Natka i zbuntowany królik

Okładka książki Natka i zbuntowany królik Ruth Quale
Okładka książki Natka i zbuntowany królik
Ruth Quale Wydawnictwo: Wilga Cykl: Natka (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Natka (tom 1)
Wilga
2020-09-30
2020-09-30
dzieci królik literatura dziecięca dla dzieci

Natka jest tak naprawdę wcieleniem kilkulatka, który jest niesforny, szczery do bólu, ma duże poczucie niesprawiedliwości, lekko pokręcone poczucie dobra i zła oraz spore pokłady niecierpliwości. Ale wszystko z najlepszymi intencjami i największym sercem. Czyli też cała moja Natka.

Dużym plusem serii są ilustracje Julii Christians. Dzieci uwielbiają takie przerwy na oddech, więc będą zadowolone. To książeczka dla każdego powyżej czwartego-piątego roku życia, który lubi się śmiać i chce osiągnąć jeszcze więcej świątecznego klimatu.
Więcej na: https://konfabula.pl/seria-o-natce-ruth-quayle/

Kto jeszcze nie zna Natki niech żałuje. To dziewczynka z charakterkiem, z którą nie sposób się nudzić. Uparta, zawzięta, ale przy tym ciepła i wesoła.

Czego pragnie Natka? Otóż Natka pragnie mieć zwierzątko i uważa, że to niesprawiedliwe, że niektórzy mają ich nawet za dużo a ona nie ma ani jednego.
A największa niesprawiedliwość jest wtedy gdy jej starsza siostra dostaje na urodziny najprawdziwszego królika 🐰.

A dlaczego dziewczynka nie lubi Wróżki Zębuszki? Co będzie w stanie zrobić by nie stracić ruszającego się zęba? Czy list, który napisała do wróżki zaskutkuje?

Jest jeszcze kwestia zraszacza. Czemu Natce tak na nim zależy? Co takiego wykombinuje by dostać się do ogrodu dziewczynki, w którym jest wymarzony zraszacz? Czy starczy jej dnia na zadawalaniu koleżanki? Co takiego będzie w stanie zrobić by dopiąć swego? I jak odegra się na koleżance, która wg Natki wcale nie jest miła i uprzejma?

Zapraszam Was do świata tej małej buntowniczki . Do świata gdzie uśmiech nie zejdzie Wam z twarzy.

A największa niesprawiedliwość jest wtedy gdy jej starsza siostra dostaje...

Natka uważa, że życie jest totalnie niesprawiedliwe. Od zawsze marzy o własnym zwierzątku, a wszyscy dookoła mają swoje zwierzęta tylko nie ona. Nawet jej siostra dostała na urodziny króliczka. Dlaczego życie musi być takie niesprawiedliwe? - myśli dziewczynka. Na dodatek to nie jest jej jedyny problem! Co zrobić kiedy wypada ząb, albo gdy rodzice nie chcą kupić zraszacza do ogrodu, bo ogród jest za mały?

Brzmi świetnie, prawda? Ja sama się przy niej uśmiałam. Krzysiowi bardzo podobały się przygody Natki, ale myślę, że jeszcze bardziej spodobają się dzieciom w wieku przedszkolnym i starszym. Książeczka ta idealnie sprawdzi się przy nauce czytania ponieważ na pojedynczych stronach nie jest zbyt dużo tekstu, a litery są bardzo duże. Ilustracje są czarno-białe, ale niezwykle pomysłowe i przykuwają wzrok dzieci. Natka to ciekawska i sprytna bohaterka, którą bardzo polubiliśmy. Książeczka zawiera 3 opowiadania, a w każdym z nich dziewczynka ma dla was nową, ciekawą przygodę. Zapewniam, że wasze dzieci polubią te rezolutną dziewczynkę i będą chcieli odkrywać jej nowe przygody i pomysły!

Zabawne historie, proste dialogi i urocze ilustracje na pewno sprawią, że książeczka będzie chętna czytana przez młodych czytelników.

