Skóra

Połowa zdań w tej książce jest absolutnie zbędna. Treść o niczym, wyjaśniająca po kilka razy nawet najbardziej oczywiste rzeczy, pełna powtórzeń z fabuły udających, że w książce dzieje się więcej niż faktycznie, albo służąca autorowi na ekspozycję (własnych?) płytkich, banalnych przemyśleń o świecie. Fabuła nie trzyma się żadnych zasad logiki, sprawia wrażenie, że autor zmiksował kilka starych, ogranych 30 lat temu i niedorzecznych klisz kryminalnych. Dałam autorowi szansę po słabym 'Zwierzu' i to był wielki błąd, bo książka nie dość, że jeszcze nędzniejsza, to jeszcze w dużej mierze fabularnie bardzo podobna.

Najslabsz ksiazka Kościelnego, słabe dialogi , sprawa kryminalna jakich wiele, w zakończeniu wielkiego zakończenia nie było. Także takie sobie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka może i byłaby ciekawa, ale forma pisania autora i dialogi są tak tragiczne, że nie dało się przebrnąć.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mocna, wyraziste charaktery, kompletna. Dobre tempo.

Mocna, wyraziste charaktery, kompletna. Dobre tempo.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po rewelacyjnym "Zwierzu" i niezłym "Domu", "Skóra' bardzo mnie rozczarowała. Rozczarowała to za mało powiedziane. Jest to jedna z niewielu książek, której nie przeczytałam do końca. Zostało mi jakieś 50 stron do końca, ale nawet mnie to zakończenie nie ciekawiło, a i tak wiadomo było od dawna, kto jest zabójcą. Dawno się tak nie męczyłam przy czytaniu. Aż ciężko mi uwierzyć, że to ten sam autor, co napisał Zwierza :(
Nienaturalne dialogi, sztucznie napisane przemyślenia bohaterów, drętwe opisy, bezemocjonalne zachowania.
Opis antyterrorystów wpadających do mieszkania Mateusza był po prostu absurdalny i żenujący. Tak mogłoby wyglądać aresztowanie mordercy, gdy posiada się już niezbite dowody na jego winę, a nie zatrzymanie podejrzanego, o którym wie się tylko tyle, że spotykał się z zaginioną dziewczyną. To był pierwszym moment w tej książce, gdy miałam ochotę przestać czytać.
Opisy zabójstw były tak suche i bezemocjonalne, że nie czułam żadnego współczucia dla ofiar. Wszystko tam było po prostu żałośnie sztuczne. Jakby napisała to sztuczna inteligencja, a nie człowiek. Choć pewnie nawet AI napisałoby to lepiej. Z czystym sercem, jest to jeden z najgorszych kryminałów, jakie w życiu czytałam. Naprawdę nie rozumiem tak wysokiej oceny.

Książki Piotra Kościelnego mają bardzo mocny wydźwięk i jestem pewna, że nie każdy porwie się na maksymalną dawkę przemocy. Owa przemoc często jest wynikiem bardzo zagmatwanych pomysłów ukrytego i seryjnego mordercy. Nie inaczej dzieje się w przypadku „Skóry”. Niektóre sceny wydawały mi się aż niemożliwe do wykonania, ale od razu przypomniałam sobie zasady moralne epoki średniowiecza. Skoro w tak odległych czasach można było stworzyć wymyślne metody tortur, to można też je było wykonywać w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

Piotr Kościelny uwielbia osadzać fabułę we Wrocławiu, tym razem także jest to najważniejsze, choć nie jedyne miejsce akcji. Pewnego dnia dziadek i wnuczek wybierają się na ryby. Chcą nie tylko coś złowić, ale po prostu odpocząć i porozmawiać. Niestety, męski wypad zostaje totalnie zniszczony, a wszystko za sprawą wstrząsającego znaleziska. W lesie ośmioletni wnuczek natrafia na fragment rozkładającej się ludzkiej skóry. O wszystkim zostaje poinformowana miejscowa policja. Niestety, jedno zdarzenie pociąga za sobą drugie, trzecie… Policjanci już wiedzą, że mają do czynienia z seryjnym mordercą, którego największą przyjemnością jest pozbawianie swych ofiar fragmentów skóry. Kim jest ów zwyrodnialec? Dlaczego to robi? W jaki sposób miesza w głowach stróżom prawa i jak wybiera ofiary? Warto się tego dowiedzieć, choć muszę przyznać, że odczuwam pewien dyskomfort. Autor w pewnej chwili tak rozpędził się przy pisaniu fabuły, że przestałam liczyć pokrzywdzonych fikcyjnego zabójcy. Jeśli Piotr Kościelny chciał nam pokazać, że działania jednej osoby mogą być bardzo dynamiczne- wówczas uznaję to za zaletę. Jeśli jednak jest to zwykłe przekombinowanie, to chwyt ten niezbyt może spodobać się odbiorcom. A może trzeba było podzielić książkę na dwie części? Tak chyba byłoby łatwiej.

