardziej czuły. Dzięki tej świadomości łatwiej jest poznać siebie i zacząć myśleć o swojej wrażliwości jak o zalecie. Bowiem wieksza emocjonalność nie musi być złą cechą a jedynie zespołem predyspozycji do głebszego odczuwania, a te mogą stać się atutem. Autorka dzięki odpowiednim ćwiczeniom pomaga odkryć siebie.
Nie jest to książka, ktorą sie czyta "od deski do deski". To jest pozycja, z którą się pracuje przez dłuższy czas. Dlatego nie jest łatwo ją tak po prostu zrecenzować. Ale jeżeli jesteś osobą wrażliwą i chcesz nauczyć się z tego korzystać, albo masz kogoś takiego w swoim otoczeniu i zastanawiasz się jak go zrozumieć, to polecam sięgnąć po tę pozycję

Ukazanie się przed laty książki pt. „Wysoko wrażliwi” autorstwa amerykańskiej psycholog klinicznej Elaine N. Aron wywróciło do góry nogami życie ok. 20% społeczeństwa. Właśnie tyle, według badaczki, stanowią tzw. WWO, czyli wysoko wrażliwe osoby. Jak przyznaje sama Aron, dotychczas wysoka wrażliwość była postrzegana jako słabość i defekt – innymi słowy – jako cecha negatywna i niepożądana. W związku z powyższym wspomniana jedna piąta populacji żyła w nieświadomości, mierząc się codziennie z brakiem zrozumienia ze strony tzw. nie-WWO, ale również siebie samych. I właśnie w tym momencie Elaine N. Aron, sama będąc wysoko wrażliwą, postanowiła położyć temu kres, publikując swoje badania.

Niedawno ukazała się trzecia część serii o wysoko wrażliwych, będąca dopełnieniem dwóch poprzednich. „Jak pokochać wysoką wrażliwość. Ćwiczenia”, bo o tym wydawnictwie mowa, to kompleksowy kurs polecany dla każdego WWO i nie tylko! Książka ta podzielona została na jedenaście rozdziałów, gdzie każdy z nich skupia się na innym aspekcie wysokiej wrażliwości, jednocześnie wszystkie się ze sobą łączą i dopełniają. Każdy zestaw ćwiczeń poprzedzony jest teoretycznym wstępem i przykładami. Czytając tę publikację ma się poczucie, iż żadne z zadań nie znalazło się w książce przypadkowo – każde z nich jest przemyślane i ma konkretny cel. Ponadto pod każdym poleceniem jest miejsce na własne notatki, a wszystkie ćwiczenia opatrzone są komentarzem bądź wnioskami sformułowanymi przez badaczkę, które mają pomóc czytelnikowi w lepszym zrozumieniu realizowanych poleceń. Warto wspomnieć, iż Aron, przygotowując ćwiczenia i testy, kierowała się potrzebami swoich pacjentów, a polecenia, które zawarła w książce, wykorzystuje na prowadzonych przez siebie terapiach dla WWO, stąd w publikacji można znaleźć ćwiczenia dla osób indywidualnych, par oraz grup.

Książka „Naucz się kochać wysoką wrażliwość. Ćwiczenia” nie jest coachingowym bełkotem – to konkretna dawka pożytecznej psychologicznej wiedzy popartej wieloletnimi badaniami naukowymi Aron i jej kolegów po fachu. Książka ta to lektura OBOWIĄZKOWA dla każdego WWO, a także dla każdego, kto WWO nie jest, ale może mieć wysoko wrażliwą żonę, przyjaciela, córkę, brata czy ucznia. Prezentowane przez amerykańską psycholog treści są jakże potrzebnym i wartościowym głosem, który, na szczęście, z każdym rokiem przybiera na sile. Nie zostaje mi nic innego, jak szczerze polecić również Wam podróż po niesamowitym świecie wysoko wrażliwych osób.

• Psychologia
  • Psychologiczne