Polska za linią Curzona

Okładka książki Polska za linią Curzona Władysław Studnicki
Okładka książki Polska za linią Curzona
Władysław Studnicki Wydawnictwo: Nowa Konfederacja Seria: Idee Niesłusznie Zapomniane publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Idee Niesłusznie Zapomniane
Nowa Konfederacja
2021-03-03
2021-03-03
Geopolityka

Okładka książki Wielka gra o Ukrainę Marek Budzisz, Bogdan Góralczyk, Bartłomiej Radziejewski
Wielka gra o U... Marek Budzisz, Bogd...
Okładka książki Światło, które zgasło. Jak Zachód zawiódł swoich wyznawców Stephen Holmes, Iwan Krastew
Światło, które... Stephen Holmes, Iwa...
Okładka książki Świat Narodów Zagubionych Bogdan Góralczyk, Natalia Kołodyńska-Magdzierz
Świat Narodów ... Bogdan Góralczyk, N...
Okładka książki Atak na Ukrainę! Czy Putin rozpętał III wojnę światową? Jacek Bartosiak, Piotr Zychowicz
Atak na Ukrain... Jacek Bartosiak, Pi...

Książka to owoc myślenia części polskich elit epoki międzywojennej. W treści widać typową dla Studnickiego pracę u podstaw - dużo danych statystycznych, analiz, itd. Jest kilka ciekawych myśli, choć wydaje mi się, że całokształt to już raczej tylko ciekawostka historyczna z epoki którą bezpowrotnie utraciliśmy w 1939 roku. Dla czytelnika z IIIRP lektura "Polski za linią Curzona" jest podróżą do dawno już nieaktualnych realiów politycznych. Warto przeczytać głównie dla zapoznania się z poglądami Studnickiego, tym bardziej, że książka jest naprawdę pięknie wydana.

Obowiązkowa pozycja dla osób interesujących się historią, polityką i stosunkami międzynarodowymi. Pisana przystępnym językiem z mnóstwem objaśnień i uzasadnień omawianych zagadnień. W dodatku pięknie wydana. Polecam!

Ciekawa książka, która ukazała się już po śmierci autora. Z książki tej można się dowiedzieć, że dla autora Kresy były bardzo ważne i nie był zadowolony z tego, że tyle terenów, które przed rozbiorami należały do I RP. Po I wojnie światowej przypadły Związkowi Sowieckiemu.

Władysława Studnickiego marzenia i ideały.

Nie ulega wątpliwości, iż polityk ten i publicysta pozostawał na marginesie historii, o taki stan rzeczy zadbały różne środowiska. Przeszkadzał wielu osobom, był niewygodny z kilku względów. Szerzej tą skądinąd ciekawą postacią zajął się historyk Piotr Zychowicz w publikacji ''Germanofil''. Natomiast ''Polska Za Linią Curzona'' to ostatnia książka naszego bohatera.

Kim był Władysław Studnicki? Czym się wsławił? Barwna postać, nad którą warto się pochylić. ''Polski germanofil''- jak pisał o nim Stanisław Cat- Mackiewicz to człowiek o przebogatym życiorysie. Trafnie ocenia ówczesną sytuację polityczną, profeta. Romantyk i jednocześnie pozytywista. Na chwilę przed wybuchem II wojny światowej przestrzega przed zakusami Sowietów. Przewiduje klęskę Polski w starciu z Niemcami, bierność Wielkiej Brytanii, Francji. Ujmuje się za prześladowanymi Polakami, za co spotka go Pawiak. Studnicki to też antysemita uzewnętrzniający swoje przekonania w publikacji Sprawa polsko-żydowska z 1936 roku. Później jednak, jak utrzymuje Piotr Zychowicz w posłowiu, ma potępić terror skierowany wobec Żydów, ceni ich twórców i naukowców.

W niektórych opracowaniach przeczytamy, iż nie wiadomo, kto był rzeczywistym autorem tytułowej koncepcji, choć sam Studnicki pisze, że: ''Była to linia graniczna opracowana na życzenie ministra Curzona''. Chodzi o Georga Nathaniela Curzona, wicekróla Indii, ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii. Historycy spierają się, czy ów faktycznie był inicjatorem wytyczenia granicy między Polską a Rosją sowiecką. W przypisie wyjaśniono nam jednak, że jej ojcem był Lewis Bernstern Namier (właściwie: Ludwik Bernstein Niemirowski),historyk, działacz syjonistyczny, doradca premiera Wielkiej Brytanii, Davida L. George'a.

We wstępie profesor Sławomir Cenckiewicz przypomina o udziale Polaków w rozbiorze Czechosłowacji, dumie ministra Józefa Becka, że ''odzyskaliśmy" Zaolzie. Jest to niechlubna karta w naszej historii. Mamy sporo źródeł, w tym pamiętników, wspomnień. Niekwestionowanymi walorami tego studium są: spokojna, wyważona narracja, racjonalne, powściągliwe oceny. Rozważania samego Władysława Studnickiego są godne uwagi, należałoby się z nimi zapoznać. Wyłania się z nich obraz żarliwego patrioty zatroskanego losami swojej ojczyzny.

Władysława Studnickiego marzenia i ideały.

Bardzo dobry wstęp Sławomira Cenckiewicza. Kulturalnie, konkretnie i bezbłędnie punktuje ślepych krytyków Władysława Studnickiego. A sama właściwa treść książki godna rzucenia okiem jako ostatnie dzieło tego wyjątkowego polskiego polityka.

• Geopolityka
  • Polityka