"Natka i zbuntowany królik" to trzy, krótkie historie z życia tytułowej Natki.
Dziewczynka uważa, że życie jest niesprawiedliwe, kiedy rodzice nie pozwalają jej mieć własnego zwierzaka. Wszystkie jej koleżanki z klasy mają w domu jakiegoś pupila, a na dodatek jej siostra dostaje królika.
Druga historia opowiada o pierwszej utracie zęba przez Natkę. Dziewczynka boi się Wróżki Zębuszki i wcale nie chce, żeby ta zakradła się do niej w nocy i zabrała mleczaka.
W trzeciej historii Natka prosi rodziców o zakup zraszacza ogrodowego, a gdy ci uparcie odmawiają, dziewczynka idzie do koleżanki z nadzieją, że ta da się jej nim pobawić.

Napisana prostym, zrozumiałym językiem, dużą czcionką i prostymi zdaniami, będzie świetną lekturą także dla początkujących czytelników.

"Natka i zbuntowany królik" to trzy, krótkie historie z życia tytułowej Natki.

Coraz dłuższe wieczory sprawiają, że częściej popołudnia spędzamy na czytaniu książek dla dzieci. Tym razem moja prywatna Natka zapałała miłością do książeczki „Natka i zbuntowany królik”.
Ta książka to doskonała propozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Idealnie sprawdzi się jako samodzielna lektura dla dzieci, które rozpoczęły swoją przygodę z czytaniem. Duża czcionka i niewiele tekstu na stronie sprawiają, że książka jest zachętą dla każdego młodego czytelnika. Ponadto ilustracje mimo, iż są czarno-białe niezwykle pobudzają wyobraźnię.
A sama Natka to niezwykle sprytna dziewczynka, buntująca się na wszystkie niesłuszności, które ją spotykają. Nie dość, że nie miała i nie ma żadnego domowego zwierzaka, rodzice nie chcą zgodzić się na zakup zraszacza do ogrodu, to jeszcze grozi jej utarta zęba… Sami przyznajcie, że to trochę za dużo problemów jak na kilkuletnią dziewczynkę…
Zawarte w książce 3 opowiadania zostały napisane w pierwszoosobowej narracji, co świetnie wpływa na utożsamianie się czytelnika z bohaterką i jej przygodami. Książka nie została pozbawiona humoru i dobrej zabawy. Znakomicie się przy niej bawiłyśmy…

Natka i zbuntowany królik to zestaw trzech krótkich historii, w których tytułowa bohaterka radzi sobie z codziennością kilkulatki. Książka o świetnej okładce traci na tym, że nie zawiera kolorowych rysunków niemieckiej ilustratorki Julii Christians, a wydruki utrzymane są w palecie szarości. Założeniem było stworzenie książki dla początkującej czytelniczki do samodzielnego czytania i - przynajmniej na pierwszych stronach - założenie to jest realizowane w krótkich zdaniach i maksymalnej prostocie wypowiedzi, tak znacznej, że aż utrudniającej głośne czytanie. Jednak im dalej w las, tym więcej drzew.

Pierwsza historia - ta tytułowa - traktuje o zazdrości Natki, której siostra dostała na urodziny królika. Natka z zazdrości krytykuje zachowanie Niny i sama zaczyna zajmować się królikiem, co nie wychodzi najlepiej. Druga opowieść dotyczy Wróżki Zębuszki, której dziewczynka się boi. W oddaniu zęba pośredniczy dla niej starsza siostra, bo Natka odczuwa lęk przed dopuszczeniem do tego, że ktoś miałby wejść do jej pokoju i podejść tak blisko niej podczas snu. Gdzie w tym wszystkim są rodzice, którzy powinni porozmawiać o tym strachu? Dlaczego dziewczynka nie mówi im o tym, czego się boi? Trzecia historia jest najmniej problematyczna - Natka przekona się w niej, jak trudno zorganizować zabawę dla swojego gościa i dlaczego lepiej nie zmyślać, że ma się w domu skrzaty. Ma szansę zrozumieć, że to, co wydaje się interesujące dla jednej osoby, może być obojętne dla kogoś innego.

