For the Wolf

Okładka książki For the Wolf Hannah F. Whitten
Okładka książki For the Wolf
Hannah F. Whitten Wydawnictwo: Orbit Books Cykl: Wilderwood (tom 1) fantasy, science fiction
Wilderwood (tom 1)
Orbit Books
2021-06-15
2021-06-15
czerwony kapturek baśnie magia przeznaczenie

Na książkę For the Wolf trafiłam w ramach polecajek "książek podobnych do SJM". Książka jest mniej więcej miksem retellingu opowieści o Czerwonym Kapturku i Pięknej i Bestii.
Redarys jest Drugą Córką królowej królestwa Valeyda i zgodnie z obowiązującymi zwyczajami musi być oddana jako ofiara Wilkowi (tytułowe for the Wolf),tj. mitycznej bestii żyjącej w nawiedzonym lesie Wilderwood. W zamian za ofiarę Wolf powstrzyma potwory mieszkające w Wilderwood przed atakiem na królestwo Valeyda. Taki układ panuje tu od kilkuset lat i do tej pory sprawnie funkcjonował.
Pierwsze 60 stron opowiada o tym jak Redarys szykuje się, aby przekroczyć granicę magicznego lasu. Napięcie sięga zenitu, czyta się te pierwsze rozdziały na jednym wdechu. Potem Redarys wchodzi do lasu i .... wszystko siada...
Hannah Whitten nie potrafiła utrzymać wysokiego pułapu napięcia, jakie wprowadziła na początku książki. Wolf okazuje się nie tym za kogo wszyscy go uważali (nasz bohater jest kiepsko wykreowaną postacią i w pierwszej połowie książki nie ma w nim absolutnie nic ciekawego). Zresztą, kiepsko napisany główny charakter być może jest przyczyną dla której pierwsza połowa książki jest dość nudna. Zamiast budzącej grozy bestii jest dwudziestolatek o dość słabej osobowości, raczej bierny i kompletnie bez inicjatywy i siły przebicia. Zmarnowany potencjał.
Choć zatem pierwsze 300 stron to męczarnia i odtwarzania w kółko tego samego (scen atakującego lasu który jest naprawdę nawiedzony, las to prawdziwy złol tutaj),to w około 60% książki następuje dość nieoczekiwany zwrot akcji i książka mocno nabiera tempa.
Następuje konfrontacja głównych bohaterów, las zostaje jakoś tam ujarzmiony, rozwiązuje się zagadka potworów mieszkających w Wilderwood, bohaterowie pokazują swoje prawdziwego oblicza i następuje ich przegrupowanie. Nawet romans między dwójką naszych bohaterów zyskuje na wiarygodności i dojrzałości.

• Serie/trylogie
  • Fantastyka, Sci-fi