Okładka książki Przyszłość zależy od nas. Przewodnik po kryzysie klimatycznym dla niepoprawnych optymistów Christiana Figueres, Tom Rivett-Carnac
Christiana FigueresTom Rivett-Carnac Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Seria: Seria z morświnem reportaż
reportaż
Seria z morświnem
The Future We Choose: Surviving the Climate Crisis
Krytyka Polityczna
2021-02-26
2021-02-26
Aleksandra Szymczyk
kryzys klimatyczny klimat

Okładka książki The Future We Choose: Surviving the Climate Crisis Christiana Figueres, Tom Rivett-Carnac
The Future We ... Christiana Figueres...

Jestem na nie. Liczyłam na poradę, jak zmienić świat. W książce zostało mnie tylko narzekanie i bełkot o niczym.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nieco problematyczne jest określenie do kogo jest kierowana ta książka.
W idealnym świecie zapewne do osoby która nie wie za wiele o kryzysie klimatycznym, a po przeczytaniu książki stanie się bohaterem w walce z nim.
W realnym świecie spora części ludzi jest i pozostanie obojętna, denialiści pozostaną zaś denialistami, a tych którzy akceptują naukę i tak przekonywać nie trzeba. Także jestem pesymistyczny nastawiony do sensu tej, co do zasady optymistycznej, książki.

Jak o mnie idzie od lat jest głęboko zaniepokojony kryzysem klimatycznym i popieram a czasem aktywnie działam na rzecz walki z nim-i ta książka nic nie wniosła. Spora cześć argumentów powtarza się w wielu źródłach, artykułach, książkach itp.

I tą krytykę skończę mimo wszystko pozytywnie-nawet kogoś tak przekonanego jak ja jednak dodatkowo zmotywowała do postawy proklimatycznej.

Może warto wspomnieć też na marginesie, bo mamy rok 2023, ocenić czy optymistyczny scenariusz autorów (z 2020 roku) realizuje się-cóż są faktycznie poszlaki że wiele spraw poszło i idzie do przodu, ale szanse na to że zrealizujemy idealny scenariusz 1.5 C ocieplenia chyba już żadne.

Nieco problematyczne jest określenie do kogo jest kierowana ta książka.

Mieszanka literatury popularnonaukowej oraz poradnika pseudo-coachingowego. Zachęcanie czytelników do "oddechów wdzięczności" czy "wytwarzania przestrzeni światła między nami a światem" to wtrącenia, które zdecydowanie wybijały mnie z rytmu, gdy czytałem, jak mi się wydaje, poważną pozycję o kryzysie klimatycznym.

W porównaniu z niedawno przeczytanym "Zmienić świat raz jeszcze" Tomasza Markiewki "Przyszłość należy do nas" wypada dość blado. Nie podobał mi się zbyt duży (w moim odczuciu) nacisk autorów na indywidualne działania dla ochrony środowiska i klimatu, przy jednocześnie niewystarczająco dużym nacisku na działania polityków i korporacji.

Książka jest ogólnie poprawna i nie mam wielu zastrzeżeń. Osobiście bardzo się jednak męczyłem przy jej lekturze i odnoszę wrażenie, że kierowana jest do osób całkowicie niezaznajomionych z tematyką katastrofy klimatycznej. Zawiera trochę oczywistości, trochę uogólnień i kilka całkowicie zbędnych zaleceń natury magicznej.

W porównaniu z niedawno przeczytanym "Zmienić świat raz...

Żałobę po śmierci Ziemi trzeba po prostu w ciszy przetrawić. Nie jesteśmy już w stanie zatrzymać rozpędzonego walca, który powoli, ale i coraz szybciej będzie rozgniatał nasz wygodny styl życia. Ta książka nie koncentruje się jednak ani na straszeniu, ani nie poucza, ani nie obiecuje, że możemy jeszcze wszystko odkręcić. Autorzy opowiadają po prostu jak każdy z nas, na poziomie codziennych decyzji i przyzwyczajeń, może decydować o kształcie przyszłości. I jak się na nią przygotować w sytuacji kryzysowej. Przesłanie tej książki można zawrzeć w trzech kluczowych myślach: uratuj ile się da, zmień swoje życie, rób wszystko, aby powrócić do tego, co było kiedyś. Na poziomie jednostki to doskonały bodziec i forma motywacji do działania, jednak kluczowe wydają się być działania systemowe, które hamowane są przez kapitalistyczną rzeczywistość dążenia do ciągłego utrzymania wzrostu.

Kluczowe w opisie: "Christiana Figueres i Tom Rivett-Carnac, twórcy porozumienia paryskiego..."Książka napisana przez osoby które mają bardzo szeroki ogląd sytuacji od strony naukowej, biznesowej, innowacji, polityki etc. etc. To wszystko nie jest takie proste a jednak każda strona może od siebie coś zrobić.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobra książka autorów którzy w pierwszym rzędzie brali udział w podpisywaniu porozumienia paryskiego, o którym wiedziałem dotąd prawie nic, a już teraz wiemy, że nie jest przestrzegane. Krótka książka która poszerza spojrzenie na ten trudny temat.