Skala zabójstw seryjnego mordercy o kryptonimie Apacz zaczęła się tak szybko rozwijać, że wrocławscy policjanci zmuszeni zostali do powołania specjalnej grupy, która ma im pomóc w rozwiązaniu problemu. Wątek ten ma bardzo istotne znaczenie, ponieważ sprawą zaczynają też interesować się media. Autor jeszcze bardziej przekonał mnie do tego, by nie wierzyć w to, co mówią zarówno dziennikarze, jak i policyjni rzecznicy prasowi. Czy ich kłamstwa są takie same od dekad? Sami to porównajcie, jeśli tylko możecie.

W całej opowieści zwróciłam też uwagę na bardzo trudną i niewdzięczną pracę patologów. Styczność ze zmasakrowanymi zwłokami na pewno nie należy do łatwych, sama nigdy nie chciałabym wykonywać takiej pracy, wręcz się jej boję. Jeśli zaś chodzi o zadania policjantów- w rzeczywistości z całą pewnością można odnaleźć mundurowych, dla których wykrywanie zabójców to nie praca od godziny ósmej do szesnastej, a z całą pewnością niebezpieczna, lecz satysfakcjonująca służba. Dla nich każdy szczegół w sprawie może być tym kluczowym.

Wielu czytelników uznało także, że autor przesadził z liczbą wulgaryzmów. Ja nie zgadzam się z tą opinią, ponieważ kryminał czy thriller rządzi się swoimi prawami. Nie sądzę, by policjanci rozmawiali ze sobą lub tym bardziej z podejrzanymi w sposób nader grzecznościowy. Powiem więcej- Piotr Kościelny zastosował współczesną formę decorum, czyli dopasował język do gatunku i stylu. Przesłuchania opisane przez autora także mają swój odpowiedni klimat, nie są, na szczęście, kalką telewizyjnych paradokumentów.

Warto też podkreślić, że w tak mocnej książkę, jaką niewątpliwie jest „Skóra”, autor znalazł też miejsce na opisy pasujące do obyczaju. Dowiódł on, że policjanci to nie tylko stróże prawa, ale normalni ludzie, którzy martwią się o swoich bliskich, a po pracy pragną nawiązać kontakt z najbliższymi.

Książkę ogólnie oceniam jako dobrą, ale wolałabym, gdyby była podzielona na dwie części. Sądzę, że nadmiar spraw w jednym tomie to nie do końca dobry pomysł. Liczyłam także na nieco inne zakończenie. Powieść mogę zatem polecić czytelnikom, którzy mają więcej czasu- pośpiech nie jest tu wskazany.

O rany.

To dopiero 43 książka przeczytana, a dopiero druga książka oceniona na 10. I obie te książki tego autora; Piotra Kościelnego.

Bardzo dobra książka. Bardzo dobrze mi się czytało.
Uwielbiam taki klimat.

Do rzeczy:
- opis morderstw robiło swoje, nie dało się nie wyobrazić tego, a to już było mocne
- fajny klimat panujący między wszystkimi bohaterami
- napięcie dramatyzmu zwiększało się z każdą kolejną stroną
- świetne podziały - patrzysz jaki długi podrozdział, decyzja: a co tam 1-2-3 kartki - czytam, i godzinki nie ma
- pomimo, że był dramatyzm, to nie obyło się bez humoru, bo i się też uśmiałem
- szkoda, że Majchrzakowi wszystko pierdyknęło

Książka według mnie kapitalna. Bardzo polecam wszystkim tym, którzy lubią mocny klimat.

Jedynie mi czegoś brakowało to na zakończeniu książki.

Chociaż wiedząc co zrobiono z rodziną Majchrzaka, to nie fajnie by się czytało, coś negatywnego o nim, kiedy przez całą książkę miało się bardzo pozytywne zdanie o Dowódcy.
Wrak człowieka, bo kto by się podniósł po czymś takim?

O rany.

Bardzo dobra książka. Bardzo dobrze mi się czytało.
Uwielbiam taki klimat.

Do rzeczy:
- fajny klimat panujący między wszystkimi bohaterami
- napięcie...

Książka przedstawia brutalne morderstwa, momentami ciężko się czytało. Z pewnością nie można odmówić autorowi wyobraźni. Cała historia była ciekawa i wciągająca, nie mogłam się doczekać zakończenia i rozwiązania sprawy. W połowie książki miałam swoje podejrzenia i w połowie się sprawdziły, mimo to zakończenie mnie zaskoczyło, zwłaszcza wątek głównego policjanta.
Dałabym więcej gwiazdek, jednak momentami dialogi były bardzo kiepskie i sztywne.

Dałabym...

Polecam , świetna .

Polecam , świetna .

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Okrutna, bestialska ale dobra, wciągająca.

Okrutna, bestialska ale dobra, wciągająca.

Piotr Kościelny Skóra Zobacz więcej
Piotr Kościelny Skóra Zobacz więcej