Książka, która zapowiadała się bardzo sympatycznie, budzi moje wątpliwości. Opowiadania w niej zawarte są formalnie przyjazne dla czytelnika, ale ich treść, w której dziecko ma jakieś obawy i radzi sobie z nimi samo, urasta w mojej głowie do problemu - być może niesłusznie. Trudno mi stwierdzić, czy sama, gdybym czytała tę książkę jako ośmiolatka, zauważałabym niewłaściwe zachowanie głównej bohaterki, czy może byłoby dla mnie oczywiste, że to jest tylko książka i miało być ciekawe, a nie godne naśladowania. Nie wiem.

Fakt, że do głośnego czytania się nie nadaje, bo krótkie (przynajmniej na początku) zdania nie są płynne. Poza tym zastanawiam się nad sensem wprowadzania określeń, które miałby być zabawne, ale mogą prowadzić do utrwalania błędów językowych, np. "jestem bardzo zauważającą dziewczynką". Rozumiem, że słowo "zauważająca" jest łatwiejsze niż "spostrzegawcza", ale przecież można było to zapisać jako "jestem baczną/czujną obserwatorką"? Przekonuje mnie to określenie jako żart językowy, związany z tym, że we wcześniejszym zdaniu słowo "zauważać" było podwojone, jednak czy dzieci kilkuletnie, które budują swoją bazę słownictwa, docenią taki zabieg? Inna sprawa: Natka, która jest narratorką, mówi, że kiedy się zdenerwuje, "wykrzykuje różne niegrzeczne rzeczy". Aż się ciśnie na usta (nie przeczytam na razie książki Ani, więc nie wiem, czy jej też się ciśnie) pytanie: jakie niegrzeczne rzeczy? Hmmm... Może lepiej przemilczeć.

Czy Natka, która wypuszcza królika z klatki, o którym później zapomina, niszczy urodzinowy poczęstunek siostry, zasługuje na pochwałę, jaką słyszy od rodziców po tym, jak królika znalazła? Tak czy inaczej, książka na razie trafia na półkę. Myślę, że może się przydać podczas pierwszych prób czytania, jako motywator - niewiele tekstu na stronie + grubość (ponad 100 stron),która może dawać wrażenie "jestem taka duża, że czytam grube książki".

Przed oddaniem książki dziecku polecam samemu przeczytać i ocenić, czy więcej będzie z niej szkody czy pożytku. Trudno mi też, kiedy nie mam doświadczenia z dzieckiem samodzielnie czytającym, a niestety jedynymi książkami, jakie pamiętam z tego okresu czytelniczego są Dzieci z Bullerbyn i O psie, który jeździł koleją, ocenić, na ile dziecko wczesnoszkolne potrzebuje przepracowania treści właśnie przeczytanej książki.

Znacie rezolutną, troszkę uparta Natkę? Nie? Aaa szkoda bo to naprawdę pozytywna dziewczynka ☺️ moja córka ją polubiła i chętnie wchodziła w jej świat, a dziewięcioletni syn z ukrycia podsłuchiwał (bo przecież do dla dziewczyn, a w dodatku dla maluchów🙈). Znacie to uczucie kiedy dziecko bardzo chce zwierzątko? A co, kiedy ma możliwość sprawdzić swoich sił w jego opiece? Czy lubicie Wróżkę Zębuszkę? Wasze dzieci chętnie oddają jej ząbki? Mój syn zawsze się cieszył kiedy chował ząb w nadziei porannej niespodzianki. Jednak Natka zupełnie inaczej odbierała wizyty Wróżki. Ta butna dziewczynka znalazła całkiem oryginalne określenie o "pracy" Wróżki Zębuszki. Aż wreszcie jak to możliwe, że duży ogród jest za mały dla zraszacza?

W książeczce znajdują się 3 historyjki. Cała książka oprawiona jest w szare ilustracje co nadaje jej ciekawości. Polecam Wam spotkanie z Natką, to świetna zabawa. Nam szczególnie do gustu przypadła historyjka z Wróżką Zębuszką. Przekonajcie się wraz ze swoimi pociechami ❤️

Dzieci i ich "podskakujący nastrój".