Polecam.

Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Naprawdę dobrze napisana, ciekawa i mam nadzieję skłaniająca nie tylko do myślenia, ale i działania...

Osobiście dołączam do grona klimatycznych optymistów:)

Osobiście dołączam do grona klimatycznych optymistów:)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jaką drogę wybierzemy razem?

Była kiedyś taka, w swoim czasie bardzo popularna, pieśń:
Przeszłości ślad dłoń nasza zmiata,
Przed ciosem niechaj tyran drży!
Ruszymy z posad bryłę świata,
Dziś niczym – jutro wszystkim my!
Poszło aż za dobrze – zgodnie ze słowami Międzynarodówki za jednym zamachem zmietliśmy i przeszłość, i przyszłość – i teraz harde, modernistyczne hasło Przyszłość należy do nas! zmieniamy na wycofaną i podszytą lękiem przestrogę: Przyszłość zależy od nas.

Przyszłość zależy od nas. Przewodnik po kryzysie klimatycznym dla niepoprawnych optymistów to książka napisana przez parę ekspertów, architektów Porozumienia Paryskiego 2015 - Christianę Figueres i Toma Rivett-Carnaca.
Pierwsza część zawiera dwa scenariusze:
„Świat, który tworzymy” – nie ma happy endu, zginiemy.
„Świat, który powinniśmy tworzyć” – tutaj jest jakaś nadzieja, po warunkiem, że proces zmian zaczniemy już dziś.
Jeden z rozdziałów książki nosi tytuł „Niepoprawny optymizm” i wydaje się być najlepszym podsumowaniem całości. Z lektury wynika bowiem, że może być jeszcze pięknie, o ile porzucimy świat taki znamy: skończymy z nadmierną eksploatacją zasobów, zrezygnujemy z jedzenia mięsa, przestaniemy podróżować, pożegnamy się z konsumpcjonizmem i wieloma rozrywkami, a firmy wszystkich branż przestaną martwić się osiąganiem zysków i przestawią się na sadzenie drzew. Ta wielka zmiana ma nastąpić dzięki zmianie świadomości, równouprawnieniu, powszechnemu zaangażowaniu w politykę i oddawaniu głosów w wyborach na właściwe osoby.

Czy to możliwe? Pytanie brzmi retorycznie.

Jednak fakty są takie, że wszystkie punkty krytyczne zostały przekroczone i twardo realizujemy pierwszy z ww. scenariuszy. Za chwilę sprawy zajdą za daleko i scenariusz numer dwa w ogóle nie będzie już możliwy.
Autorzy uważają, że mimo wszystko „damy radę”, pod warunkiem podjęcia natychmiastowych działań, zarówno indywidualnych, jak i na wyższych – lokalnych, krajowych i globalnych poziomach. Podpowiadają również, co należy zrobić dziś, w najbliższym tygodniu, miesiącu, roku, a co w kolejnych latach do 2030 i do 2050 r.
Skoro przyszłość zależy od nas, to co z nią zrobimy?

Od czegoś trzeba zacząć - może zróbmy pierwszy krok i sięgnijmy po tę książkę?

Jaką drogę wybierzemy razem?

Była kiedyś taka, w swoim czasie bardzo popularna, pieśń:
Przeszłości ślad dłoń nasza zmiata,
Przed ciosem niechaj tyran drży!
Ruszymy z posad bryłę świata,
Dziś niczym – jutro wszystkim my!

Książka „Przyszłość zależy od nas” przedstawia przyczyny i skutki wyniszczającej działalności gospodarczej człowieka na środowisko naturalne. Zwiększające się zanieczyszczenie atmosfery ziemskiej, zbiorników wodnych i wód gruntowych, wszystko to jest wynikiem postępującego w zawrotnym tempie rozwoju przemysłu i nadmiernej konsumpcji ludności. Czyste powietrze i czysta woda są to cele nadal możliwe do osiągnięcia. Ludzie jednak muszą podjąć wszelkie działania, aby zahamować zanieczyszczenie środowiska.
Książkę odebrałem jako kodeks działań dla ludzi, którym nie jest obojętna przyszłość Ziemi. Autorzy nie ograniczyli się tylko do zaprezentowania oczywistych i dawno już znanych faktów związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Dają przykłady jak należy postępować, aby poprawić obecną sytuację na naszej planecie. To właśnie od nas zależy jaka będzie przyszłość Ziemi.

Co ją odróżnia od innych książek?
To, że nie straszy a przestrzega.
To, że nie obiecuje nam futurologicznego świata, a pokazuje proces zmian.
To, że możemy zacząć zmieniać przyszłość już teraz!

Co ją odróżnia od innych książek?
To, że nie straszy a przestrzega.
To, że nie obiecuje nam futurologicznego świata, a pokazuje proces zmian.
To, że możemy zacząć zmieniać przyszłość już teraz!

• Literatura faktu
  • 0_chcę przeczytać - legimi
  • - Kraków42

Christiana Figueres Przyszłość zależy od nas. Przewodnik po kryzysie klimatycznym dla niepoprawnych optymistów Zobacz więcej