Świat oczami Natki pokazuje, że małe dzieci patrzą na świat, zupełnie z innej perspektywy, niż dorośli. Dziewczynka nie przepada za księżniczkami, marzy o posiadaniu węża, a jej wyobraźnia nie zna granic.

Natka nie rozumie dlaczego nie może mieć własnego zwierzątka, czemu rodzice nie chcą kupić zraszacza i boi się przyjścia Wróżki Zębuszki, która "kradnie" zęby.

Główna bohaterka ma silne poczucie własnej wartości, które ociera się wręcz o egoizm. Jednak, które małe dziecko nie stawia swoich potrzeb na pierwszym miejscu? 😉 Jak nie stłamsić w dziecku asertywności, zdrowego podejścia do własnych potrzeb, a zarazem nauczyć je empatii? Niebywale trudne pytanie, prawda?

"Natka i zbuntowany królik" zawiera trzy historie z bystrą, małą dziewczynką, przy których można spędzić miło czas z dzieckiem. Piękne ilustracje oraz proste zdania tworzą historie okraszoną humorem, przenoszącą młodego czytelnika w świat pokazany z perspektywy dziecka.

Dzieci i ich "podskakujący nastrój".

Ruch Quayle Julia Christians „Natka i zbuntowany królik”
Kto z nas nie chciał mieć zwierzątka w dzieciństwie? Dla mnie nie miało znaczenia czy to będzie królik, żółw czy rybki.
Nasza mała bohaterka również marzy o takim przyjacielu, dokładniej o króliczku. Czuje się okropnie poszkodowana, bo koleżanki w klasie mają zwierzątka, ba, nawet jej rodzona siostra dostała królika, chociaż według Natki na niego nie zasługuje.
W kolejnych rozdziałach dowiemy się czy jest się z czego cieszyć gdy rusza się ząb oraz do czego może jeszcze służyć wąż ogrodowy.
Poznajcie ciekawską i rezolutną Natkę, która swoich zachowaniem Was oczaruje i rozbawi.
Książka z pewnością przypadnie do gustu młodym czytelnikom, którzy są na początku swojej przygody z czytaniem oraz przedszkolakom. Duże litery, ciekawe ilustracje i zabawne dialogi sprawią, że miło nasze latorośle spędzą jesienne wieczory.

Ruch Quayle Julia Christians „Natka i zbuntowany królik”

Przezabawna, sympatyczna i zwariowana historia (a właściwie trzy) o Natce i jej życiowych perypetiach, to nowość, którą pokocha niejeden przedszkolak i uczeń klasy I-III.
🐰
Świat widziany z perspektywy małej dziewczynki, która nie znosi księżniczek ani przebieranek, nie lub Wróżki Zębuszki (bo ta kradnie zęby) i która nade wszystko pragnie mieć domowe zwierzątko umili Wam z całą pewnością czas. Nieco zbuntowana, choć bardzo sympatyczna i pewna siebie dziewczynka, wprowadzi Was do swojego domu. Poznacie tam rodziców i siostrę Natalki, a także jej przyjaciół.

Będziecie uczestniczyć w przyjęciu Niny, w którym nieco zamąci pewien futrzasty zwierzak (a może nie tylko on?).

Poznacie domowe skrzaty oraz dowiecie się czy Wróżka Zębuszka 🧚‍♀️ jest uczciwa, czy nie 😉
🐰
Książka ta nadaje się również do samodzielnego czytania. Napisana prostym, zrozumiałym językiem, dużą czcionką i prostymi zdaniami, będzie świetną lekturą dla młodych czytelników.
🐰
My bawiliśmy się wybornie podczas wspólnej lektury 😀 po czym kolejne czytania tego tytułu moja prywatna Natka dokonała już samodzielnie ☺ Książka trafiła na półkę obok ukochanego mopsika Peggy ❤, a to już świadczy o niej najlepiej 🙂

• Czytam z dzieckiem
  • Serie
  • Przeczytane dzieciom 2020
  • Półka Heleny 2021
  • Dla dzieci i młodszej młodzieży
  • Zagraniczne
  • Do biblioteki